X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15136
Przesłano:

Podróże małe i duże

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH, KL. 3

TEMAT: PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Czas zajęć: 90 min.

CELE- ZAKŁADANE EFEKTY:
/ uczeń potrafi /:
- nazwać wybrane środki transportu lądowego, kolejowego i wodnego,
- określić do jakiej grupy środków transportu należą przedstawione na ilustracjach,
- rozwiązać krzyżówkę z hasłem;
- wie jak zachować się w środkach transportu takich jak pociąg
- odkodować wyrazy za pomocą alfabetu Morse’a
- odczytać treść przysłowia i dobrać w logiczną parę przysłowie z jego objaśnieniem;
- dodawać i odejmować sposobem pisemnym w zakresie 1000,
- ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej.
Metody:
-słowne: rozmowa kierowana, opowiadanie, praca z tekstem,
- oglądowe-pokaz, obserwacja,
- praktycznego działania,
Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
- ilustracje środków transportu (pocięte);
- krzyżówka z hasłem;
- karty pracy zawierające: tekst znanych przysłów związanych z tematem;
- karty z Alfabetem Morse’a;
-kartki z wyrazami zakodowanymi alfabetem Moors’a
- 10 wędek (magnesy przywiązane do patyka)
-karteczki z wyrazami związanymi z środkami transportu
-karteczki z przykładami dodawania i odejmowania sposobem pisemnym.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
2. Rozmowa wprowadzająca uczniów w temat zajęć oraz dotycząca zasad uzyskiwania punktów w czasie zajęć.
3. Rozwiązywanie krzyżówki /hasło: PODRÓŻE TE MAŁE I TE DUŻE/ Każdy uczeń losuje karteczkę z pytaniem. Prawidłową odpowiedź zapisuje na tablicy. Za prawidłową odpowiedź otrzymuje jedną część z puzzli.
4. Uczniowie w parach otrzymują koperty z karteczkami z wyrazami. Odczytują wyraz i dokonują klasyfikacji –dopasowują wyraz do rodzajów środków transportu.
5. Łowienie kartek z tekstem przysłów na „wędkę” - zabawa pt. „ Przysłowie prawdę ci
powie”. W pudełku znajduje się 10 przysłów. Jedna osoba z pary uczniów „łowi” karteczkę z przysłowiem. Następnie wraca do ławki i razem odczytują przysłowie oraz wyszukują i dobierają w parę z wyjaśnieniem co oznacza to przysłowie wiszącym na tablicy.
6. Uczniowie otrzymują w kopertach zadania dotyczące dodawania i odejmowania sposobem pisemnym w zakresie 1000. Jeden punkt otrzymują za poprawnie dokonane obliczenia, a drugi za ułożenie zdania, gdyż następnym zadaniem jest uszeregowanie wyników rosnąco, co jednocześnie układa zdanie z rozsypanki wyrazowej napisanej na odwrocie kartek. Zdania są radami związanymi z podróżowaniem. Rada jest przepisywana na kartkę A4 przez ucznia i przyczepiana do tablicy.
7. Odkodowanie wyrazów za pomocą Alfabetu Morsa .Każda para otrzymuje kartę ze znakami alfabetu Morsa i przyporządkowanymi im literami. Otrzymują również zaszyfrowany list. Zadaniem uczniów jest odkodowanie wyrazów znajdujących się w liście.
8. Uczniowie otrzymują kartę pracy, na którą przyklejają uzbierane przez siebie puzzle oraz podpisują ułożony środek transportu. Otrzymują również kartkę z samooceną. Kolorują wybraną „buźkę” oraz obrazek, a następnie klasyfikują wszystkie środki transportu na tablicy dzieląc je na lądowe, wodne i powietrzne.
9. Podziękowanie za zajęcia.

