X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15664
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz obserwacji diagnozującej w zakresie kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania - "Podróż bociana Jasia"

Scenariusz obserwacji diagnozującej na temat „Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom uzyskanie gotowości szkolnej w zakresie kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania”
w grupie dzieci 5-6 letnich „Krasnale”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
dnia 24.04.2012 r.

Temat zajęć: „Podróż Bociana Jasia ”.

Grupa : Krasnale 5-6 latki

Podstawa programowa:

- Obszar 14: Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach prostej budowie fonetycznej

Cele ogólne:

- Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
- Wyrabianie pamięci słuchowej oraz słuchu fonematycznego
- Rozumienie informacji zapisanych w formie uproszczonych rysunków i symboli

Cele operacyjne:

- dz. uważnie słucha opowiadania przedstawionego przez nauczycielkę
- dz. układa krótkie zdania na temat treści obrazka i wyodrębnia wyrazy
- dz. dzieli wyrazy na sylaby
- dz. dzieli wyrazy na głoski
- dz. rozpoznaje znaki i symbole graficzne oraz rozumie ich znaczenie
- dz. tworzy wyrazy rozpoczynające się tą samą głoską
- dz. różnicuje słowa podobnie brzmiące (wskazuje na obrazku)
- dz. wyodrębnia głoskę w nagłosie i wygłosie

Metody pracy:

Czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
Słowne- opowiadanie, rozmowa
Oglądowe- ilustracja, obrazki

Formy pracy:
Indywidualna, grupowa

Pomoce:
Ilustracja o tematyce wiosennej, obrazki, napisy, biedronki, kwiatki, motylki z obrazkami i kwiatki z obrazkami w kopercie dla każdego dziecka, diagram z szyfrem, ołówek, obrazki/piktogramy z sylwetką bociana, płyta CD z odgłosami natury.


Przebieg:

Opowiadanie:
Jak co roku w okresie zimowym Bocian Jaś poleciał do ciepłego kraju, żeby tam przeczekać mroźną zimę. Tej zimy Jaś zatrzymał się w gnieździe na dachu pewnego przedszkola i tam zamieszkał, do czasu aż w Polsce nastała wiosna. Bardzo tęsknił za swoim domem. Gdy tylko w Polsce zrobiło się cieplej, pożegnał dzieci, z którymi zdążył się już zaprzyjaźnić i ruszył w podróż do swojego gniazda. Jak leciał do domu, to widział jak zmienił się krajobraz po zimie.

1.Zadanie - „Na wiosennej łące”
Przekonajmy się co zobaczył Bocian Jaś, jak leciał do swojego domu. Przyjrzyj się uważnie tej ilustracji. Wszystko, co jest pokazane na tym obrazku widział Bocian Jaś podczas swojej podróży. Spróbuj ułożyć jedno zdanie składające się z kilku wyrazów (słów) o tym co widzisz na obrazku. Połóż na dywaniku tyle kwiatków z ilu słów składa się ułożone przez ciebie zdanie.

2. Zadanie- „Biedroneczki”
Bocian Jaś nie mógł się doczekać, kiedy spotka swoich przyjaciół zamieszkujących łąkę. Najpierw spotkał się z biedronkami, które gdy tylko zobaczyły Jasia, zaczęły podlatywać do niego, żeby się z nim przywitać. Podziel na sylaby wyraz przedmiotu przedstawionego na obrazku. Jeżeli policzysz sylaby w wyrazie, wtedy dowiesz się, ile biedronek przyleciało na powitanie Bociana Jasia. Liczba biedronek musi być taka sama jak liczba sylab w wyrazie.

3. Zadanie- „Bociany na łące” –zabawa ruchowo - naśladowcza
Podczas swojej podróży Bocian Jaś zatrzymywał się żeby odpocząć. Spacerował wtedy sobie po łące, od czasu do czasu stawał na jednej nodze, żeby się zrelaksować, jeżeli miał ochotę latał nad łąką i zwiedzał okolice. Wyobraź sobie, że jesteś Bocianem takim jak Jaś. Patrz uważnie na obrazki/piktogramy jakie będę pokazywać i zachowuj się tak jak bocian Jaś podczas swojej podróży.

4. Zadanie – „Szyfr - Tworzenie wyrazów”
Bocian Jaś podczas swojej podróży widział różne tablice małe i duże zarówno w miastach jak i na wsi, przy drogach, na budynkach, przedszkolach i szkołach. Na tych tablicach były umieszczone różne znaki, litery, cyfry, symbole a także obrazki. Niestety nie potrafił on odczytać tych znaków i obrazków, nie wiedział co one oznaczają, gdyż nigdy nie chodził do przedszkola ani do szkoły. Pomóż Bocianowi Jasiowi rozszyfrować ukryte wyrazy według podanego schematu/klucza. Wpisz litery do diagramu (w puste kratki) i odczytaj napis. Co jeszcze mógł zobaczyć Bocian Jaś podróżując z ciepłych krajów do swojego domu? Ułóż wyraz rozpoczynający się tą samą głoską.

5. Zadanie- „Zdjęcia z podróży”
Zwierzęta na łące pytały Bociana Jasia, gdzie w tym roku spędził zimę i czy przywiózł z podróży jakieś pamiątki? Bocian pokazał im zdjęcia z podróży, ale nie potrafił dokładnie powiedzieć, co na nich się znajduje, gdyż ich nie podpisał. Powiedz, co widzisz na zdjęciu i pomóż Bocianowi podpisać zdjęcie z podróży. Podziel ten wyraz na głoski, co słyszysz na początku i na końcu wyrazu. Dobierz napis do obrazka.

6. Zadanie – „Motylki na kwiatki”
Bocian Jaś lecąc wysoko nad łąką widział motyle , które fruwały między kwiatkami i od czasu do czasu siadały na swoje ulubione kwiatki. Zdziwił się, gdyż motylki siadały wciąż na te same kwiatki. Niestety, leciał zbyt wysoko, żeby rozpoznać jakie kolory kwiatków lubią motylki. Przyjrzyj się uważnie obrazkom i nazwij je. Połącz w pary obrazki, których słowa brzmią podobnie (rymują się ), a przekonasz się jakie kwiatki lubią motylki.
7. „Niespodzianka od Bociana Jasia”
Wręczenie dzieciom wiosennych medali w kształcie kwiatka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.