X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13196
Przesłano:
Dział: Internat

Grupa daje mi siłę - scenariusz zajęć

Zajęcia integracyjne w Bursie Regionalnej w Ostrołęce,

Temat: „Grupa daje mi siłę!”
Data: 24.XI.2009 r.
Miejsce: sala wykładowa bursy.
Uczestnicy zajęć: młodzież szkół ponadgimnazjalnych - wychowanki grupy II.
Osoba przygotowująca zajęcia: Pani mgr Monika Gal.

CEL OGÓLNY ZAJĘĆ:
• integracja grupy,
. budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania.
- w zakresie wiedzy: bliższe poznanie siebie nawzajem – imion, wyglądu danej osoby, zainteresowań, samopoczucia wychowanek, pomysłowości, kreatywności.
- w zakresie umiejętności: umiejętność współpracy z innymi osobami, umiejętność nawiązywania kontaktu, umiejętność wypowiadania własnych opinii, prezentowania w szerszym gronie.
- w zakresie postawy: kształtowanie postawy właściwego stosunku do innych osób, integracja grupy, budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania.
Metody:
- podające: rozmowa kierowana, pogadanka, objaśnienie wychowawcy.
- poszukujące: rozmowa, praca w parach, grupach.
- wartościujące (ekspresyjne): wypowiedzi, rysunki uczestników zajęć.
- praktyczne działania: wykonanie powierzonych zadań, wykonane rysunki, opracowanie kodeksu ogólnego postępowania.

Pomoce: brystol, kartki papieru, taśma samoprzylepna, mazaki, koło hula hop, rysunki z figurami.

Przebieg zajęć:

1) Przywitanie grupy, poinformowanie o celu spotkania.
2) Wspólne ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęć.
3) Wychowawca prosi wszystkich, by usiedli tak, aby utworzyć krąg.
4) Prowadzący pyta się uczestników o samopoczucie podopiecznych, jak czują się w bursie – krótka pogadanka z młodzieżą.
5) „Poznaj mnie bliżej” – wychowawca prosi każdego z uczestników zajęć, aby krótko przedstawić na forum grupy swoje imię, które zapisuje na kartce i przypina na swoim ubraniu. Następnie krótko powiedzieć o swoich wadach, zaletach, zainteresowaniach.
6) „Słuchaj uważnie” – wychowawca dzieli uczestników zajęć na grupy, po dwie osoby. Prosi, aby jedna osoba była numerem jeden, a druga numerem dwa. Wyjaśnia, na czym będzie polegało zadanie. Osoba o numerze jeden, będzie miała za zadanie narysować z zamkniętymi oczami, to co powie jej koleżanka (mogą to być np. figury geometryczne). Wychowanki losują rysunki.Na koniec krótka dyskusja na temat odczuć wychowanek, w której roli czuły się lepiej.
7) Koło ratunkowe - w sposób losowy tworzy się 4, 5 grup. Każda z grup otrzymuje plastikowe koło o małej średnicy np. hula hop. Wychowawca informuje grupę, że będąc na wycieczce płynęli statkiem. Statek uległ uszkodzeniu i pasażerowie muszą zmieścić się na w kole, aby się uratować.
8) Zasady obowiązujące w grupie II – każda z wychowanek zastanawia się i pisze na dużej kartce propozycje zasad, jakie powinny być przestrzegane w tej grupie , aby wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie . Zgłoszone propozycje spisujemy na jedną listę uzupełniamy nowymi pomysłami, następnie każdy składa podpis pod zawartym kontraktem. Po zajęciach wypisane wraz z młodzieżą zasady zachowania grupy II zostają wywieszone na kondygnacji w gablocie.
9) Rundka – prowadzący prosi, aby każda z wychowanek powiedziała cyfrę od 2 do 10. Jaką powie liczbę, tyle słów ma powiedzieć na pożegnanie.
10) Wychowawca życzy wszystkim powodzenia i dziękuje za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.