X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10390
Przesłano:

W gronie koleżanek i kolegów, umiejętność zabawy w grupie. Poznajemy dyscypliny sportowe

Konspekt do zajęć świetlicowych

Temat: W gronie koleżanek i kolegów, umiejętność zabawy w grupie. Poznajemy dyscypliny sportowe.

Cele wychowawcze
1. Kształtowanie ekspresji twórczej(odgrywanie scenek).
2. Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
3. Poszerzenie wiadomości o dyscyplinach sportowych.
Metody i formy pracy z grupą: gra zespołowa, odgrywanie scenek, zabawy sprawnościowe, praca z całą grupą.
Środki dydaktyczne, piłki, różne niewielkie przedmioty – zabawki, książka z zagadkami, gazeta, kasety z muzyką.

Przebieg zajęć:
1. Gra zespołowa pt. „Wędrująca piłka”, przed zabawą przygotowujemy tyle piłek, ile jest rzędów (po 5-8 dzieci w rzędzie). Dzieci stoją , pierwszy z każdego rzędu otrzymuje piłkę i na znak prowadzącego podaje ją górą nad głową do następnego dziecka w rzędzie, to do dalszego. Gdy piłkę otrzyma ostatnie dziecko w rzędzie, podaje ją dołem (uczestnicy stoją w rozkroku) Wygrywa ta grupa, która wcześniej poda piłkę w obie strony. Odmiany: gdy piłkę otrzyma ostatnie dziecko w rzędzie biegnie na początek rzędu, skąd podaje ją ponownie do tyłu . Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci kolejno znajdą się na początku, a potem na końcu rzędu. Możliwe jest też podawanie piłki z rąk do z prawej strony rzędu lub z lewej.

2. „Wędrówka przedmiotów z rąk do rąk”, dzieci siedzą kołem twarzami do środka, jedno od drugiego o pół kroku. Otrzymują po jednym przedmiocie (piłeczki, małe misie, laleczki ołówki, patyki, kubeczki, łyżki). Prowadzący poleca, żeby zacząć wymieniać ze sobą przedmioty. Każdy uczestnik podaje swój przedmiot sąsiadowi z prawej strony, a jednocześnie otrzymuje przedmiot z lewej strony. Prowadzący stoi w środku koła i obserwuje wymianę przedmiotów. W pewnej chwili mówi: „W prawo” lub „W lewo”. Wtedy natychmiast należy zmienić kierunek podawania. Kto się szybko nie zorientuje ma dwa przedmioty w ręku przegrywa.

3. Gra dydaktyczna –„Dyscypliny sportowe”.
Dzieci przyporządkowują nazwy przedmiotów do nazw odpowiednich dyscyplin sportowych np.;
PŁOTKI, BIEŻNIA BIEG PRZEZ PŁOTKI
PIŁKA KOSZ KOSZYKÓWKA
ŁYŻWY, LODOWISKO ŁYŻWIARSTWO
PIŁECZKA, RAKIETY TENIS
NARTY SKOCZNIA SKOKI NARCIARSKIE
PIŁKA SIATKA SIATKÓWKA
ŁYŻWY KIJEK HOKEJ NA LODZIE
TYCZKA BIEŻNIA SKOK O TYCZCE
BASEN CZEPEK PŁYWANIE
ROWER SZOSA KOLARSTWO
ŁÓDKA WIOSŁO WIOŚLARSTWO
PIŁECZKA DOŁKI GOLF

4. Wykonywanie czapek z gazety: siadamy wszyscy w kółeczku po turecku, jeden za drugim, przy taktach muzyki wyznaczona osoba nakłada swoją czapkę osobie siedzącej przed nią, a ta z kolei następnej swoją. W pewnym momencie zatrzymujemy muzykę, odpada z gry ta osoba, która będzie miała dwie czapki na głowie.

5. Co się zmieniło, kilka różnych zabawek, jedna osoba wychodzi za drzwi, reszta zmienia kolejność poukładanych zabawek. Wołamy dziecko, które stało za drzwiami. Nauczycielka pyta Co zmieniło swoje miejsce? Jak się dzieci rozkręcą, to utrudniamy i zamieniamy dwie a następnie trzy zabawki miejscami.

6. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Rzucam iskierkę w radości krąg, niech wróci do mych rąk...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.