X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10339
Przesłano:

Konspekt zajęć świetlicowych - Poznajemy zawody

Konspekt zajęć przeprowadzonych w świetlicy szkolnej.

Temat zajęć: Poznajemy zawody.

Cel ogólny: Zapoznanie z różnymi zawodami, budzenie szacunku wobec ludzi różnych profesji.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymieni nazwy poznanych zawodów,
- rozpozna zawody na ilustracjach przedstawiających narzędzia używane w danym zawodzie,
- potrafi przedstawiać ruchem i mimiką cechy pracy w danym zawodzie,
- umie wyjaśnić pojęcie „zawód”
- umie poprawnie się wypowiedzieć na temat przeczytanego tekstu,
- potrafi koncentrować swoją uwagę na czytanym tekście,
- potrafi współpracować z grupą,

Metody pracy:
- słowne :zagadki, rozmowa, czytanie i interpretacja wiersza,
- praktycznego działania: odgadywanie nazw zawodów na podstawie ilustracji, krzyżówka,
- zabawy: ”Zabawa z fabułą”, zabawa pantomimiczna „Jaki to zawód?”

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne: treść zagadek, tekst wiersza „Wszyscy dla wszystkich”, kartki z obrazkami atrybutów poszczególnych zawodów, tekst do zabawy „Dzień w szkole”, krzyżówka, długopisy, taśma klejąca.


Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna – „Iskierka przyjaźni” – uczniowie puszczają iskierkę przyjaźni poprzez uścisk dłoni osoby siedzącej obok. Iskierka zatacza koło.

2. Wprowadzenie do tematu - wyjaśnienie wychowankom znaczenia pojęcia „zawód”. ( załącznik nr 1).

3. Zagadki dotyczące rozmaitych zawodów. Nauczycielka czyta zagadki, chętni uczniowie odgadują, o jaki zawód chodzi w danej zagadce ( załącznik nr 2).

4. Czytanie wiersza J.Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, odpowiedzi na pytania dotyczące przeczytanego tekstu, określenie przez uczniów przesłania wiersza(załącznik nr 3).

5. Zawodowe skojarzenia. Uczniowie zostają podzieleni na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje kartkę, na której narysowane są przedmioty, rzeczy lub cechy charakterystyczne dla określonego zawodu (załącznik nr 4). Zadaniem dzieci jest nazwanie zawodu, z którym kojarzy się dany przedmiot. Następnie przedstawiciele grup prezentują i omawiają wyniki swojej pracy na forum.

6. Zabawa z fabułą – Dzień szkole. Prowadzący zabawę przydziela wszystkim dzieciom role min. nauczycielki, policjanta, fotografa, pielęgniarki, Adasia, Oli, Jurka, dzieci. Następnie uczestnicy zabawy uważnie słuchają opowiadania, a gdy usłyszą swoją rolę wstają i mówią głośno „hura!” (załącznik nr 5).

7. Zabawa pantomimiczna - Jaki to zawód?. Poszczególne dzieci za pomocą gestów, mimiki i naśladowania czynności (bez użycia słów) przedstawiają zawód swoich marzeń, pozostali uczniowie odgadują, o jaki zawód chodzi.

8. Krzyżówka „Znam zawody”(załącznik nr 6). Uczniowie otrzymują krzyżówkę i rozwiązują ją. Nauczycielka sprawdza poprawność wykonania krzyżówki, następnie zostaje odczytane hasło.

9. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Izabela Jaśkiewicz


Załącznik nr 2

ZAGADKI:

1. Jaki zawód wykonuje pan,
który obiad gotuje nam? (KUCHARZ)

2. Cóż to za człowiek powiedzcie kochani
maluje obrazy, chodzi z paletami. (MALARZ)

3. Kto ma na półkach książek bez liku?
I dba o książki i czytelników? (BIBLIOTEKARZ)

4. Przez dzień cały w ciągłym trudzie,
wciąż pracuje dla nas dzielnie.
Znają go też wszyscy ludzie
I szanują jego kielnię. (MURARZ)

5. Przebył śmiało wszerz i wzdłuż
oceany, wiele mórz.
On na mostku służby miewa
No i szanty chętnie śpiewa. (MARYNARZ)

6. Leczy wszystkich i mnie także.
Chorym leki przepisuje.
Słowem także im pomaga
I na duchu podtrzymuje. (LEKARZ)

7. Biała bluza, spodnie białe,
ubielone ręce całe.
Nawet czapka biała też.
Kto to jest? Czy wiesz? (PIEKARZ)

8. Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt,
Choć jest zmęczony- jeszcze pracuje.
Gdy stawia piątkę, bardzo się cieszy.
Przykro mu bardzo, gdy stawia dwóję.

