Scenariusz zajęcia w przedszkolu.
Grupa : dzieci 3-letnie
Prowadzenie : Liliana Pieprzyk
Temat : Wolę wodę, bo daje życie.
Cele operacyjne : dziecko:
- poznaje pojęcia: woda, źródło,
-zdobywa wiedzę skąd pochodzi woda,
- rozumie jakie jest znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
Metody : słowna, percepcyjna, działań praktycznych.
Formy : indywidualna, zbiorowa.
Środki wspomagające: postać Zdrojka, zagadki, ilustracje, folia farby, woda, CD, emblematy z motywem fali.
Przebieg zajęcia.
1.Zapoznanie z tematem zajęcia. Przedstawienie postaci Zdrojka.
2.Ćwiczenia słuchowe. Dzieci słuchają płyty z zamkniętymi oczami i określają, z czym te odgłosy im się kojarzą (szum fal, plusk wody, szmer źródełka, kąpiel, odpoczynek na plaży).
3.Rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych. Dzieci odgadują zagadki , wśród ilustracji rozłożonych na dywanie wybierają obrazek, który jest rozwiązaniem zagadki.
Co to jest, służy do picia oraz do mycia . Bez niej na Ziemi nie byłoby życia?
Korzeń w ziemi, pień, gałęzie. W lesie, w polu, w parku-rosną prawie wszędzie.
Są zielone, żyją i oddychają, ale rąk i nóg nie mają, jak się razem nazywają?
Mali w przedszkolu czytają, duzi w pracy pracują, jak się razem nazywają?
Ta rodzina wielka jest, są tam krowa, koń i pies.
4.Rozmowa z dziećmi na temat – komu potrzebna jest woda.
5.,,Kropla wody wędruje w naszej sali”
Dzieci podchodzą do przygotowanego z folii aluminiowej biegu rzeki od źródła po morze. Nauczycielka wlewa trochę wody, dzieci obserwują jej bieg.
6.„Podróż po przedszkolu”. Dzieci wybierają się na wycieczkę po przedszkolu. Odszukują wszystkie miejsca , w których znajduje się woda i zaznaczają to miejsce kartonikiem z motywem fali.
7.„Połącz w pary”. Zadaniem dzieci jest połączyć w pary dwa pasujące do siebie obrazki mówiące o zastosowaniu wody.
8.,,Wędrujące krople”- zabawa ruchowa ( muzyka relaksacyjna).
Dzieci naśladują poruszając się za nauczycielką kolejno strumyk, potok, rzekę.
Omijają kolejne przeszkody. Dochodzą do folii malarskiej, którą delikatnie rozwijają. Falują folią naśladując morze : leniwe, szumiące z lekkimi falami, wzburzone itp.
Na zakończenie zabawy rozkładają folię i siadają na około niej.
9.„Wodny obraz”. Dzieci malują farbami plakatowymi pracę na temat „Komu potrzebna jest woda?”. Grupa chętnych dzieci wykonuje pracę plastyczną przeznaczoną na konkurs.
10.Podsumowanie zajęcia.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 