X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12069
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mamo, tato, poćwicz ze mną! - scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami

Grupa: Dzieci 5 – 6 letnie Misie.
Opracowanie i prowadzenie: M. Ściślak , K. Plachetka.

Cele ogólne:
- Rozumienie potrzeby ruchu i wypoczynku dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Zacieśnianie kontaktów interpersonalnych poprzez uczestniczenie w zabawach z elementami improwizacji ruchowej do muzyki.
- Współdziałanie w małych grupach i zespole podczas uczestnictwa w zabawach prowadzonych metodą W. Sherborne.
- Sprawne poruszanie się w przestrzeni, wyrabianie płynności, zręczności ruchów.
- Wzajemne okazywanie sobie uczuć, tworzenie relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości.

Literatura: E. M. Skorek „Księga zagadek”; M. Baer „Mały sportowiec”; pomysły własne zagadek i tekstów, wybrane pomysły ze scenariuszy „Nasze Przedszkole”; M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska: „Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”; materiały warsztatowe „Pedagogika zabawy”


Przebieg uroczystości:

I. Powitanie przybyłych rodziców i dzieci na wspólnej imprezie, podanie celu spotkania.

II. Zabawa powitalna: ustawienie w dwóch kołach wewnętrznym (dzieci) i zewnętrznym(rodzice), po wypowiedzeniu słów rymowanki i uściśnięciu dłoni, wszyscy przesuwają się w prawą stronę, aż się wszyscy powitają.
Już powitania nadszedł czas, (ukłon)
więc w kole tu stoimy, (chwytanie za ręce w swoim kole)
podamy sobie ręce wraz, (przywitanie osoby naprzeciwko)
i w prawo przechodzimy. (przejście o 1 osobę w prawo)

III. „Powitania” zabawa ruchowa, marsz przy muzyce, na przerwę powitania różnymi częściami ciała wg poleceń N.

IV. Zaproszenie wszystkich do ilustracji ruchowej tańca integracyjnego „Taniec połamaniec”(CD 7 „ASM” cz .II.)

V. Masażyk na poprawienie nastroju „Pieczenie pizzy” wg M. Bogdanowicz. Rodzice i dzieci siadają na dywanie w dwóch kołach wewnętrznym i zewnętrznym, tak, aby dotykać pleców poprzedniej osoby siedzącej. Wykonują masażyki wg poleceń N.
- Sypiemy mąkę (przebieranie opuszkami palców obu dłoni na plecach);
Zgarniamy ją (zgarnianie na zewnątrz bokami dłoni);
- Lejemy oliwę (linia falista z góry na dół);
- Dodajemy szczyptę soli, może dwie, trzy (lekkie szczypanie palcami);
- Wyrabiamy ciasto (lekkie ugniatanie pleców);
- Wałkujemy (dłonie zwinięte w pięści w górę i dół);
- Wygładzamy placek (głaskanie otwartymi dłońmi);
- Na wierzchu kładziemy pomidory (stukanie w plecy dłońmi złożonymi w miseczki);
- Krążki cebuli (rysowanie kół na plecach palcami);
- Oliwki (rysowanie kropek palcami);
- Posypujemy serem i...(muskanie opuszkami palców po plecach)
- Buch! Do pieca! (przytulanie się do pleców)
- Wyjmujemy i kroimy: dla mamusi, dla tatusia, dla braciszka, dla siostrzyczki (krojenie brzegiem dłoni);
- Dla ciebie, dla...(krojenie j.w. i wymyślanie imienia dla kogo kroimy);
- A teraz polewamy keczupem (kreślenie linii pętelkowych palcami);
- I zjadamy: mniam, mniam, mniam (skubanie dłońmi po plecach).

VI. Zestaw zabaw ruchowych z elementami ruchu rozwijającego wg W. Sherborne:
• Poznawanie własnego ciała: chodzenie po sali w parach do rytmu wygrywanego na bębenku lub tamburynie, na przerwę w grze wykonanie polecenia N. np.: prawa ręka na nos, lewy kciuk na czoło, obie ręce na plecy itp.
• Kształtowanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa: przechodzenie dziecka na czworakach pod rodzicem robiącym barierkę, pełzanie pod nim lub nad rodzicem ślizgiem; prowadzenie „ślepca” rodzic-dziecko i odwrotnie po sali z zamkniętymi oczami.
• Nawiązywanie kontaktu: Ćwiczenia z: rodzic robi fotelik, dziecko w nim siada, rodzic go kołysze. Ćwiczenia przeciwko: piłowanie drzewa skrzyżowanymi rękoma. Ćwiczenia razem: rodzic i dziecko trzymając się za ręce próbują razem usiąść i wstać.
• Ćwiczenia kreatywne: swobodna improwizacja taneczna do muzyki klasycznej z wykorzystaniem rekwizytów: wstążki, chustki, pocięta folia i bibuła.

VII. Zaproszenie wszystkich do konkursu „Zgadywanki – poruszanki”. Dziecko losuje zagadkę słowną przygotowaną na papierowej piłce, rodzic odczytuje ją na głos, podają rozwiązanie. Losują drugą papierową piłkę ze wspólnym zadaniem ruchowym do wykonania.

VIII. Zabawa ilustrowana ruchem do piosenki integracyjnej „Blues aerobic” ( CD nr9„Tańce integracyjne”)

IX. Wręczenie dyplomów.

X. Pożegnanie piosenką pożegnalną (na melodię „Mam chusteczkę”):
Wszyscy w kole tu stoimy,
żegnać się będziemy.
Odpoczęliśmy tu dobrze,
weseli wyjdziemy.
Do widzenia, do widzenia,
wszystkich dziś żegnamy.
Już niedługo, już niedługo
znowu się spotkamy!

XI. Podziękowanie wszystkim za udział we wspólnej zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.