X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11089
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki - scenariusz zajęć

Temat: Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki.

Cele zajęć:
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy, - kształtowanie umiejętności współpracy w zespole, - doskonalenie umiejętności liczenia, rozpoznawanie cyfr oznaczających liczby od 1 do 7, - wyzwalanie i rozwijanie różnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej, plastycznej), - doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów, - ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej, - rozumienie wieloznaczności pojęcia „gwiazda betlejemska”, - uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia przy rozwiązywaniu zagadek.

Metody nauczania:
Podające –objaśnienie
Poszukujące – rozmowa, pytania, odpowiedzi
Ekspresyjna – ruch przy muzyce
Praktycznego działania – zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia, praktyczne działania

Formy pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
gwiazda betlejemska w doniczce, sylwety gwiazd i śnieżynek, zestaw dla każdego dziecka, np. po 7 małych gwiazdek, kartoniki z cyframi i podpisami, karty pracy, muzyka do zabaw, bibuła, styropianowe kulki, nożyczki, klej.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
„Witam wszystkich, którzy...(mają dobry humor, lubią zimę, są uśmiechnięci).

2. Rozwiązanie zagadki:
W dzień ich nie ujrzysz,
chociaż są nad nami,
można je zobaczyć nocą, wieczorami. (gwiazdy)
Wyszukanie podpisu „gwiazdy” wśród innych.

3. „Gwiazdki, gwiazdeczki” – zabawa dydaktyczna. Układanie gwiazdek według wielkości – od najmniejszej do największej. Określanie na oko, których jest najmniej, a których najwięcej. Porównywanie liczebności według możliwości dzieci – liczenie, układanie w pary. Liczenie kolejnych gwiazdek i określanie ich liczby liczebnikiem.

4. „Gwiazdki” – zabawa ruchowa.
• na hasło "noc" w rytm podany na instrumencie "gwiazdki" poruszają się po sali;
• na hasło "dzień" przykucają - gwiazd nie widać;
• na hasło "gwiazdy świecą" stają w lekkim rozkroku, wyciągają ręce w górę i poruszają dłońmi.

5. Rozwiązanie zagadki:
Co to są za gwiazdki,
odpowiedzcie śmiało,
które stroją ziemię
w sukieneczkę białą? (płatki śniegu)
Wyszukanie podpisu „śnieżynka” wśród innych.

6. „Śnieżynki” – wykonanie zadania w kartach pracy. Łączenie śnieżynek w pary: mała i duża, przeliczanie par śnieżynek,kolorowanie ich.

7. „Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki” – zabawa ruchowa:
układnie gwiazdek z własnego ciała przez dzieci – pojedynczo, w parach, trójkach,
szóstkach.

8. „Świeci gwiazdka” – relaksacja i wzajemny masaż pleców z wykorzystaniem wiersza Z. Makowskiej.
„Świeci gwiazdka. (rozcieramy palcami plecy sąsiada)
Gwiazdek sto. (stukamy opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci. (dłońmi złożonymi w łódeczki oklepujemy całe plecy)
Hop, hop, hop!
Tu choinka. (palcami rysujemy choinkę)
Tam choinka.
A tu uśmiechnięta minka (zataczamy całą dłonią półkola - uśmiech).

9. „Gwiazda betlejemska” – oglądanie gwiazdy betlejemskiej rosnącej w doniczce. Dzielenie jej nazwy na sylaby. Porównywanie kształtu kwiatu z kształtem gwiazdy na choinkę i gwiazdy nad stajenką – wyjaśnianie nazwy (wilczomlecz piękny, poinsecja, „ gwiazda betlejemska ” - Euphorbia pulcherrima: Do niedawna Gwiazda betlejemska była uprawiana jedynie w szklarniach na kwiat cięty, obecnie zaś jest jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych. Pochodzi z Meksyku, charakteryzuje się efektownymi liścikami kwiatowymi, które tworzą kolorową rozetę: czerwoną, łososiową lub kremową. Kwiaty zaś są żółte i niepozorne. Euphoria pulcherrima jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że wytwarza liście przykwiatowe przy krótkim, 10-godzinnym dniu. Więcej świata hamuje tworzenie kwiatów a pobudza tworzenie liści).

10. „Gwiazda betlejemska” – praca wg wzoru.
Pokaz i instrukcja słowna nauczycielki: wycinanie z zielonej i czerwonej bibuły liści, naklejanie ich na tekturową podkładkę, na środku rozety przyklejanie żółtych styropianowych kulek.
Praca indywidualna dzieci.

11. Zakończenie zajęć i ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.