X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13947
Przesłano:

Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 - scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Cele:
utrwalenie poznanych cyfr od 1 do 20;
podnoszenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20;
utrwalenie pojęć mniejszości i większości;
usprawnienie małej motoryki;
ćwiczenie percepcji wzrokowej.
Metody: gry i zabawy matematyczne.
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: kartoniki z cyframi od 1 do20, obrazki z działaniami i wynikami, kredki, 2 talie kart, pionki, kostka, zestaw kart z działaniami matematycznymi i wynikami, kartki z narysowanymi liczbami.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie.

2.Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć.

3.Zgadywanka. Jedno z dzieci wybiera kartonik z dowolną liczbą od 1 do 20. Pozostali uczniowie za pomocą zdań typu: „wybrałeś 5” próbują odgadnąć, o jaką liczbę chodzi. Osoba, która zna tę liczbę, pomaga reszcie, odpowiadając: „za dużo”, „za mało”, aż do momentu, kiedy zostanie podana prawidłowa liczba.

4.Kolorowanie obrazka. Każde dziecko dostaje obrazek z działaniami i plansze z wynikami, którym przyporządkowane są odpowiednie kolory. Zadaniem dzieci jest wykonanie działań i pokolorowanie pól kolorem przyporządkowanym wynikom.

5.Matematyczny wąż. Uczniowie układają węża z 2 talii kart (bez figur). Każdy kolejno rzuca kostką i przesuwa pionkiem, o tyle kart, ile wypadło oczek. Następnie musi wykonać dodawanie, sumując cyfrę na karcie, na której staną, z sumą oczek na kostce. Jeśli rozwiąże zadanie prawidłowo zostaje na tym polu, jeśli nie cofa się na poprzednie miejsce.

6.Memo. Uczniowie rozkładają na stole zestaw kart z działaniami matematycznymi i odpowiadającymi im wynikami (dodawanie i odejmowanie w zakresie 20), tak aby działania nie były widoczne. Uczestnicy zabawy kolejno odkrywają po 2 karty. Jeżeli odkryte karty tworzą parę ( na jednym kartoniku jest działanie np. 9+8, a drugi kartonik to liczba 17) odkładają do siebie i mają dodatkowy ruch. Jeśli nie ma pary karty odwraca się, a następne 2 karty odkrywa kolejny zawodnik. Gra toczy się do momentu gdy znikną wszystkie karty.

7.Gra „Znajdź i narysuj po śladzie”. Uczniowie dostają kartki, na których jest przedstawiony duży zbiór nakładających się na siebie liczb. Uczniowie odnajdują liczbę 8 i rysują ją po śladzie.

8.Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.