9. Siedzi w samochodzie,
trzyma kierownicę,
wozi towary po kraju
i przewozi za granicę.

10. Bardzo się trudzi-
przynosi listy, paczki dla ludzi.

11. Spotkasz go w ogrodzie,
gdzie pracuje co dzień
Dba o klomby i rabatki,
kocha rośliny i kwiatki.
12. Na połów wyrusza daleko,
Cieszy się, gdy wraca z pełną siecią.


Załącznik nr 3

„Wszyscy dla wszystkich” Julian Tuwim

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecież
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, bo gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy musza pracować
Mój maleńki kolego.


Jakie zawody występują w wierszu?
Na czym polega ich praca?
Jak rozumieć tytuł wiersza?
( ważna jest każda praca i każdą należy szanować – przesłanie)


Załącznik nr 5

DZIEŃ W SZKOLE

Dzisiaj w szkole przeżyliśmy naprawdę cudowny dzień! Nasza pani NAUCZYCIELKA zaprosiła na lekcję wyjątkowego gościa. Był nim pan POLICJANT. Pan POLICJANT opowiadał nam jak należy bezpiecznie zachowywać się w drodze do szkoły i ze szkoły. Wszystkie DZIECI uważnie słuchały słów gościa, tylko OLA, ADAŚ i JUREK kręcili się w swoich ławkach. Pan POLICJANT spojrzał groźnie w ich kierunku i DZIECI usiadły już cichutko, nie poruszając się nawet. NAUCZYCIELKA podziękowała gościowi za spotkanie i zaprosiła do odwiedzin w przyszłym roku. „A teraz - powiedziała pani – Ustawiamy się parami”. DZIECI zdziwiły się. Czyżby zapomniały o jakiejś wycieczce? Ale NAUCZYCIELKA szybko wyjaśniła DZIECIOM, o co chodzi. „Mamy zaproszenie.” „A dokąd proszę pani?” – zapytał jak zwykle ciekawy wszystkiego ADAŚ. „Do pani PIELĘGNIARKI” – powiedziała z uśmiechem pani. Pani PIELĘGNIARKA przywitała nas radośnie – „Nie mogłam się już was doczekać” – powiedziała z uśmiechem. „A teraz po kolei wskakujcie na wagę!” – dodała. Pani PIELĘGNIARKA mierzyła nas, ważyła, sprawdzała wzrok. Na koniec powiedziała – „puszczam was wolno” i zaśmiała się. Wróciliśmy do naszej sali. Zajęliśmy miejsca w ławkach i wtedy ktoś zapukał do drzwi. Drzwi otworzyły się i wszedł wysoki pan. Na szyi miał zawieszony aparat fotograficzny. „To FOTOGRAF!” – krzyknął JUREK. „Mam dla was jeszcze jedną niespodziankę – powiedziała NAUCZYCIELKA – zrobimy nasze wspólne zdjęcie klasowe.” „Hura” – zawołały DZIECI. Pan FOTOGRAF ustawił wszystkich tak, żeby każdego było dobrze widać. „Uwaga” - powiedział pan FOTOGRAF – „Zaraz wyleci ptaszek”. DZIECI zaśmiały się. „Na pewno uda nam się śliczne zdjęcie” – powiedziała NAUCZYCIELKA. „Ale to był miły dzień – powiedziała OLA – POLICJANT, PIELĘGNIARKA, FOTOGRAF...”. Tak odpowiedziała NAUCZYCIELKA – to był zupełnie wyjątkowy dzień.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.