X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10397
Przesłano:

Dzień lasu - scenariusz imprezy plenerowej dla uczniów klas IV - VI

Cel ogólny:
• Pokazanie różnorodności życia w lesie i konieczności ochrony lasów

Cele szczegółowe -uczeń:
• Zna mieszkańców lasu
• Rozpoznaje najpospolitsze gatunki roślin leśnych
• Potrafi odpowiednio zachować się w lesie
• Wie jak chronić lasy przed dewastacją
• Potrafi zgodnie współpracować w grupie

Metody i formy pracy:
• Obserwacja przyrodnicza
• Pokaz połączony z przeżyciem
• Ćwiczenia praktyczne
• Praca z leksykonem, atlasem
• Indywidualna
• Grupowa

Środki i materiały dydaktyczne:
Lornetki, lupy, siatka entomologiczna zrobiona z gazy i drutu, plastikowe kubeczki jednorazowe, łopatka saperka, atlas ptaków, atlas owadów, leksykon drzew, kredki, papier ksero biały, brystole białe i brązowe, klej, taśma przeźroczysta, nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ.
Uczniowie wraz z opiekunem wyruszają na wycieczkę do pobliskiego lasu lub parku. Są wyposażeni w lornetki i lupy – w drodze obserwują otaczającą przyrodę słuchają odgłosów ptaków.

CZĘŚĆ I:
1.Na skraju lasu wychowawca zapoznaje uczniów z tematem zajęć. Zwraca uwagę na bardzo dokładne obserwowanie otaczającej przyrody a także uczula na sposób zachowania w lesie. Następują wolne wypowiedzi uczniów nt: ”Jak prawidłowo zachowywać się w lesie?” np.:
• Nie deptać niepotrzebnie roślin i grzybów
• Nie łamać gałęzi i nie zrywać roślin
• Zachować ciszę
• Nie zostawiać śmieci w lesie itp.
Następnie wychowawca dzieli uczniów na 3grupy :
GR I -zastawia proste pułapki entomologiczne zrobione z kubeczków jednorazowych. Należy wykopać dołki o takiej głębokości aby cały kubeczek był schowany po brzegi w ziemi. Wędrujące po ściółce leśnej owady wpadać będą do pułapek i będzie można zaobserwować z bliska mieszkańców tej strefy lasu. Pułapki należy zostawić na około 30 min . Podczas oczekiwania uczniowie tej grupy wypatrują mieszkańców runa leśnego- znalezione owady starają się odszukać z pomocą nauczyciela w Atlasie owadów. GR I po 30 min sprawdza zawartość pułapek z kubeczków. Również stara się oznaczyć owady, narysować je.

2. GR II-uczniowie wyposażeni w zrobione wcześniej z drutu i gazy siatki entomologiczne (podobne jak siatka do łapania motyli), łowią owady mieszkające w wysokich trawach i krzewach leśnych. W tym celu wykonują ruchy podobne jak podczas koszenia kosą. Złapane owady również starają się odszukać w Atlasie owadów oraz narysować je na brystolu. Następnie wypuszczają na wolność.

3. GR III- uczniowie szukają owadów na pniach drzew, pod korą. Należy zwrócić uwagę uczniów na zjawisko mimetyzmu czyli upodabniania się owadów do otoczenia- to może utrudnić im szukanie owadów. Znalezione okazy rysują na brystolu i wypuszczają.
Na te działania należy zaplanować ok. 1.5 godz.

CZĘŚĆ II:
1.Każdy uczeń otrzymuje białą kartkę oraz kredki. Ich zadaniem jest kalkowanie struktury kory bezpośrednio z drzewa. Należy przyłożyć kartkę do pnia drzewa i zamalować ją mocno kredkami. Wychowawca przy pomocy leksykonu drzew pomaga oznaczyć uczniom najbardziej pospolite drzewa występujące w lesie.
Uczniowie podczas wycieczki bardzo wnikliwie obserwują wszystko dookoła. Ponadto zbierają szyszki, liście,igły, gałązki, kawałki kory, mech, ziemię leśną. Te rzeczy posłużą im do wykonania przekroju lasu na brystolu.

CZĘŚĆ III:
Następuje powrót do świetlicy z darami lasu.
Uczniowie podzieleni na 2 grupy przystępują do wykonania przekroju lasu. Dół brystolu smarują klejem i sypią niewielka ilość ziemi leśnej, następnie przyklejają mech drobne patyczki z liśćmi . W dalszej kolejności korę drzew i liście, igły, szyszki. Następnie wspólnie przyklejają w odpowiednich miejscach (strefach lasu) nazwy znalezionych owadów napisane na kartkach.
Prezentacja wykonanych przekrojów i rozmowa nt :”Co ciekawego zaobserwowaliście dziś w lesie?” oraz „ Co najbardziej Was zaciekawiło podczas wycieczki?”, „Dlaczego powinniśmy chronić nasze lasy?”.
Informacja zwrotna: Na karteczkach w kształcie listków uczniowie rysują buźki mówiące o ich nastoju i przyklejają je na pniu drzewa przygotowanego z brązowego brystolu
Zakończenie zajęć i porządkowanie stanowisk pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.