X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12063
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygoda w lesie - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa wiekowa: dzieci 6 - letnie
Temat zajęcia: „Przygoda w lesie” – zachęcenie dzieci do własnej twórczości słownej, układanie opowiadań do historyjki obrazkowej. Wykonanie makiet przestrzennych z różnorodnych materiałów.
Cele ogólne zajęć:
- układanie opowiadań do historyjki obrazkowej, wyrabianie umiejętności oprawnego formułowania wypowiedzi,
- rozwijanie wyobraźni twórczej i pomysłowości,
- doskonalenie sprawności manualnych w toku wykonywanych prac manualnych,
- komponowanie całości pracy,
- wykonanie wg wzoru makiet przestrzennych z różnorodnych materiałów: papier, karton, pudełka, talerzyki papierowe, suche liście i inny materiał przyrodniczy, stosowanie różnych sposobów łączenia,
- planowanie podziału zadań przy pracy grupowej,
- wdrażanie do sprzątania po zakończonej pracy.

Czas trwania: ok. 30 minut

Rekwizyty i inne pomoce: historyjka obrazkowa ( 6 ilustracji ), materiały do wykonania makiet: tekturowe rurki po ręcznikach, papierowe talerzyki, szablony misiów, papier kolorowy, pudełka tekturowe małe i większe, kolorowa bibuła, tektura falista, itp., klej, nożyczki, materiał przyrodniczy: liści, szyszki, kasztany, żołędzie, kora itp., arkusz szarego papieru, tkaniny w różnych kolorach, klocki , tekturowy karton.
Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, konstrukcyjno – plastyczna.
Forma pracy: praca z całą grupą , praca z podziałem na 2 grupy.


Przebieg zajęcia
1. Wprowadzenie do zajęcia. Na tablicy przypięte są ilustracje - powiększone karty dołączone do broszury konkursowej. .Zadaniem dzieci jest ułożyć własne opowiadanie do ilustracji.

2. Nadanie tytułów opowiadaniom.

3. Zabawa ruchowa z elektem czworakowania „Miś szuka miodu”. Dzieci – misie chodzą na czworakach w różnych kierunkach, szukając miodu. Na sygnał zatrzymują się w przysiadzie podpartym i powoli prostują się do stania, przebierając rekami – łapkami ( dziupla z miodem ).

4. Wykonanie 2 makiet przestrzennych. Prowadzący dzieli dzieci na 2 zespoły. Ponadto nauczyciel wcześniej ( na ranku ) przygotowuje miejsce wystaw dziecięcych: I makieta „Na leśnej polanie”, na kartonie narysowane góry i drzewa, ponadto materiały tekstylne ułożone w dowolny sposób na stoliku.
Dzieci wybierają pracę, którą chcą wykonać: drzewa wykonane z tekturowych rurek po rzecznikach i talerzyków tekturowych ( rurka zszyta zszywaczem do talerza – dz. ozdabiają drzewo papierem kolorowym i bibułą, ponadto doklejają wysuszone liście. Inne dzieci wykonują misie z bloku technicznego wg wzoru, doklejają łapki ze składanki papierowej. Po skończonej pracy wspólnie komponują wystawę – ozdabiają pracę dodatkowo zgromadzonym materiałem przyrodniczym.
II makieta „Niedźwiadki” N. przygotowuje tło makiety – na tekturze, z szarego arkusza papieru uformowane góry, drzewa ( można ozdobić całość farbami, kredkami pastelami, obok ułożony w dowolny sposób materiał tekstylny. Dzieci wykonują misie z pudełek tekturowych różnej wielkości. Pudełko opakowują brązową bibułą . Następnie doklejają wycięte z kartonu brązowego lub falistej tektury wg wzoru głowę misiów i łapki. Prowadząca wcześniej prezentuje wzory wykonanych prac. Po skończonej pracy dzieci wspólnie komponują wystawę prac, ozdabiając materiałem przyrodniczym.

5. Prace porządkowe .

6. Prezentacja i ocena wykonanych makiet.

7. Zabawa ruchowa do muzyki mechanicznej „Jadą, jadą misie”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.