X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15642
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"W karnawale wielkie bale". Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania aktywności językowej, muzycznej i plastycznej

Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania aktywności językowej, muzycznej i plastycznej w grupie dzieci 5 – cio letnich

Temat: „ W karnawale wielkie bale”

Data: 04. 02. 2010
Prowadzący: Agnieszka Paszenda
Hasła z podstawy programowej:
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania ( 14), Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3).
Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9).
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec ( 8).
Treści programowe ( „ Nasze przedszkole” MAC Edukacja)
• modulowanie głosu stosownie do sytuacji
• wyodrębnianie w słowach sylab, dzielenie na sylaby, liczenie sylab
• wdrażanie do budowania poprawnych pytań i odpowiedzi
• wyodrębnianie w słowach pierwszych głosek, liczenie głosek w słowach
• układanie słów z pierwszych głosek
• zbiorowe śpiewanie piosenek
• improwizowanie piosenki ruchem
• uczestniczenie w twórczym tańcu
• wykorzystanie w pracy plastycznej materiału odpadowego
Cel główny :
- rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki;
- usprawnianie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
Cele szczegółowe: ( dziecko):
- rozwija poczucie rytmu
- dzieli na sylaby
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej
- wyodrębnia głoski w nagłosie podczas zabawy
- potrafi współdziałać z innymi uczestnikami zabawy
- umie bawić się wesoło przy muzyce.
Pomoce dydaktyczne: tamburyn, obrazki do rebusu fonetycznego, list Karnawałowego Czarodzieja, maski, płyta CD „ Wesołe przedszkole pięciolatka”, „ Tańce Europejskie”.


Przebieg zajęć:

1. Śpiew i zabawa ruchowa przy piosence „ Przedszkolna samba” ( załącznik nr. 1)
2. Zabawa edukacyjna „ Karnawałowe maski”- nauczyciel rozstawia na krzesełkach kilka masek charakterystycznych dla strojów karnawałowych ( niedźwiedź, żaba, czapka czarodzieja, korona królewny, zając).
• Nauczyciel prosi dzieci. aby wypowiedziały się do kogo należą te nakrycia głowy. Nauczyciel proponuje, aby dzieci podzieliły na sylaby wyrazy, jednak za każdym razem w inny sposób np.: klaskamy w ręce, uderzamy w uda, tupiemy nogami itp.).
• Przy następnym zadaniu nauczyciel proponuje zmianę „ Teraz ja będę dzieliła wyrazy na sylaby a wy odgadnijcie o której masce mówię. Aby trochę utrudnić zadanie pozamieniam wam sylaby”
( lewna-krol; dźwiedź-nie; ba-ża; jąc-za; rodziej-cza)

3. „ List od Karnawałowego Czarodzieja”- nauczyciel prosi dzieci, aby spróbowały odgadnąć pod którą z masek ukryty został list od Karnawałowego Czarodzieja. Szukanie listu rozpoczyna się od czarowania ( wypowiadanie tekstu z różnym natężeniem głosu – cicho, szeptem, głośno itp.) :

„ Czary mary, czary mary
Mam niebieskie okulary
Okulary mi się zbiły
Wszystkie czary się skończyły”

4. Odczytanie listu od Karnawałowego Czarodzieja z zadaniami do wykonania przez dzieci
( załącznik nr. 2)
5. Rebusy fonetyczne „ Kto jest przebrany za...”
Dzieci określają pierwszą głoskę w kolejnych nazwach obrazków pokazywanych przez nauczyciela. Próbują tworzyć imiona dzieci, łącząc pierwsze głoski powtarzane przez kolejne dzieci .

miś, arbuz, rak, ekran, kubek - Marek
arbuz, grabki, ananas, torba, agrafka – Agata
torba, obraz, mysz, ekran, kot – Tomek
buty, ananas, rak, torba, ekran, kot – Bartek

6. „Karnawałowe tańce” – zabawa ruchowa do melodii

• Taniec chorwacki „Kolo von Srem”
• Taniec francuski „ La Bastringlo”
• Taniec irlandzki „ Sally Gardens”

7. Praca plastyczna – wykonanie z talerza papierowego maski karnawałowej, doklejenie patyczka oraz ozdabianie maski według własnego pomysłu elementami wyciętymi z kolorowego papieru.


Załącznik nr. 1

„ Przedszkolna samba”

1. Brazylijska dżungla,
tropikalny gąszcz
płynie Amazonka
a w niej wielki wąż.

Tańczy kondor z anakondą,
prosi ara jaguara,
tylko lama tańczy sama,
z kuguarem zła to para

Ref: Tańczymy sambę
wszyscy razem w kole,
brazylijską sambę
tańczy całe przedszkole.
2. Brazylijska dżungla
Tropikalny las,
Brazylijska samba
Niech rozgrzewa nas.

Tańczy kondor z anakondą,
prosi ara jaguara,
tylko lama tańczy sama,
z kuguarem zła to para

Ref: Tańczymy sambę
wszyscy razem w kole,
brazylijską sambę
tańczy całe przedszkole.
Załącznik nr. 2


List od Karnawałowego Czarodzieja

Drogie przedszkolaki z grupy Elfy. W waszej sali zostawiłem plakat na którym dzieci bawią się na balu karnawałowym. Czy chcecie dowiedzieć się kto przebrał się za niektóre postacie? Chcecie poznać ich imiona? Odszukajcie więc dzieci, które przebrały się za aniołka, dinozaura, Czerwonego Kapturka i Clowna.
Wiem, że uczycie się w przedszkolu wielu rzeczy, dlatego myślę, że zadanie które dla was przygotowałem nie będzie dla was trudne. Dla ułatwienia, przygotowałem dla was rebusy obrazków. Rozwiążcie je a dowiecie się kto przebrał się za aniołka, dinozaura, Czerwonego Kapturka i Clowna.
Życzę powodzenia w rozwiązywaniu rebusów i wspaniałej zabawy na balu karnawałowym.

Karnawałowy Czarodziej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.