X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11065
Przesłano:

Scenariusz balu karnawałowego

BAL KARNAWAŁOWY DLA ZESPOŁÓW EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH W ZESPOLE PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZYCH W IŁAWIE

Czas trwania: 2 godziny.
Miejsce: mała sala gimnastyczna (krótka inscenizacja teatralna), duża sala gimnastyczna (zabawa karnawałowa).
Cele:
• Wyzwalanie i rozwijanie w dzieciach różnych sposobów ekspresji ruchowej, muzycznej, plastycznej.
• Dzieci potrafią aktywnie brać udział w zabawach muzyczno-ruchowych.
• Dzieci potrafią oddać ruchem, gestami i mimiką twarzy charakter muzyki.
• Dzieci potrafią nawiązać właściwe kontakty z kolegami.
• Dzieci potrafią współdziałać z rówieśnikami.
• Dzieci potrafią współdziałać w zespole i podporządkowują się przyjętym zasadom zabaw.
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, balony, łyżki, kule śnieżne, kredki, plansze z maskami karnawałowymi.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.

PRZEBIEG IMPREZY:

1. Oficjalne otwarcie, przywitanie uczestników zabawy, wprowadzenie do tematu spotkania.

2. Inscenizacja teatralna przygotowana przez nauczycielki pt. „Bezpieczne ferie – zimowe przestrogi” (załącznik nr 1).

3. Zabawa przy muzyce „Zimowy kulig” (dzieci ustawiają się jeden za drugim i w rytm muzyki Skaldów pt. „Kulig”, przechodzą z małej Sali do Sali zabaw, gdzie będą trwały tańce i zabawy ruchowe).

4. Zabawa karnawałowa – przeplatana „balonowymi” zadaniami dla wszystkich uczestników balu (w nadmuchanych balonach umieszczone zadania, wybrane dziecko podchodzi i przebija jeden balon):
• zróbcie wszyscy duże koło i pobawmy się wesoło (gimnastyka: głowa, ramiona. Przy śpiewaniu piosenki wszyscy pokazują wyśpiewane części ciała, tempo piosenki coraz szybsze. Tekst piosenki brzmi: głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty. Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos),
• fiku – miku i śnieżynka na patyku (nawijanie śnieżynek na patyk),
• weźcie wszyscy łyżki w dłonie niech śnieżynka was dogoni (wyścig ze śnieżynkami na łyżkach),
• wszyscy zgodnie zaśpiewajcie o szmacianej lalce (piosenka pt. „Zuzia”),
• każdy zespół robi rząd i podaje balon w dłoń (przekazywanie balonu górą i dołem),
• teraz wszyscy do kółeczka i tańczymy kaczego obereczka (zabawa taneczna „kaczuchy”),
• jedzie pociąg z daleka pod skakanką ucieka (przechodzenie pod skakanką umieszczoną na różnych wysokościach),
• dziesięć murzynków do nas przybyło i na koncert zaprosiło (zabawa taneczna z pokazywaniem pt. „dziesięciu murzynków”. Tekst piosenki dzieci powtarzają za prowadzącym. Tekst piosenki brzmi: dziesięciu murzynków – 2x w spodenkach na szelkach – 2x, na takim koncercie – 2x, śpiewało piosenkę – 2x, o Helena – 2x, ty buzi, buzi daj – 2x, o, balua – balue – 2x),
• idą przebierańcy w koło my machamy im wesoło (parada strojów karnawałowych),
• błyskawica – grzmot (zabawa z pokazywaniem. Tekst piosenki brzmi: pada deszcz – 2x, pokazujemy palcami rąk z góry na dół spadający deszcz, wieje, wieje wiatr – 2x, machamy rączkami w prawo i lewo nad głową, błyskawica, grzmot – 2x, błyskawica-klaśnięcie w dłonie, grzmot-tupnięcie prawą nogą. I już tęczę kolorową masz, obie ręce rozpostarte na boki),
• karnawał tuż, tuż maski w 3 minuty włóż (zabawa plastyczna – zespołowe ozdabianie masek karnawałowych kredkami),
• baloniku nasz malutki... (zabawa z pokazywaniem)
Zadania „balonowe” przeplatane swobodnymi tańcami przy muzyce.

