X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43231
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pod parasolem opieki - prawo do ochrony. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

„Pod parasolem opieki – prawo do ochrony”
Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich
Temat: Pod parasolem opieki – prawo do ochrony.
Cele ogólne:
• Utrwalenie poznanych do tej pory praw dziecka.
• Uświadamianie, że prawa dziecka podlegają ochronie.
• Stwarzanie okazji do doskonalenia umiejętności uważnego słuchania utworów literackich.
• Odreagowanie napięć i stresów.
Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
• Wymienia poznane prawa.
• Wie, że może prosić o pomoc, jeśli jego prawa są łamane.
• Potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu i odpowiadać na pytania.
• Aktywnie włącza się do zabawy w zespole.
Metody:
- słowna: wiersz, pogadanka (rozmowa kierowana), instrukcja i objaśnienia,
- czynna: działania plastyczne, metoda zadań stawianych do wykonania, zabawy muzyczne
- oglądowa: pokaz ilustracji,
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: pluszowy miś, płyta z piosenką Moniki Kluzy „Hej, pada, pada deszczyk”/można również wykorzystać film, dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=c7cBQKGDFXw/, pięć parasolek w różnych kolorach, plastikowe pałeczki lub laseczki gimnastyczne (po 2 dla każdego dziecka), arkusz szarego papieru, mazak, ilustracje z prawami dziecka, duży arkusz papieru z narysowanym konturem parasola, papier kolorowy, klej, nożyczki, kredki.
Literatura: Marcin Brykczyński „O prawach dziecka”
Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczna przy piosence „Hej, pada, pada deszczyk” Moniki Kluzy: dzieci stoją w luźnej gromadce. Nauczyciel wręcza rozłożone parasolki chętnym dzieciom i prosi je o pozostanie na wskazanym miejscu. Podczas zwrotek – przedszkolaki poruszają się rytmicznie po sali, machając jednocześnie rękami uniesionymi do góry. Podczas refrenu - zatrzymują się przy wybranej parasolce i wystukują na niej rytm piosenki plastikowymi pałeczkami.
Hej pada, pada deszczyk, pada dziś od rana,
Zmoczył domy, płoty, drzewa,
Teraz z nami śpiewa. (2X)

Kap, kap, kap krople deszczu złap,
Kap, kap, kap, po kałużach skacz. (2X).

2. Wspólny śpiew piosenki „Miś pluszowy”.

I. Kiedy mama była mała

pluszowego misia miała,

był jej wielkim przyjacielem,

opowiada o nim wiele.

Ref.: Miś, miś, miś pluszowy zawsze cię wysłucha,

o swoich kłopotach szepnij mu do ucha. /2X/

II. Przedszkolakiem był mój tata,

miał też misia pluszowego,

zawsze nosił go w plecaku,

nigdzie nie chciał iść bez niego.

Ref.: Miś, miś, miś pluszowy zawsze cię wysłucha,

o swoich kłopotach szepnij mu do ucha. /2X/

III. .Ja mam też swojego misia,

wiem, że zawsze na mnie czeka,

chętnie mówię mu o wszystkim,

mogę przed nim ponarzekać.

Ref.: Miś, miś, miś pluszowy zawsze cię wysłucha,

o swoich kłopotach szepnij mu do ucha. /2X/

Nauczyciel umieszcza maskotkę misia w kręgu, między dziećmi.

3. Burza mózgów „Do czego służy parasol ?”: dzieci podają różne odpowiedzi, a nauczyciel zapisuje je na arkuszu szarego papieru. Następnie odczytuje pomysły dzieci i podsumowuje je stwierdzeniem, że PARASOL SŁUŻY NAM DO OCHRONY przed różnymi warunkami pogodowymi.

4. Słuchanie wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”

Niechaj się wreszcie każdy dowie
I rozpowie na świecie całym,
Że dziecko, to także człowiek
Tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego /prawo do odmowy, gdy ktoś namawia
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. do złych rzeczy/
Mogę uczyć wszystkiego co mnie zaciekawi /prawo do edukacji/
I mam prawo sam wybierać z kim się będę bawić. /prawo do zabawy/

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać /prawo do ochrony przed przemocą/
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama, albo tata już nie mieszka z nami /prawo do rodziny/
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania. /prawo do tajemnicy/
Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.

5. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza. Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki ilustrujące wybrane prawa opisane w wierszu, a następnie zwraca się do dzieci: „O jakich prawach mówił wierszyk?”. Jeśli dzieci mają problem z nazwaniem praw, nauczyciel ponownie czyta fragmenty wiersza i prosi małego pluszowego misia o pomoc. Chętne dzieci łapką misia wskazują właściwy obrazek. Nauczyciel wyjaśnia, że nasze państwo jest jak parasol, który chroni dzieci i broni ich praw. Jeżeli dziecku dzieje się jakaś krzywda powinno o tym powiedzieć komuś dorosłemu i poprosić go o pomoc.

6. Wykonanie plakatu „Pod parasolem ochrony”.
Nauczyciel proponuje dzieciom wykonanie plakatu. Dzieli dzieci na grupy i każdej przydziela zadanie.
Grupy 1 i 2: wyklejają kontur parasola papierem kolorowym (metodą wydzieranki) w barwy narodowe,
Grupa 3: koloruje rączkę parasola kredkami,
Grupa 4: przykleja pod nim obrazki ilustrujące wybrane prawa.
Plakat zostaje umieszczony w Kąciku praw dziecka.

7. Ewaluacja zajęć.
Dzieci kończą zdanie: Mój kraj jest jak parasol i chroni moje prawo do ...
Opracowała: mgr Marzena Bania

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.