X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1305
Przesłano:

Odwieczne marzenia ludzi o bogactwie, które nie zawsze przynosi szczęście - nasze rozważania na podstawie wybranych tekstów z "Mitologii" i Biblii

Scenariusz lekcji - blok tematyczny język polski i religia – opracowany na podstawie programu "To lubię" 2 godziny lekcyjne

Cele edukacyjne:
Po lekcji uczeń potrafi:
- dokonać wnikliwej analizy utworu literackiego
- odczytywać ukryte przesłanie zawarte w tekście literackim
- w sposób refleksyjny zamieniać intencje autora na swoje postawy
życiowe
Metody:
Drama, burza mózgów, mapa mentalna, słoneczko, prezentacja
Formy:
Zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Karty pracy:
Graficzne opracowanie wyników ankiet opracowanych przez grupę uczniów,
kolaże
Tok lekcji:
1. Przedstawienie w formie pantomimy opowieści mitologicznej pt " Przygody króla Midasa "zadanej wcześniej do przeczytania w domu
2. Analiza tekstu z ułożeniem wniosku
odczytanie przypowieści Mt 13, 44 – 46 i Mt 6, 24
Podział skarbów na: skarby duchowe i materialne
w formie słoneczka dopasowanie skojarzeń typu (trwałe , nietrwałe , przemijające, nieprzemijające) 2 grupy skarby duchowe i 2 skarby
materialne
3. Prezentacja swoich prac , plakatów wykonanych w formie kolaży pt: skarby duchowe skarby materialne (I grupa – proponuję słabszych uczniów :zdjęcia z czasopism skarby duchowe, II grupa zdjęcia z czasopism skarby materialne; analogicznie grupa III i IV , ale kolaże z wykorzystaniem tytułów z czasopism)
4. Wyodrębnienie z plakatów dwóch światów
I świat { wartości duchowych},
II świat { wartości materialnych}
Wartości nie do kupienia
Miłość , dobro patriotyzm, szacunek, tolerancja , uczciwość , pracowitość , zgoda, przyjaźń, radość, itp.
Wartości do kupienia:
Złoto, pieniądze, samochód, klejnoty, korupcja, fałszerstwa, posady itp.
W którym świecie chciałbyś żyć i dlaczego ?
5.A jaka jest wasza hierarchia wartości – praca w grupach (każda grupa otrzymuje karteczki z różnymi wartościami np. dobre wychowanie, przyjaźń, rodzina , samochód, McDonald, książka itp. Dzieci numerują karteczki zgodnie ze swoją hierarchią i przyklejają na dużej planszy pt. ”Wartości w naszym życiu ”- powstaje mapa mentalna
6. Porównanie hierarchii wartości klasy V z hierarchią wartości klasy IV ( piąta grupa prezentuje wyniki ankiety w klasie IV w formie wykresu procentowego – które wartości czwartoklasiści punktowali najwyżej , a które najniżej ? – odczytanie wykresu
5. Jak zdobywać te wartości?
Prezentacja własnymi słowami wybranych tekstów:
1. (1 uczeń) Mt 19, 16 – 22 bogaty młodzieniec
wypowiedź Jana Pawła II – strona internetowa –http://totustuus.janpawel2.pl/pl/wieczor-29.html wysłuchanie fragmentu kazania pt.”być, mieć”
praca w grupach – karta pracy nauczyciel polonista

Karta Pracy nr 1
Młodzieniec z Ewangelii miał bardzo jasny pogląd na zasady, wedle których winno się budować ludzkie życie. A jednak i on w pewnym momencie nie zdołał przekroczyć progu swoich uwarunkowań. Kiedy Chrystus, zwracając się do niego z miłością, powiedział: «pójdź za Mną» - nie poszedł. Nie poszedł, ponieważ «miał majętności wiele». Pragnienie, aby zachować to wszystko, co miał, przeszkodziło mu. Pragnienie, ażeby «mieć», ażeby «więcej mieć», przeszkodziło mu w tym, aby «bardziej być». Droga bowiem, jaką wskazywał Chrystus, do tego prowadziła: ażeby «bardziej być»! Zawsze do tego prowadzą wskazania Ewangelii. W każdym bez wyjątku zawodzie czy powołaniu - wezwanie Chrystusa do tego prowadzi. Wasze powołania i zawody są różne. Musicie dobrze rozważyć, w jakim stosunku - na każdej z tych dróg - pozostaje «bardziej być» do «więcej mieć». Ale nigdy samo «więcej mieć» nie może zwyciężyć. Bo wtedy człowiek może przegrać rzecz najcenniejszą: swoje człowieczeństwo, swoje sumienie, swoją godność. To wszystko, co stanowi też perspektywę «życia wiecznego». «Życie wieczne» - to królestwo Boże. Przykazania Boże do niego stanowią drogę”.
(Jan Paweł II fragment homilii wygłoszonej w czasie Liturgii
Słowa na Westerplatte (Gdańsk 12.06.1987))

1. Wypisz z tekstu słowa klucze

.............................................................

2. Dopasuj słowa klucze do podanych rzeczowników :

człowieczeństwo ...............

materializm ................

3. Przed jaką postawą ostrzega Jan Paweł II młodych ludzi ?
.............................................................

.............................................................
4. Do podanych postaw dobierz skojarzenia z tabelki

materializm człowieczeństwo


5. Zredaguj kilkuzdaniową wypowiedź w której wyjaśnisz jak rozumiesz słowa papieża: «bardziej być» «więcej mieć».
Katecheta jakie przeszkody napotyka człowiek w wymaganiach Jezusa
2. Dz 8, 17- 24 przykład Szymona, który widząc postępowanie pierwszych chrześcijan sprzedających majątki i dających pieniądze apostołom chce kupić dla własnego zysku dar Ducha Św. (3 uczeń)
3. Mt 19, 27 - 30 przykład wyrzeczenia apostołów (2 uczeń)
4. Łk 8, 1- 3 przykład kobiet, które usługiwały ze swego mienia (2 uczeń)
5. Dz 4, 32- 36 przykład pierwszego kościoła i Barnaby (2 uczeń)
6. Dz 5, 1-10 Ananiasz i Safira (3 uczeń)
7. Dz 8, 17- 24 przykład Szymona, który widząc postępowanie pierwszych chrześcijan sprzedających majątki i dających pieniądze apostołom chce kupić dla własnego zysku dar Ducha Św. (3 uczeń)
8. Mt 19, 16 – 22 bogaty młodzieniec (2 uczeń)
Co decyduje tak naprawdę o wartości człowieka – odpowiedź na podstawie fragmentu filmu Nick Vujicic - bez nóg, bez rąk, bez ograniczeń.... video.google.pl strona internetowa
Pieśń z Kazania na górze błogosławieństw. Łk 6, 20 - 37

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.