X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12855
Przesłano:

Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych dla uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu

TEMAT: Czytanie i pisanie wyrazów składających się
z różnej liczby sylab o zróżnicowanej strukturze literowej.

1. Zabawa „Jaki to instrument?”

Cel: Usprawnianie percepcji słuchowej.

Dziecko odwraca się tyłem do prowadzącego
w odległości 1-2 kroków.

Przebieg: Prowadzący gra na dowolnym instrumencie perkusyjnym, a dziecko wskazuje, który to instrument lub nazywa go i wskazuje. Potem prowadzący wybiera inny instrument. Zabawę powtarza się kilka razy. Jeśli dziecko nie odgadnie, wspólnie z prowadzącym ustalają, który to instrument.

2. Podział wyrazów na sylaby z jednoczesnym wystukiwaniem (wyklaskiwaniem) sylab.

Cel: Tworzenie związków słuchowo-ruchowych.

Przebieg: Na stole ułożone różne obrazki. Prowadzący wypowiada nazwę jednego z obrazków dzieląc go na sylaby i klaszcze przy każdej sylabie (lub wystukuje sylaby na bębenku). Zadaniem dziecka jest wskazać obrazek. Potem dziecko powtarza za prowadzącym zadanie - wypowiada nazwę sylabami
i wystukuje sylaby. Po 2-3 próbach dziecko bez wzoru prowadzącego dzieli nazwy obrazków na sylaby.

3. Układanie z sylab podpisów do obrazków.

Cel: Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej.

Przebieg: Dziecko układa podpisy do obrazków
z rozsypanki sylabowej. Czyta sylabami nazwy
i zapisuje w zeszycie:

sa-mo-chód dzie-cko

za-mek sa-ren-ka

po-li-cjant u-czeń

4. Pisanie z pamięci wyrazów bez podziału na sylaby.

Cel: Utrwalanie związków słuchowo- wzrokowych.

5. Zabawa ruchowa naśladująca: jadący samochód, chodzące na czworakach dziecko, maszerującego do szkoły ucznia, biegającą po lesie sarenkę.

Cel: Relaksacja - rozwijanie wyobraźni.

6. Kolorowanie obrazków.

Cel: Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
i sprawności drobnych ruchów ręki.

7. Gra w domino sylabowe.

Cel: Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej.
Prowadzący przypomina (lub objaśnia) zasadę gry
w domino. Kontroluje jak dzieci łączą sylaby.

8. Zadanie domowe:
Napisz 5 dowolnych wyrazów z podziałem na sylaby.


POMOCE: instrumenty perkusyjne, różne obrazki, obrazki z sylabami, obrazki do kolorowania, domino obrazkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.