X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11736
Przesłano:
Dział: Języki obce

Anglicyzmy w języku niemieckim - konspekt lekcji języka niemieckiego

DATA:
KLASA:
TEMAT: Anglicyzmy w języku niemieckim.
IMIE I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Anna Kępka
CEL GŁÓWNY:
-uświadomienie uczniom wpływu języka angielskiego na inne języki.
-zapoznanie uczniów z powszechnymi anglicyzmami w języku niemieckim.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
-potrafi wskazać w tekście słówka zapożyczone z języka angielskiego.
-potrafi połączyć w pary słówko pochodzenia angielskiego z jego niemieckim odpowiednikiem.
-potrafi zastąpić odpowiednim słowem niemieckim wyraz zapożyczony.

METODY:
-podająca
-ćwiczeniowa

FORMY PRACY:
-zbiorowa
-w parach
-indywidualna


PRZEBIEG LEKCJI:
1.Dwoje uczniów prezentuje krótki referat na temat anglicyzmów w języku niemieckim (wyjaśniają pojęcie „anglicyzm” oraz dlaczego pojawiają się w innych językach itp.)

2.Podanie tematu lekcji.

3.Nauczyciel zadaje pytanie: Jakie anglicyzmy znacie? Propozycje uczniów zostają zapisane na tablicy np. die Email, der Job itp.

4.Następnie uczniowie otrzymują kartki, na których napisane jest kilka zdań (zał.1). W parach podkreślają anglicyzmy; następnie słówka pochodzenia angielskiego zostają zapisane na tablicy i przetłumaczone w razie konieczności.

5.Uczniowie pracują indywidualnie- otrzymują ćwiczenie na kartkach, w którym podane są słówka i zwroty (anglicyzmy) z dziedziny technologii oraz ich niemieckie odpowiedniki (zał.2). Zadaniem uczniów jest połączyć je w pary. Następnie uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kolegą/koleżanką z ławki, a później ćwiczenie zostanie sprawdzone na forum. Nieznane słówka zostają zapisane na tablicy i przetłumaczone.

6.Uczniowie ponownie pracują w parach- otrzymują kilka zdań; każde zdanie zawiera po jednym anglicyzmie (zał.3). Zadaniem uczniów jest zamienić ów anglicyzm na typowo niemieckie słowo. Nauczyciel pomaga uczniom. Następnie rozdaje rozwiązanie ćwiczenia (zał.4)- anglicyzmy wraz z ich niemieckimi odpowiednikami. Uczniowie sprawdzają ćwiczenie, a następnie zostaje ono sprawdzone na forum.

7.Praca domowa- nauczyć się nowego słownictwa.

Załącznik 1

PODKREŚL W ZDANIACH ANGLICYZMY

1. In unserer Klasse sind viele an Bungeejumping interessiert.
2. Unser Camp hat direkt am Strand gelegen.
3. Die Secondhand- Gechafte sind ein Paradies fuer Individualisten.
4. Claudia ist eine Beauty.
5. Ich hore jetzt die schonsten Lovesongs in der Welt.
6. Heute sind die illustrierten Storys sehr popular.
7. Meine GroBeltern haben mir einen Discman geschenkt.
8. Natalie hat ein Tattoo am Arm.

Załącznik 2

POŁĄCZ ANGLICYZMY Z NIEMIECKIM ODPOWIEDNIKIEM

1. COMPUTER a) BILDSCHIRM
2. MONITOR b) DISKUSSIONFORUM
3. KEYBORD c) SENDEN
4. NEWSGROUP d) RECHNER
5. WEBSITE e) AT-ZEICHEN, KLAMMERAFFE
6. MAILEN f) TASTATUR
7. @ g) HAUPTSEITE

Załącznik 3

ZAMIEŃ PODKREŚLONE ANGLICYZMY NA NIEMIECKI ODPOWIEDNIK

1. Es gibt viele Backpacker in Venedig.
2. Er hat das Know-how fur diese Aufgaben.
3. Das Match Deutschland-England war sehr gut.
4. Willkommen zu den 19-Uhr-News.
5. Madonna ist die Queen of Pop.
6. Du musst dein Wissen checken.

Załacznik 4

1. RUCKSACKTOURISTEN
2. WISSEN
3. SPIEL
4. NACHRICHTEN
5. POPKONIGIN
6. KONTROLLIEREN

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.