X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13198
Przesłano:

Jak i z czego zbudowany jest dom

Temat: Jak i z czego zbudowany jest dom
Przedmiot: Technika Klasa: V
Data: Czas: 1 godzina lekcyjna
Cel główny: Zapoznanie ucznia z materiałami budowlanymi, konstrukcją budynku mieszkalnego oraz etapami jego budowy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wymienia podstawowe materiały budowlane,
- określa ich podstawowe właściwości i zastosowanie,
- wymienia elementy konstrukcyjne budynku mieszkalnego,
- wyjaśnia znaczenie elementów konstrukcyjnych stosowanych w budynkach,
- wymienia etapy budowy domu i związane z nimi zawody,
- utrwala znaki i symbole stosowane w rysunkach budowlanych.

Metody pracy:
- pogadanka,
- dyskusja,
- praca z podręcznikiem i kserem.

Środki dydaktyczne i narzędzia:
- podręcznik,
- przekrój poziomy budynku mieszkalnego i klasy szkolnej (ksero),
- ołówek, linijka.

Przebieg lekcji:
1.Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Przypomnienie omawianego na poprzedniej lekcji przekroju poziomego i pionowego budynku.
3. Podanie tematu i celów lekcji.
4. Przedstawienie form architektonicznych budynków mieszkalnych (budynki wielorodzinne, jednorodzinne wolno stojące, bliźniacze, szeregowe).
5. Analiza elementów konstrukcyjnych budynków (fundament, ściany nośne i działowe, strop, dach) oraz materiałów stosowanych do ich budowy.
6. Przedstawienie etapów budowy domu i związanych z nimi zawodami.
7. Zapisanie notatki.
8. Podsumowanie aktywności uczniów na lekcji, wpisanie plusów.
9. Praca z kserokopią – omówienie zasad wykonania zadania, czasu przeznaczonego na oddanie pracy. Zadanie polega na zagospodarowaniu pomieszczeń – mieszkania i klasy szkolnej. Uczniowie otrzymują ksero, na którym przedstawiony jest rzut poziomy klasy szkolnej, w której mają lekcję oraz mieszkania, składającego się z trzech pokoi, kuchni, korytarza, łazienki i ubikacji. Ich zadaniem jest narysować symbole (np. krzesło, stół, tapczan...) w taki sposób, aby mieszkanie i klasa były funkcjonalne.
10. Pomoc uczniom w wykonaniu zadania
11. Uprzątnięcie stanowisk pracy, pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.