5. Zakończenie imprezy, podziękowanie za wspólną zabawę.


Załącznik nr 1
Przestrogi na bezpieczne ferie

Pipi (Iza) wraz z dziećmi (Magda i Monika) siedzą na materacu i zastanawiają się co będą robili w nadchodzące ferie – diabełek szepcze im, by zażywali dużo powietrza i wychodzili na podwórko.
Pipi podrywa się zachwycona pomysłem i zaczyna przygotowywać sobie niewłaściwe ubrania do zabawy zimą na dworze, a diabełek cały czas upewnia ją szeptem, że bardzo dobrą garderobę wybrała . Obserwujące to dzieci (Magda i Monika) próbują nieśmiało zwrócić uwagę Pipi na niewłaściwy ubiór, ale ona kuszona przez diabełka wcale na nich nie zwraca uwagi.

Nagle pojawia się anioł (Ela) i stanowczym głosem zwraca uwagę Pipi, by ubrała się prawidłowo. Pipi zaczyna go słuchać, a diabełek oddala się niepocieszony. Anioł powoli odchodzi, a Pipi z pomocą dzieci zmienia odzież jednocześnie pytając widzów, czy wybrała prawidłowo.

Teraz Pipi i dzieci zastanawiają w co można się bawić zimą na podwórku. Poszukują więc w wielkim kartonie atrybutu do zabawy i wyciągają łyżwy, lecz zaczynają się zastanawiać gdzie mogą je wykorzystać. Diabełek nie próżnuje i wykorzystał okazję, by kusić dzieci do zabawy na lodzie powstałym na jeziorze. Pipi zadowolona planuje zabawę na lodzie, lecz dzieci mają wątpliwości co do tego pomysłu i próbują nakłonić Pipi, aby zmieniła plany, ale Pipi nie zwraca na nich uwagi.

Wtem nadchodzi Anioł i ponownie swoim głosem przekonuje Pipi i dzieci do zabawy w innym miejscu, bo ten pomysł jest niebezpieczny. Niepocieszony diabełek kuli się w sobie i oddala, a Pipi zadumana zwraca do się do dzieci i publiczności, aby ta pomogła jej podjąć decyzję i podsunęła pomysł na miejsce do zabawy na łyżwach.

Pipi podsumowuje podjęte decyzje i zastanawiają się z dziećmi w co jeszcze mogą się pobawić w czasie ferii, a diabełek próbuje namówić ich do zabawy na sankach. I tym razem Pipi szybko ulega namowom diabełka i zwraca się do swoich towarzyszy proponując im zabawę na górce blisko ulicy do czego cały czas namawia ja diabełek. Dzieci są niepewne, pytają czy to bezpieczne. Odpowiedź TAK szybko podszeptuje diabełek więc dzieci niechętnie się zgadzają.

Wchodzi anioł, gdy Pipi i dzieci zaczynają go słuchać diabełek oddala się.

Pipi rozmawia z publicznością o bezpiecznym miejscu do zabawy na górce.

Pipi i dzieci są zadowolone, że wiedzą jak bawić się w czasie ferii.

Pojawia się diabełek i namawia ich na inną zabawę – „bitwę na śnieżki”.

Pipi zadowolona z pomysłu już planuje przebieg tej zabawy namawiana nieustannie przez diabełka. Słysząc jej pomysły dzieci znowu mają wątpliwości.

Wchodzi anioł.

Pipi i dzieci słuchają anioła i publiczności.

Ostatni pomysł diabełka to ślizgawka na chodniku. Oczywiście namawia Pipi do tej zabawy, a ona go szybko słucha. Sytuacja powtarza się.
Wchodzi anioł – Pipi i dzieci słuchają go, diabełek odchodzi.

Pipi i dzieci obiecują pamiętać o wszystkich przestrogach anioła i wymieniają je wszystkie, aby przypomnieć publiczności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.