X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8416
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Życie różnych organizmów w czystej wodzie - zastosowanie zasady pracy w oparciu o rodziny origami oraz zasady jednego i wielu zagięć

SCENARIUSZ
ZAJECIA Z RODZICAMI DZIECI
Z KOŁA ORIGAMI „W ŚWIECIE KÓŁEK I KWADRATÓW”
24.02.2010r.
Przeprowadziła: Julianna Kowalska

Temat: „Życie różnych organizmów w czystej wodzie”- zastosowanie zasady pracy w oparciu o rodziny origami oraz zasady jednego i wielu zagięć.

Podstawa programowa

Celem wychowania przedszkolnego jest:
p.1
wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im
w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
p.5
stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
p.7
budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
p.8
wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;

Obszary:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwracają się do innych w domu, przedszkolu, na ulicy;
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie, w wodzie;
2) potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
4) rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
7) rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Cele zajęcia:
1. Odkrywanie wielkiej radości w tworzeniu prac wspólnie z rodzicami.
2. Integracja wszystkich doświadczeń zmysłowych dziecka poprzez jego zaangażowanie intelektualne, emocjonalne i ruchowe.
3. Motywowanie dzieci do poszukiwań i tworzenia nowych rozwiązań.
4. Wzrost poczucia wartości i sukcesu dziecka.

Metody , formy pracy: słowna, oglądowa, indywidualna praca twórcza.

Pomoce i materiały:
Różne książki z orgiami, przykładowa praca do realizowanego tematu, papierowe kółka i kwadraty różnej wielkości, kartony, klej, kartki z nazwiskami dzieci.

Przebieg zajęcia

1. Wprowadzenie do tematu zajęcia

• Ostatnio dużo mówi się o ekologii i ochronie środowiska. Mamy również w kąciku dla rodziców gazetkę o wodzie w przyrodzie i w naszym życiu.
• Dlaczego jest takie ważne, żeby nie zanieczyszczać wody i dbać o czystość naszego środowiska? (woda potrzebna jest do życia nam, zwierząt i roślinom.)
• Dzisiaj na zajęciu wykonamy sobie prace na temat „Życie różnych organizmów w czystej wodzie”.
• Jakie to mogą być organizmy, które żyją w czystej wodzie? (ryby, raki, żaby,).
• Dzisiaj wspólnie z wami będą pracować zaproszeni rodzice.

2. Część właściwa

• Popatrzcie. Ja przygotowałam na dzisiaj przykładową pracę, ale jak zwykle, zgodnie z naszym powiedzeniem „Ile głów tyle pomysłów”, każdy z was wykona pracę wg własnego pomysłu.
• Zastanówcie się chwilę i uzgodnijcie wspólnie z rodzicami jak przedstawicie temat za pomocą pracy.
• Przypomnimy szybko jeszcze nasze podstawowe zasady pracy:
- kółka składamy na stole, a nie w powietrzu;
- najpierw układamy całą kompozycję na kartce, a następnie przyklejamy, smarujemy tylko środek kółka lub kwadratu;
- praca nie może wystawać poza kartkę.
3. Zapraszam wiec do wspólnej zabawy.
• Dzieci wraz z rodzicami wykonują pracę na podany temat, przestrzegając przypomniane zasady.

3. Zakończenie zajęcia

• Wypowiedzi dzieci na temat własnych prac – jakie organizmy „żyją” w ich „wodzie”.
• Zaprezentowanie rodzicom książek z origami oraz segregatora z przykładowymi pracami na różne tematy.
• Zaprezentowanie rodzicom kopert z pracami ich dzieci.
• Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu.
• Umieszczenie prac na wystawie w „Kąciku dla rodziców”

ZAJĘCIE OTAWRTE DLA RODZICÓW
24.02.2010r.

W tym dniu Rodzice dzieci należących do grupy origami zostali zaproszeni na zajęcie otwarte. Do grupy należy 7 dzieci. Na 6 obecnych dzieci w zajęciu uczestniczyło 5 rodziców.

Tematem zajęcia było : „Życie różnych organizmów w czystej wodzie”- zastosowanie zasady pracy w oparciu o rodziny origami oraz zasady jednego i wielu zagięć.

Głównym celem tego spotkania było
1. Odkrywanie wielkiej radości w tworzeniu prac wspólnie z rodzicami.
2. Integracja wszystkich doświadczeń zmysłowych dziecka poprzez jego zaangażowanie intelektualne, emocjonalne i ruchowe.
3. Motywowanie dzieci do poszukiwań i tworzenia nowych rozwiązań.
4. Wzrost poczucia wartości i sukcesu dziecka.

Przed zajęciem udostępniłam rodzicom różne książki z origami, segregator z przykładowymi pracami wykonanymi tą techniką, oraz koperty z wcześniejszymi pracami dzieci. Rodzice oglądając książki i prace byli zaskoczeni, że ich dzieci potrafią wykonać takie prace. Twierdzili, że oni nie potrafią wykonać tak skomplikowanych prac.
Przedstawiony na zajęciu temat związany był z omawianą aktualnie tematyką „Woda” .
Postawione przeze mnie cele zostały w pełni zrealizowane.
Mimo, że rodzice podeszli do zajęcia z pewną rezerwa i lękiem, to jednak w trakcie zajęcia stwierdzili, że jest to świetna zabawa i będą bawić się w origami wspólnie z dziećmi w domu.
Natomiast dzieci bardzo chętnie podjęły się postawionego zadania. Sprawiało im to wielką radość. Podczas wykonywania prac mobilizowały rodziców do aktywnego współdziałania z nimi, dużo wspólnie rozmawiali wymieniając się uwagami.
Po zakończeniu pracy przez wszystkich uczestników, dzieci i rodzice mogli porównać poziom wykonania poszczególnych prac oraz wymienić się spostrzeżeniami na ich temat.
Na zakończenie zajęcia, z wykonanych prac plastycznych została utworzona wystawa w szatni w „kąciku dla rodziców”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.