X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44302
Przesłano:

Śniadanie Daje Moc

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Prowadząca: Monika Ryncarz
Klasa: III b
Data: 08.11.2017 r.
Temat zajęć: Śniadanie Daje Moc
Cele główne:
 Kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych.
 Nauka przyrządzania zdrowych kanapek.
 Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole.
Cele operacyjne:
Uczeń:
 Rozwiązuje zagadkę słowną,
 Uważnie słucha treści wiersza,
 Wypowiada się na określony temat,
 Rozpoznaje i nazywa produkty użyte do wykonania kanapek,
 Segreguje żywność na zdrową i niezdrową,
 Wykonuje kanapki,
 Dba o higienę podczas sporządzania kanapek,
 Je przygotowane przez siebie kanapki.
Metody: czynna, oglądowa, słowna.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki: produkty do przyrządzenia kanapek, wiersz S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”, rozsypani wyrazowe, obrazki przedstawiające zdrową i niezdrową żywność, brystol, klej.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

1. Wprowadzenie w temat zajęć: rozwiązanie zagadki:
Masłem jest posmarowana,
na śniadanie podawana.
Przybierana warzywami,
wędlinami i serami.
(kanapka)
Część główna

2. Słuchanie wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowe z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta i sałata,
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki,
będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone
zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka-
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny , owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja-
to potrawa będzie twoja!
Sosy lepsze są niż tłuszcze,
niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej,
niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa,
bo dla zdrowia sprawiedliwa!
3. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu
 Co powinniśmy jeść byśmy byli zdrowi?
 Dlaczego trzeba jeść dużo warzyw i owoców?
 Co można przyrządzić z warzyw i owoców?
 Jakie jeszcze produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
4. Pogadanka na temat znaczenia zdrowego odżywiania się.
5. Zabawa ,,Co jest w worku?''
Uczniowie z opaską na oczach wyjmują jeden z elementów i za pomocą dotyku, węchu i smaku starają się go rozpoznać .Poprawność swojej odpowiedzi sprawdzają wzrokowo.
6. Układanie rozsypanek wyrazowych. Odczytanie dobrych rad. Praca w grupach.
7. Segregowanie produktów ze względu na wpływ na zdrowie: wykonanie plakatów.
8. Omówienie zasad zachowania higieny przy przyrządzaniu i jedzeniu oraz kulturalnego zachowania się przy stole: mycie rąk, układanie serwetek, postawa przy stole.
9. „Wesołe kanapki” – wykonanie kanapek z przygotowanych produktów.
10. Degustacja kanapek.
Część końcowa
11. Podsumowanie zajęć.
12. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.