Konspekt przygotowała mgr Magdalena Traczyk

ZAŁĄCZNIKI:
Kod Morse'a – stworzony w 1832 przez Samuela Morse'a i Alfreda Vaila sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.
od 1890 kod Morse'a był już szeroko wykorzystywany w telekomunikacji radiowej.
Międzynarodowy kod Morse'a jest obecnie nazywany "międzynarodowym kodem radiowym", przede wszystkim z tego powodu,Kod Morse'a jest zaprojektowany w ten sposób, aby człowiek był w stanie go zrozumieć bez specjalnego urządzenia dekodującego. W sytuacji awaryjnej kod ten może być łatwo nadany za pomocą zaimprowizowanych środków, co czyni go wszechstronnym i uniwersalnym sposobem telekomunikacji.
Telegraf - urządzenie do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość.
W tym 1837 roku Samuel Finley Breese Morse opracował pierwszy amerykański telegraf, który był oparty na prostszym systemie kropek i kresek, zwanym alfabetem Morse'a

Pytania do krzyżówki:
1.Duże śmigło ma u góry, wkręca się nim prosto w chmury. Jest podobny do owada i jak owad wszędzie siada.
2.Pędzi po szynach potwór rozpędzony, sieje złote iskry i ciągnie wagony.
3.Największe ciężary podnosi on w mig. Ma stalowe ramię, nazywa się...
4.Pędzi na sygnale po drogach, wioząc chorych do szpitali.
5.Cylindry – w środku, maska - na przedzie, chociaż ma biegi – nie biega – jedzie!
6.Pływa po jeziorze. Opłynąć może świat! Stanie, gdy na nią nie dmucha wiatr!
7. Kto w autobusie nie usiądzie w tyle i choć często jeździ, nie płaci za bilet?
8. Gdy bez kosza mknie w świat, to zostawia jeden ślad. A gdy kosz przy boku ma, to zostawia ślady dwa.
9.Ma skrzydła tak jak samolot, pilot w nim sterów dotyka. Ogon ma też, jak wiadomo i tylko nie ma silnika.
10.Łatwo tę zagadkę zgadną wszystkie dzieci. Chociaż nie jest ptakiem, jak ptak w górze leci.
11.Dzieci go kochają i wznoszą do góry. Dorośli fruwają w nim aż pod chmury.
12. Tej łopaty używacie, kiedy kajakiem pływacie.
13.Podczas pogody błękitem się mieni. A podczas sztormu burzy się i pieni.
14. Światełka malutkie, różnokolorowe, mrugają do kierowców, gdy idę do szkoły. Dobrze mnie pilnują, gdy wracam do domu z nimi jestem widoczny nawet i po zmroku.
15. Ma mostek, choć to nie rzeka. Przybija, gdy wraca z daleka. Ma dziób, nie dziobie wcale, pruje nim morskie fale.
16. Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samoloty.
17. Kim jest mamusia Sławki? Chodzi od przedziału do przedziału, przechodzi z klasy do klasy, sprawdza bilety, jadąc przez pola i lasy.
18. Statek, którym rybacy wypływają do pracy?
19. Na placach, podwórkach - niejedna komórka. Gdy auto się znuży, tu śpi po podróży.
20. Można wtedy jechać na nim, kiedy kręci się nogami.

WYRAZY ZAKODOWANE ALFABETEM MORSA

1.
| .-- | ---.| --.. |
| ... | - | .-. | .- | --..-. | .- | -.-. | -.- | .. |
2.
| -... | .- | .-.. | --- | -. |
3.
| ... | .- | -- | --- | .-.. | --- | - |
4.
| .- | ..- | - | --- | -.. | ..- | ... |
5.
| ... | - | .- | - | . | -.- |
6.
| .-. | .- | -.- | .. | . | - | .- |
7.
| -.-. | .. | ..-.. | --..-. | .- | .-. | ---. | .-- | -.- | .- |
8.
| -- | --- | - | --- | .-. |
9.
| .-. | --- | .-- | . | .-. |
10.
| ... | .- | -- | --- | -.-. | .... | ---. | -.. |
11.
| --..-. | .- | --. | .-.. | ---. | .-- | -.- | .- |
12.
| -.- | .- | .-. | . | - | -.- | .- |
13.
| - | .-. | .- | -.- | - | --- | .-. |
14.
| - | .- | -.- | ... | ---. | .-- | -.- | .- |
15.
| .... | . | .-.. | .. | -.- | --- | .--. | - | . | .-. |
16.
| .--. | --- | -.-. | .. | .-.- | --. |
17.
| .-..- | ---. | -.. | -.- | .- |
18.
| .-..- | ---. | -.. | --..- |
| .--. | --- | -.. | .-- | --- | -.. | -. | .- |
19.
| -.- | --- | .--. | .- | .-. | -.- | .- |
20.
| -- | --- | - | --- | -.-. | -.-- | -.- | .-.. |

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.