X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15646
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kochamy zimę. Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Dla dzieci 6-letnich

Opracowała mgr Lucyna A. Ziętek

Temat: Kochamy zimę

Cele:
- oswajanie się dzieci z biblioteką, jako miejscem, gdzie można spotkać się z książką i ciekawie spędzić czas
- kształtowanie potrzeby kontaktu z książką,
- nabywanie umiejętności właściwego zachowywania się w miejscu użyteczności publicznej, jakim jest biblioteka,
- utrwalanie wiadomości o świecie przyrody

Pomoce:
- książki z ilustracjami o zimie
- koperty z układankami –dla każdego dziecka
- 10 półlitrowych plastikowych butelek
- bardzo duża ilość fasoli
- kredki, również białe
- nożyczki
- klej,
- niebieskie kartki
- kontury bałwanka oraz elementy stroju dla niego – dla każdego dziecka
- minutnik

Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie
Nauczycielka przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat aktualnej pory roku – po czym można ją poznać, czy dzieci lubią zimę i dlaczego, następnie zaprasza do wspólnych zimowych zabaw.

ZAGADKI
Jaka to pora roku,
Kiedy biało jest wokół ?
(zima)
Jestem gwiazdeczka biała, niewielka.
Chuchnij, zostanie wody kropelka.
(śnieżynka)
Po szybach nam srebrzyście
Maluje lśniące liście !
Wiezie szronu wóz – już wiem,
To jest .... (mróz)
Zrobimy mu oczy z węgla,
Nos z marchwi czerwonej.
W rękę miotłę mu włożymy,
Będzie straszył wrony.
(bałwan)
Jaka to para umie w zgodzie
Tańczyć i skakać tylko na lodzie.
A kiedy z ziemi znika lód,
Nie robi kroku w tył, ani w przód ?
(łyżwy)
Nie mają kół, a jeżdżą w dół,
Po śniegu białym, po torze wspaniałym.
(sanki)
Co to za woda, twarda jak kamień,
Można na łyżwach ślizgać się na niej .
(lód)
Domeczek cały ma z lodu, w lodowej mieszka krainie.
Z futer ma czapkę i buty, poznasz go po dziarskiej minie.
(Eskimos)
Kto to: czarne, wąsate, w futrze zimą i latem.
Lubią mroźną pogodę, łowią ryby pod lodem.
(foki)
Wśród śniegów żyje, ptakiem się nazywa,
Latać nie umie, za to świetnie pływa.
(pingwin)

Zdrobnienia (zadaniem dzieci jest podać zdrobnienie do wskazanego wyrazu):
Śnieg – (śnieżek)
Mróz - (mrozik)
Wiatr – (wietrzyk)
Sanki – (saneczki)
Kulki – (kuleczki)
Bałwan – (bałwanek)

PUZZLE
Dzieci otrzymują koperty z układankami. Ich zadaniem jest ułożyć obrazki związane tematycznie z zimą.

FASOLKI
Nauczycielka rozsypuje bardzo dużą ilość fasolek na podłodze. Dzieci dobierają się parami, otrzymują plastikowe butelki, ich zadaniem jest zebrać i wrzucić do butelki jak najwięcej fasolek. Nauczycielka wyznacza czas minutnikiem – 5 minut. Gdy minutnik zadzwoni – ocenia, która para ma najwięcej fasolek.

ZADANIE PLASTYCZNE
Nauczycielka czyta wiersz „Dziesięć bałwanków”, następuje krótka rozmowa na temat utworu, następnie zaprasza dzieci do wykonania bałwanków – rozdaje kartki z konturami bałwanków oraz elementów stroju – dzieci kolorują stroje, następnie wycinają zarówno bałwanka, jak i elementy stroju, które naklejają na bałwanka. Bałwanki naklejają na niebieskich kartkach, dorysowują śnieg białą kredką, drzewa i inne elementy zimowego krajobrazu.

ZAKOŃCZENIE
Nauczycielka dziękuje za wspólnie spędzony czas, w nagrodę dzieci mogą pooglądać książeczki o tematyce zimowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.