X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43217
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdynia - moje miasto

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
GRUPA IV (6 latki)

Temat dnia: Gdynia moje miasto
Cel ogólny:
1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
( Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Rozporządzenie MEN z dnia 14 luty 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego).
Cele szczegółowe:
• utrwalenie wiadomości o Gdyni
• rozwijanie umiejętności opowiadania o swoim regionie
• rozwijanie umiejętności współpracy
• rozwijanie umiejętności manualnych
Metody( wg M. Kwiatkowskiej):
 rozmowa kierowana (słowne)
 metoda samodzielnych doświadczeń, zadań (czynne)
 obserwacja, pokaz (oglądowe)
Formy:
 indywidualna
 zespołowa
 zajęcia w grupach
Środki dydaktyczne:
• Program edukacji przedszkolnej „Odkrywam siebie i świat”, J. Pytlarczyk
• płyta cd z nagraniem piosenki „Kapitan”, książka pt.: „Gdynia” Patrycja Wojtkowiak- Skóra, krzyżówka o Gdyni, quiz o Gdyni, muszelki, piasek kinetyczny, piłka plażowa, białe karki a4, klej, kredki, piasek z plaży, drobne muszelki, bursztyn
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Zabawa muzyczno- ruchowa „Chodźcie do koła”.
2. Wspólne (z pomocą nauczyciela) rozwiązywanie krzyżówki, której hasło brzmi: GDYNIA (zał. 1)
3. Uważne słuchanie książki pt.: „Gdynia” Patrycji Wojtkowiak- Skóry. Rozmowa kierowana pytaniami N. na temat wysłuchanego tekstu.
4. Zabawa ruchowa „ Na plaży fajnie jest”. N. dzieli dzieci na grupy trzy lub czteroosobowe. Jedna grupa bawi się piłką, druga grupa zbiera muszelki, trzecia grupa bawi się piaskiem. Po pewnym czasie grupy zamieniają się miejscami.
5. Quiz o Gdyni. N. dzieli grupę na dwa zespoły, które rozwiązują quiz. (zał. 2)
6. Zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki „Kapitan” wg instrukcji nauczyciela.
7. Praca plastyczna „Linia horyzontu”. Na białej kartce dziecko rysuje niebieską kredką linię horyzontu. Na połowie kartki powyżej horyzontu rysuje niebo, obłoczki, słońce, ptaki. Na połowie poniżej horyzontu rysuje morze i robi plażę z prawdziwego piasku, na której nakleja drobne muszelki i bursztyny.
8. Ewaluacja zajęć: Dzieci odpowiadają na pytanie: Czy podobały się Wam dzisiejsze zajęcia? poprzez zakolorowanie płatków trzylistnej koniczynki (zał. 3) : 1 płatek: nie, 2 płatki: zajęcia były ciekawe, 3 płatki: zajęcia bardzo mi się podobały.
9. Zakończenie zajęć zabawą „Iskierka”

Załącznik 1
Pytania do krzyżówki: hasło GDYNIA
1. Nazwa dzielnicy Gdyni, która pochodzi od słowa „grab”.
2. Projektant gdyńskiego portu.
3. Najstarsza dzielnica Gdyni.
4. Miejsce budowy statków.
5. W herbie Gdyni.
6. Okręt wojenny, obecnie muzeum.

Załącznik 2

Pytania do quizu o Gdyni:
7. Jak nazywa się prezydent Gdyni?
a) Wojciech Szczurek
b) Andrzej Duda
8. Jak nazywa się statek na Skwerze Kościuszki, które jest muzeum?
a) ORP Błyskawica
b) Viking
9. Jak nazywa się najpopularniejsza ulica w Gdyni?
a) Świętojańska
b) Hallera
10. Jak nazywa się miejsce, w którym możemy obejrzeć przedstawienia muzyczne?
a) Teatr muzyczny
b) Kino Helios
11. Jak nazywa się miejsce po którym możemy spacerować po wodzie w Orłowie?
a) molo
b) bulwar
12. Jak nazywa się miejsce, w którym możemy podziwiać różne gatunki ryb?
a) Akwarium gdyńskie
b) Jacht klub

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.