X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44147
Przesłano:

Jesienny wiatr. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Temat dnia: Jesienny wiatr
Czas trwania: 60 min
Wiek uczniów: 12- 14 lat. Klasa V i VI Szkoły Podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Liczba uczestników: 10
CEL OGÓLNY:
•Przybliżenie dzieciom niektórych zagadnień z zakresu przyrody nieożywionej.
•Wskazanie możliwości pozyskiwania energii w sposób przyjazny dla środowiska.
CELE OPERACYJNE:
Przewidywane osiągnięcia – uczeń potrafi:
•Wyjaśnić czym jest wiatr i określić jego cechy;
•Wyjaśnić co powoduje powstawanie wiatru;
•Dostrzec rolę wiatru w przyrodzie;
•Prowadzić proste obserwacje przyrodnicze;
•Wymienić jeden z elementów źródła energii odnawialnej.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Metody nauczania:
•oparte na obserwacji
•oparte na słowie
•oparte na działaniu

Formy pracy:
a)praca jednostkowa- pod kierunkiem nauczyciela
b)praca zbiorowa- jednolita

Pomoce dydaktyczne:
•Rekwizyty: balony, wstążki, piórka, piłeczka pingpongowa, szyszka, kasztany, liście, bibułka, patyki, piłka, klucze.
•Wiersz D. Wawiłow „ Jak wygląda wiatr”.
•Wentylator, suszarka, wachlarz.
•Plakat z rysunkiem drzewa i liście.
•Zagadka.
•Wiatraczki, naklejki figury geometryczne.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Etap wprowadzający
1.Zagadka:
Jest niewidoczny, ale w sumie można go zobaczyć.
Właściwie go nie słychać, ale możemy go usłyszeć.
Nie chodzi do siłowni, ale mówi się o nim, że jest a to silny, a to słaby.
Tak naprawdę możemy go poczuć, ale tylko wtedy gdy jest ciepły albo zimny.
2.Zabawa ruchowa „Jestem liściem na wietrze”.
Ćwiczenia w parach: jedna osoba odgrywa rolę wiatru, a druga liścia. Wiatr dmuchając i biegnąc w stronę liścia wprowadza go w ruch i nadaje kierunek, a liść musi posłusznie „lecieć” gdzie go wiatr skieruje. Oprócz liści w zabawie mogą występować ptaki, które zmagają się z wiatrem, ale mogą mu się przeciwstawić.

Etap realizacji
1.Wysłuchanie wiersza D. Wawiłow „Jak wygląda wiatr” .
2.Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje pytania, a uczniowie odpowiadają.
- Jaki może być wiatr? (ciepły, zimny, słaby, mocny, silny, porywisty, zmienny)
- Jaki jest wiatr jesienny? Jaki jest dzisiaj?
- Po czym poznajemy, w którą stronę wieje (obserwacja liści)?
- Jakie dźwięki wydaje wiatr (szumi, gwiżdże).
- Jak ludzie i zwierzęta zachowują się w czasie wiatru? (szukają zacisznego miejsca)
3. Jak zrobić wiatr?- ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenie mięśni ust(szumienie, gwizdanie, dmuchanie, wypuszczanie powietrza).
1.Zabawa „Jesteśmy wiatrem”- uczniowie otrzymują piórka, piłeczkę pingpongową, i dmuchając wprawiają w ruch. Tworzą wiatr. Wprawianie wstążeczek w ruch. Uczniowie dochodzą do wniosku, że sami mogą wprawiać powietrze w ruch. Kolejnym zadaniem będzie dmuchanie liści leżących na plakacie z rysunkiem drzewa. Uczniowie liczą, ile podmuchów wiatru trzeba, aby zdmuchnąć wszystkie liście z drzewa. Aby wiatr był silniejszy wszyscy dmuchają. Dzieci dochodzą do wniosku, że jesienny wiatr strąca wszystkie liście z drzew.
2.Zaprezentowanie dzieciom maszyn, które wywołują wiatr:
a)wentylator – zaprezentowanie ruchu wstążek,
b)suszarka- zaprezentowanie ciepłego powietrza.
3.Które przedmioty unoszą się na wietrze- prezentacja z wykorzystaniem suszarki i rekwizytów: liście, piórka, wstążki, klucze, szyszka, patyk, kasztany, bibułka itp. Uczniowie dochodzą do wniosku, że od ciężaru zależy, które przedmioty polecą.
4.Rozmowa kierowana „Czy wiatr jest potrzebny i do czego służy?” Wypowiedzi uczniów na temat pożytecznej i szkodliwej działalności wiatru na podstawie ilustracji i wiedzy uczniów (do poruszania drzewami, do suszenia prania, żeby latawce latały, do poruszania wiatraków, wiatr rozsiewa nasiona, do pływania żaglówką, żeby chmury płynęły po niebie).
5.Odnawialne źródła energii- wiatr. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom że elektrownie wiatrowe wykorzystują siłę wiatru do wytworzenia prądu elektrycznego. Wiatr porusza turbiny, które wprawione w ruch wytwarzają energię. Na przykładzie modelu demonstracyjnego nauczyciel pokazuje działanie energii odnawialnej wiatru. Taka energia produkowana z wiatru jest ekologiczna – nie tworzy szkodliwych dla środowiska substancji jak. np.dwutlenek węgla.

Etap podsumowujący
1.Ozdabianie wiatraczków figurami geometrycznymi- naklejanie gotowych elementów figur
2.Wystawianie wiatraczków na działanie wiatru, zabawy na świeżym powietrzu.

Danuta Wawiłow „Jak wygląda wiatr?”
Jak wygląda wiatr?
Bardzo chciałbym wiedzieć!
Możesz mi powiedzieć,
jak wygląda wiatr?

Może to jest ptak,
co ma gniazdo w chmurach?
Wielki jest jak góra,
kiedy gubi pióra,
z nieba sypie grad...

Jak wygląda wiatr?

Może to jest koń?
Grzywę ma z płomieni,
drzewa niby trawy
chylą się ku ziemi,
kiedy mknie przez świat...

Jak wygląda wiatr?

Może to jest chłopak,
co ma osiem lat?
Biega pośród nocy,
gwiżdże, strzela z procy,
piaskiem sypie w oczy...

Jak wygląda wiatr?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.