X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14790
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Umiem poradzić sobie w sytuacji stresowej - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Umiem poradzić sobie w sytuacji stresowej.
Uczestnicy zajęć: klasa III gimnazjum.
Czas zajęć: 45 min.
Prowadząca: Ewelina Tomaszewska.

ZADANIA – CELE OPERACYJNE:

- przekazanie uczniom wiedzy na temat stresu, czym jest stres, jego przyczyny, objawy i
skutki,
- nauczenie uczniów radzenia sobie ze stresem, czyli wyposażenie uczniów w praktyczne
sposoby radzenia sobie ze stresem.

OCZEKIWANE EFEKTY:
UCZEŃ:

- zna i rozumie pojęcie stresu,
- zna przyczyny stresu, jego objawy i skutki,
- zna sposoby radzenia sobie ze stresem.

Metody pracy: aktywizujące („burza mózgów”, mapa pomysłów), relaksacja, dyskusja.
Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa.
Środki dydaktyczne: plakat z pojęciem stresu (wg. Seyle’a i Antonovskiego), kartki papieru.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:

1. Zdanie raportu przez dyżurnego klasy.
2. Przywitanie się z uczniami.
3. Sprawdzenie listy obecności uczniów.
4. Ćwiczenie wstępne „ Podobieństwo”, ma na celu integrację grupy, rozluźnienie i pobudzenie do pracy.
Grupa siedzi w kółku, w środku staje jedna osoba, która kończy zdanie „Kto, tak jak ja ...”. Osoby, które zgadzają się z opinią wstają z miejsc i zajmują inne wolne, itd. pamiętając, że zawsze jest o jedno krzesło mniej niż uczestników.
5. Wprowadzenie w tematykę zajęć. Prowadzący przybliża uczniom, czym będziemy się
zajmować na zajęciach, jakie są cele zajęć, by uczniowie mięli poczucie sensu swojej pracy.

*CZAS 5 min.

Część właściwa:

1. „Burza mózgów”, dyskusja.
Podczas „burzy mózgów” nauczyciel pyta uczniów, czym jest stres, jak oni rozumieją to pojęcie. Wolne skojarzenia zostają zapisane na tablicy.
Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom pojęcie stresu (Seyle, Antoniowski), jego przyczyny i skutki, przy pomocy wcześniej przygotowanego plakatu zawierającego owe treści.
stresowej. Co dzieje się z mięśniami, skórą, narządami wewnętrznymi (z żołądkiem, sercem itd.), z oddechem? Co dzieje się z naszym umysłem, z koncentracją uwagi, spostrzeganiem, pamięciom? Jak się zachowujemy, jaki mamy wyraz twarzy?

*CZAS 15 min.

2. Prowadzący mówi: „ Teraz skoncentrujmy się na sposobach radzenia sobie ze stresem. Czy wiesz, że można coś zrobić, aby znacznie zmniejszyć reakcje stresowe? Proponuję wam różne formy relaksu:

Ćwiczenie 1
„Usiądź wygodnie...Spróbuj napinać i rozluźniać poszczególne partie mięsni: czoło...
powieki...policzki...szczęki...napnij i rozluźnij mięśnie szyi...ramiona...ręce...napnij i rozluźnij brzuch...i w końcu nogi...Przez chwilę posiedź rozluźniony.
Uwaga – jeśli uczniowie chcą mogą podczas wykonywania tego ćwiczenia zamknąć oczy.
Rozluźniając świadomie mięśnie przestajesz się denerwować. Przede wszystkim koncentrujesz się nie na problemie , a na sobie, swoim ciele, , więc problem trochę odsuwa się. Poza tym, w stresie mięśnie są napięte, a oddychanie płytkie i szybkie. Działając więc na ciało, rozluźniając je, powodujesz ogólne uspokojenie i wyciszenie emocji.

*CZAS 5 min.

3. Ćwiczenie 2 oddechowe
„ Usiądźcie w parach, plecami do siebie, ale tak, żeby stykać się całą powierzchnią pleców. W ciszy i spokoju oddychaj w swoim rytmie i staraj się po chwili wyczuć oddech kolegi/koleżanki”.
„czy on/ona oddycha tak samo? A może szybciej lub wolniej? Czy ma oddech płytki, czy głęboki? Zwróć uwagę na indywidualny rytm oddechu”.
„A teraz usiądź osobna i postaraj się wydłużyć swój oddech. Weź głęboki wdech przez nos i bardzo powoli wypuszczaj powietrze przez usta. Jeszcze jeden wdech i na wydechu możesz zacząć liczyć. Do ilu możesz doliczyć? Do 5 a może do 10?”
„Gdy będziesz zdenerwowany np. przed odpowiedzią, egzaminem lub w innej trudnej dla ciebie sytuacji, spróbuj skoncentrować się i liczyć na wydechu. Zobaczysz, że trudniej będzie ci wydłużyć oddech będąc w stresie, ale po pewnym czasie, gdy oddech się uspokoi – minie napięcie. Twoje zdenerwowanie będzie mniejsze”.

*CZAS 7 min.

4. Ćwiczenie 3 „Mapa pomysłów”.
Praca w grupach – 4 grupy pięcioosobowe. Zadaniem każdej z grup jest stworzenie na kartce papieru mapy pomysłów z innymi sposobami relaksu niż zaproponowanymi do tej pory na zajęciach. Mają to być sposoby radzenia sobie ze stresem w możliwy przez uczniów sposób, w „zdrowych warunkach”.
Następnie liderzy grup prezentują swoje wyniki.

*CZAS 10 min.

Część końcowa:

1. Ewaluacja zajęć – „Rundka”
Każdy uczeń po kolei kończy zdanie: „ Na dzisiejszych zajęciach nauczyłem się/dowiedziałem...”
2. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
3. Pożegnanie się prowadzącego z uczestnikami zajęć.

*CZAS 5 min.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.