Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 letnich.
Opracowała: Aneta Misio
Temat: Zimowe zabawy.
Cel główny: Stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia dziecka. Rozwijanie mowy komunikatywnej.
Cele ogólne:
- Rozwój i integracja funkcji sensoryczno – motorycznych,
- Współdziałanie w sytuacjach zadaniowych,
- Zapoznanie z zasadami bezpiecznej zabawy w czasie zimy
- Rozwijanie wyobraźni i ekspresji ruchowej wyrażonej gestem, mimiką, ruchem ciała, inspirowanej muzyką,
- Kształtowanie wrażliwości słuchowej poprzez wyodrębnienie poszczególnych dźwieków z otoczenia,
- Kształcenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej, głoskowej wyrazu, wyodrębnienie gloski w nagłosie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Zna i rozumie zasady bezpiecznej zabawy w czasie zimy,
- Umie rozwiązać zagadkę,
- Prawidłowo reaguje na bodźce słuchowe,
- Wyróżnia głoskę w nagłosie i potrafi podzielić wyraz na sylaby i głoski,
- Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w poznanym zakresie.
- Uważnie słucha poleceń nauczyciela.
Metody oparte na aktywności nauczyciela:
- instrukcja,
- objaśnienie,
- rozmowa,
- stworzenie sytuacji problemowej,
- pochwala.
Metody oparte na aktywności dziecka;
- działanie,
- swobodne wypowiedzi,
- zabawa twórcza,
- wykonanie poleceń i zadań,
- praca indywidualna.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Muzyka z magnetofonu piosenka pt. „Zabawy zimowe”, pacynka, ilustracja, kartoniki z odpowiednią liczbą śnieżynek oraz z treścią zagadki, gazetowe śnieżki, puzzle z bałwankiem, karty z bałwankami do uzupełnienia.
Przebieg:
1. Powitanie wszystkich zabawą integracyjną (kto czuje się powitany macha ręką do nauczycielki).
Witam wszystkich, którzy...
- lubią się bawić,
- lubią kiedy poda śnieg
- lubią rozwiązywać zagadki.
2. Scenka z pacynką
- Pacynka wita się z dziećmi,
- Opowiada o sobie.
- Martwi się, że zimą trzeba nie wychodzić z domu. Zimą można się tylko nudzić.
3. Inicjowanie działań dzieci poprzez zaistniałą sytuację:
- Dzieci wyjaśniają, dlaczego jest u nas teraz zimno.
- Nazywają aktualną porę roku.. Dzieci dokonują syntezy wyrazu: zima.
- Gdy słyszę słowo zima myślę..... (skojarzenia dzieci).
4. Scenka z pacynką:
- Pacynka chciałaby dowiedzieć się, w jakie zabawy można bawić się zimą na śniegu
- Dzieci przy pomocy ilustracji i własnych doświadczeń opowiadają o sportach i zabawach zimowych na świeżym powietrzu (łyżwiarstwo, saneczkarstwo, jazda na nartach, lepienie ze śniegu, zabawa w śnieżki...)
- Zwracają uwagę na bezpieczną zabawę na śniegu
- Pacynka prosi, aby dzieci nauczyły ją zabaw zimowych.
5. Zabawy zimowe – pantomima.
- Piosenka pt. ‘Zimowe zabawy”- w trakcie piosenki dzieci rozrzucają śnieżki wykonane wcześniej z gazet (nie rzucamy w twarz) - w przerwie w muzyce dzieci naśladują: lepienie bałwana, tworzenie zaprzęgów, jazda na łyżwach, jazda na nartach.
6. Zagadka słowna – nauczyciel czyta zagadkę na z kartonika z 1 śnieżynką, 2 śnieżynkami...
Dzieci wybierają kolejną zagadkę wg wzrastającej liczby śnieżynek.
- 1 śnieżynka:
Choć nie mają kół
Same pędzą w dół
Ale musisz mieś sznurek
By je wciągnąć na górę (sanki)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: sanki.
- 2 śnieżynka:
Co to za deski? Choć są bez kół to
jeżdżą w górę i jeżdżą w dół.
Zawsze razem siostry dwie,
nazwie je ten kto już wie. (narty)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: narty
- 3 śnieżynka:
Co za białe pióra
sypie zimą chmura? (śnieg.)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: śnieg.
- 4 śnieżynka:
Zrobimy mu oczy z węgla,
Nos z marchwi czerwonej.
W rękę miotłę mu włożymy,
Będzie straszył wrony. (bałwan)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: bałwan
7. Pokazanie jak powinien wyglądać bałwan. Lepienie bałwana - dziecko składa sylwetę bałwana pociętą na kawałki.
8. Pacynka rozdaje dzieciom nagrody za wspólną zabawę – Karta do uzupełnienia. Dorysowywanie brakujących elementów bałwankom tak, by każdy był inny i miał o jeden guzik więcej od poprzedniego.
9. Pożegnanie z pacynką. Zaproszenie do wspólnej zabawy na śniegu.
10. Ewaluacja. Dzieci, które dobrze bawiły się na zajęciu ściskają dłoń pacynce na pożegnanie. Dzieci, którym nie podobało się zajęcie, odchodzą na bok.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 