X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44295
Przesłano:

Obliczenia pieniężne - dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000. Scenariusz lekcji matematyki dla klasy III - lekcja zdalna

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY 3
Temat : Obliczenia pieniężne- dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000.
Klasa: IIIB
Nauczyciel: Dorota Jaroszewska
Data: 20.05.2020 r.
Czas trwania: 45 minut
Lekcja zdalna
Cel ogólny:
ćwiczenia praktyczne - obliczenia pieniężne (dodawania i odejmowania w zakresie 1000).
Cele szczegółowe;
– zapisywanie cyframi i odczytywanie liczb w zakresie 1000;
– porównywanie dowolnych liczb w zakresie 1000,
– wykonywanie obliczeń pieniężnych i radzenie sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności;
– rozwiązywanie zadań tekstowych;
– rozpoznawanie polskich banknotów i monet;
– znajomość i poprawne używanie słownictwa związanego z bankiem;
– obliczanie wartości zakupów w zakresie 1000;
– utrwalanie mnożenia w zakresie 100.
Metody nauczania:
- Podające: pogadanka, wyjaśnienie,
- Problemowa: rozmowa kierowana,
- Eksponująca: pokaz,
- Praktyczna: ćwiczenia.
Formy pracy:
- Zbiorowa jednolita,
- Indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne:
- Sprzęt multimedialny: komputery, laptopy, smartfony - wszystko z dostępem do internetu.
- Zasoby multimedialne: Prezentacja ,, Środki płatności” , ilustracja „Sklep”, Flipbooki: podręcznik ,,Gra w kolory” matematyka s. 86, Ćwiczenia matematyczne s. 83, Ruletka - do ćwiczeń ruchowych.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci, sprawdzenie obecności i przygotowanie do zajęć.
2. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć poprzez rozwiązanie łamigłówki słownej:
Pierwszą literę weź z banana, (B)
drugą z lasu dołóż kolego, (A)
piątą z wyrazu kolana, (N)
pierwszą zaś z kota czarnego. (K)
3. Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami:
- Po co są banki?
- Po co ludziom potrzebne są pieniądze?
- Czy warto wydać wszystkie pieniądze od razu?
- Po co oszczędza się pieniądze? Czy warto oszczędzać?
- Co można zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?
3.Przypomnienie polskich banknotów i monet Nauczyciel pokazuje dzieciom prezentację na której, przedstawione są różne środki płatności. https://drive.google.com/open?id=1c4_Bb-V7dIsBmvFxJLzsbw9wNeW_n3Ie
Nauczyciel prosi dzieci, aby przypomniały jakie monety mamy w Polsce?
Dzieci udzielają odpowiedzi: 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł
Nauczyciel chwali za dobrze wykonane zadanie.
Następnie nauczyciel pyta dzieci jakie mamy banknoty w Polsce?
Dzieci wymieniają: 10zł, 20zł, 50 zł, 100zł, 200zł, 500zł
Nauczyciel chwali dzieci i mówi, ze skoro tak dobrze znają się na banknotach i monetach to z pewnością poradzą sobie z zadaniami.
4. Zabawa w sklep Nauczyciel na ekranie wyświetla ilustrację ze sklepem, w którym znajdują się rożne zabawki. Następnie czyta zadanie. Macie 400 zł. Co możecie w sklepie kupić?
- robot 20 zł, piłka nożna 150 zł, deskorolka 100 zł, rower 500 zł, klocki lego 70 zł, gra planszowa 40 zł, paletki 20 zł, samochód sterowany 300 zł, piłka do koszykówki 50 zł, rolki 200 zł, gra planszowa 80 zł, globus https://drive.google.com/open?id=1EIHrxPZcixngrsuX6M4pnSX-1djHmlPu

5. Obliczanie wartości zakupów, porównanie cen – z. 1 i 2, s. 86 (PM. 2).
Nauczyciel czyta zadanie 1.
Mama była na delegacji w Wiedniu. Odczytaj z tabeli , jakie pamiątki kupiła dla swoich bliskich. Oblicz ile zapłaciła za wybrane przedmioty.
Uczniowie zapisują działania w zeszytach i udzielają odpowiedzi na pytania.
a) Które towary kosztowały najwięcej?
b) O ile droższy jest album od koszuli?
c) O ile euro tańszy jest kubek od albumu?
d) Ile musiałaby zapłacić mama, gdyby kupiła jeszcze 2 koszulki?
Nauczyciel czyta zadanie 2. Dziadek pobrał z bankomatu potrzebną mu gotówkę. Na wydruku z bankomatu zawarte były informacje dotyczące konta dziadka. Przeczytaj i odpowiedz na pytania. a) Które rysunki przedstawiają kwotę wypłaconą przez dziadka? b) Ile pieniędzy miał dziadek na koncie przed pobraniem podanej kwoty z bankomatu? Dzieci udzielają poprawnych odpowiedzi. 6. Zakręć ruletką - zabawa ruchowa Nauczyciel kręci ruletką, a dzieci wykonują ćwiczenia jakie wskaże ruletka https://wordwall.net/pl/resource/1974305/wychowaniefizyczne/ruletka-dla-kl-iii-b
7. Rozwiązywanie zadań tekstowych w ćwiczenia matematycznych – z. 1, 2, s. 83 (M. 2).
Zadanie 1
Mama miała 670 zł na swoim koncie bankowym. W sklepie spożywczym zapłaciła kartą płatniczą 54 zł. Ile pieniędzy zostało mamie na koncie?
Zadanie 2
Na konto mamy wpłynęło 450 zł. Ile pieniędzy ma teraz mama, jeśli wcześniej miała na koncie 523 złote?
Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania i piszą odpowiedzi.

8. Podsumowanie zajęć: Nauczyciel zwraca uwagę, że bardzo trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez pieniędzy. Podsumowując jak myślicie do czego potrzebne są obliczenia pieniężne? Dzieci udzielają odpowiedzi. „Obliczenia pieniężne są...”- rundka kończąca zdanie.
Nauczyciel chwali dzieci za wykonanie zadań i ich ocenia
9. Autoewaluacja Dzieci przesyłają na czacie buźki uśmiechnięte, proste, albo smutne w zależności czy lekcja się podobała czy nie.
Dorota Jaroszewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.