X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10387
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Insurekcja Kościuszkowska - scenariusz lekcji historii do II klasy gimnazjum

Temat: Insurekcja Kościuszkowska.

Cele:
-uczeń zna przyczyny wybuchu powstania kosciuszkowskiego,
-uczeń wie kim byli: T. Kościuszko,A. Madaliński, W. Głowacki
-uczeń zaznacza na mapie konturowej bitwy powstania,
-uczeń pamięta datę: 1794,
-uczeń orientuje się w treści"Uniwersału połanieckiego"

Treści nauczania ze starej podstawy programowej (10).

Metody pracy:
problemowa,elementy wykładu,pogadanka,praca z tekstem, praca z mapą, praca ze źródłem

Formy pracy:
praca indywidualna, elementy grupowej

Techniki:
wnioskowanie

Środki dydaktyczne:
Podręcznik wyd."Wiking", zeszyt ćwiczeń, reprodukcja "Panoramy racławickiej", mapki konturowe, Ż. Szkliniarz "Gabriel Taszycki. Monografia", Chruszczobród 2001

TOK LEKCJI:
1.Część wstepna.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.

2.Część właściwa.
N. poleca przeczytanie notatki biograficznej o
T. Kościuszce znajdującej się na str. 100 i na jej podstawie zrobienie ćwiczenia 1/66 w zeszycie ćwiczeń.
Głośne sprawdzenie ćwiczenia.
N. poleca przeczytanie 1 akapitu ze str.100.

Zagajenie tematu:
-Jaka była sytuacja w Rzeczpospolitej po I i II rozbiorze?
-W jaki sposób patrioci polscy dążyli do rozprawienia się ze zdrajcami narodu?
-Jaka rolę wyznaczono T. Kościuszce?

Sformułowanie wniosku i wpisanie go na arkusz.

Sytuacja w kraju nie była pomyślna. Gospodarka upadała, rosło bezrobocie, wzrastała inflacja. Ta sytuacja spowodowała spadek poziomu życia, ubożenie społeczeństwa. Patrioci konspirowali zawiązywali tajne organizacje, na których domagali się rozprawy ze zdrajcami narodu i zbrojnego powstania. Kościuszko miał zostać przywódcą powstania.

-Jaka postać historyczna związana z naszą miejscowością konspirowała przeciw caratowi i walczyła o niepodległość Rzeczpospolitej?

N.opowiada o G. Taszyckim mianowanym przez Kościuszkę na Generał Majora dla Powiatu Lelowskiego, Siewierskiego i Krakowskiego.

N. poleca przeczytanie akapitu 2 ze strony 100.
-Jaka była bezpośrednia przyczyna wybuchu powstania?
-Który generał z Mazowsza zbuntował się przeciw rozkazom rosyjskich władz zaborczych?
-Kiedy zbuntowana brygada A. Madalińskiego rozpoczęła powstanie?

Sformułowanie wniosku i wpisanie go na arkusz.

Bezpośrednią przyczyna wybuchu powstania była redukcja polskich wojsk rozpuszczanych, wcielanych do armii carskiej oraz groźba rozbicia konspiracji walczącej o niepodległość. Przeciw rozkazom zbuntował się generał A. Madaliński i 12 III 1794r. ruszył z Ostrołęki w stronę Krakowa.

N. opowiada przebieg walk powstańczych.
N. rozdaje mapki konturowe z poleceniami. Uczniowie zaznaczają miejsca bitew i wklejają mapki do zeszytu.

-Dzięki komu Kosciuszko odniósł zwycięstwo pod Racławicami?
-Jak nazwano chłopów z powstania?
-Kim był Wojciech Bartosz?

Analiza reprodukcji "Panorama racławicka". Wskazanie przypuszczalnej postaci Wojciecha Bartosza.

3.Część końcowa.
Praca z tekstem źródłowym.

- Po co Kościuszko ogłosił "Uniwersał połaniecki"?

Wykonanie ćwiczenia 4/67.
Głośne sprawdzenie ćwiczenia.
Zapis tematu i wniosków do zeszytu.
Ocena aktywności uczniów.

Praca domowa
Przeczytanie "Gabriel Taszycki. Monografia" i napisanie notatki na temat patrona szkoły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.