X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14337
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sala doświadczania świata - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

PROWADZĄCA: Monika Pijewska
DATA: 22.11.2011-23.11.2011
TEMAT: „Wycieczka do lasu”
WIEK DZIECI: 4-latki
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie umiejętności liczenia.
- Dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach.
CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- Potrafi policzyć do 5;
- Liczy poprawnie wszystkie elementy;
- Porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej, mniej,
- Dostrzega regularność rytmu w danym układzie;
- Zauważa stałe sekwencje i potrafi je powtórzyć;
- Ilustruje ruchem treść piosenki;
- Buduje dłuższe wypowiedzi na określony temat;
METODY:
- Słowna
- Praktycznego działania
FORMY:
- Zespołowa
- Zbiorowa
- Indywidualna

REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Obszary PP:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;

8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
3) ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;

POMOCE: Płyta z muzyką Vivaldiego, piosenka „Kolorowe listki”, olejek sosnowy, duże drzewa, liście,

PRZEBIEG:

1. Zabiorę was dzisiaj na wycieczkę do lasu.
Dz. Idą za N ścieżką w tle słychać muzykę Vivaldiego „Jesień”, w powietrzu unosi się zapach sosnowy.
2. Widzicie stoją tu drzewa, na których nie ma już listków, bo pan listopad pozrywał z drzew ostatnie liście, chciał zdążyć przed pierwszym śniegiem. A co stało się z listkami? Tak wszystkie liście leżą pod drzewkami. Ale popatrzcie leżą tu różne listki. Z jakiego drzewa spadły te? A ten listek, z jakiego drzewka?
3. Waszym zadaniem jest teraz pozbierać wszystkie listki. Liście dębu wrzucamy do jednego koszyczka a jarzębiny do drugiego. Tylko patrzcie uważnie, aby pozbierać wszystkie listki.
4. Wszystkie listki wyzbierane. Teraz siądziemy w kole.
N - wysypuje na dwie kupki liście z koszyków. Jak myślicie, których liści jest więcej, a których mniej?
Dz – udzielają odpowiedzi( tyle samo, więcej, mniej).
N – myślę, że trzeba listki policzyć, abyśmy wiedzieli.
A pomoże wam w tym wiewióreczka (wiewiórka liczy niepopranie). Dzieci uczą liczyć wiewiórkę. Wspólne przeliczanie listków. Określenie, których jest więcej a których mniej.
Zagadki matematyczne (dodawanie i odejmowanie na konkretach).
5. Podskocz tyle razy na skakance ile pokaże ci listków.
6. Układanie rytmu.
Teraz ułożymy dla pani jesieni korale z liści.
Dąb – jarzębina – dąb - jarzębina....
Dąb – dąb – jarzębina – dąb – dąb - jarzębina..........
7. Kolory jesiennych liści.
N - powiedzcie, jakie kolory widzicie na jesiennych listkach?
Kolumna wodna – wyklaszcz tylko wtedy, kiedy widzisz kolor jesiennego listka.
Każde dziecko po kolei wyklaskuje.
8. Zrobiło się jus późno, myślę, że czas zaśpiewać piosenkę o listkach i powrócić z lasu.
Wspólny śpiew z inscenizacją piosenki „Kolorowe listki”
Podziękowanie za zabawę – czas wolny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.