X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41314
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Prawa dziecka. Scenariusz zajęć

Temat : Prawa dziecka

Cele :
Dziecko
•Zna prawa i obowiązki
•Szanuje prawa innych
•Jest tolerancyjne wobec inności
•Współdziała zgodnie w grupie
•Dąży do poznawania się raz budowania wzajemnego zaufania
•Czerpie radość ze wspólnej zabawy
•Odnajduje pokojowe rozwiązania

Środki – piłeczki (zielona i czerwona), duża mapa świata, zdjęcia przedstawiające dzieci, wiersz o prawach dziecka opr. M.Strzalkowska

Przebieg

1.Zabawa na powitanie –Wierszyk

Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu (podnoszą ręce i trzymają się)
Możemy być też mali (ręce w dół)
Ale nigdy nie będziemy sami (zwracają się do sąsiada i ściskają jego dłoń)

2.Zabawa – Jestem podobny do ciebie, różnię się

Dzieci siedzą w kręgu. Jedno z dzieci dostaje dwie piłki (zielona i czerwoną). Podaje swojemu sąsiadowi zieloną i mówi: Jestem podobny do ciebie, bo...Następnie podaje mu czerwoną i mówi: Różnię się od ciebie, bo...
(Dzieci kolejno podają sobie piłeczki i mówią, w czym są do siebie podobne, a czym się różnią.)

3.Mapa Świata – Dzieci otrzymują zdjęcia dzieci, o różnym kolorze skóry, starsze, młodsze, niepełnosprawne, chłopcy, dziewczynki

Nauczycielka prosi aby każde dziecko przykleiło zdjęcie do mapy w miejscu skąd jego zdaniem może ono pochodzić (nie sugerujemy miejsca), następnie zadaje pytania;
Czym różnią się od siebie dzieci na fotografiach?
Co je łączy, w czym są podobne?
Zwracamy dzieciom uwagę , że wszystkie dzieci łączą te same prawa.

4.Nauczyciel prosi dzieci by wysłuchały wierszyka o prawach dziecka;
metody- narracyjne
środki- wiersz - załącznik

Mały człowieku! To nie zabawa –
Masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa
Na samym wstępie uwierz z ochotą
Że jesteś małą ludzką istotą
Masz prawo wzrastać w górę, by w końcu
Tak jak roślina wspiąć się ku słońcu
Twój kolor skóry, pleć i wierzenia
To dla nikogo nie ma znaczenia
Gdy już nie mieszkasz z tatą lub z mamą
Możesz oboje kochać tak samo
Nikt nie ma prawa, starszy czy młody,
Czytać twych listów bez twojej zgody.
Nikt nie ma prawa bić cię, wyzywać,
Szturchać, obrażać lub ci ubliżać
Kiedy medycznej szukasz opieki,
Masz prawo dostać pomoc i leki
Musisz mieć także czas na zabawę.
Bo odpoczynek jest twoim prawem
Jeśli zaznajesz krzywdy, przemocy,
Możesz natychmiast szukać pomocy
Możesz się uczyć i bez wątpienia
Rozwijać talent i uzdolnienia
By nikt tych praw się łamać nie ważył
Rzecznik Praw dziecka stoi na straży.

Nauczyciel pyta dzieci , czy słyszały wcześniej o prawach, czy zgadzają się z nimi.

5. Prawa dziecka w obrazkach.

Serce pełne praw – układanka w grupach – puzzle

6. Wspólne nazwanie praw ( prawo do pomocy ,do wyrażania swoich poglądów, do tożsamości i tożsamości narodowej, do nauki, do miłości, do leczenia, do szacunku, do informacji, do indywidualności, życia w wolności, do pokoju na świecie ...)przedstawionych na obrazkach. Ułożenie ich wokół kuli ziemskiej w postaci promieni słonecznych.

7. Zabawa „Plątanina”

Cała grupa trzyma się za ręce, tworząc łańcuch. Wyznaczona osoba (pierwsza) prowadzi łańcuch, przechodząc pomiędzy nogami dzieci, pod ramionami itp. Bardzo uważnie i powoli.
Kiedy grupa jest zaplątana nauczyciel prosi aby dzieci puściły się i wróciły na swoje miejsce, i zadaje dzieciom pytania:
Jak czułyście się tak skrępowane?
Co chciałyście wtedy zrobić?
Czy ktoś chciał zrezygnować z zabawy?

Nauczycielka mówi dzieciom, że często zdarza się ze prawa dziecka są łamane, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Budzi to złość, agresję. Ktoś, kto jest pełen negatywnych emocji także łamie innych prawa.

8.Opowiadanie

Dzieci słuchają opowiadania „Dwie przyjaciółki”.
„ W dużym mieście mieszkały dwie dziewczynki, Ania i Yoschini. Jedna z niebieskimi oczami, jasnymi kręconymi włosami, szybka, zwinna i bardzo ruchliwa. Kiedy się nie denerwowała była miłą dziewczynką , ale wystarczyło, że ktoś ją niechcący potrącił, wpadała w straszną złość, wrzeszczała, piszczała, tupała nogami . To była Ania. Druga miała czarne włosy i ciemne oczy. Była cicha, często się uśmiechała. Nigdy nie krzyczała. Na imię jej było- Yoshini, urodziła się w Japonii stąd jej niezwykle imię. (wskazanie na mapie gdzie leży Japonia)Kiedy coś się jej nie podobało, po prostu o tym mówiła - i nigdy nie krzyczała.
Dziewczynki się różniły, ale również bardzo się lubiły.
Któregoś dnia Ania była bardzo rozgniewana: potargała rysunek, który do niej nie należał, rozsypała kredki, popychała inne dzieci, i strasznie głośno krzyczała do nich brzydkie słowa.
Wówczas Yoshini opowiedziała jej historię ze swojego kraju,Japonii.
„W każdym z nas drzemie mały robaczek. Tylko od nas zależy, jaki on jest. Jeśli go dobrze traktujesz jest miły i ciągle śpi. W dziecku, które złości się, krzyczy, żyje niedobry robak. Jeśli jednak tylko chcesz możesz ze swoim robakiem zawrzeć pokój.
W jaki sposób? - Zapytała Ania.
-Ja jeżdżę na rowerze, wtedy on jest zmęczony i śpi – odrzekła Yoshini.
Ania zrozumiała - ten dziwny smok zieje jadowitym ogniem krąży w nas, podpowiada złe zachowania.
- Ja będę tańczyć! - oświadczyła Ania. Przecież tańczący robak jest lepszy niż rozłoszczony.”
A ty, w jaki sposób uspokajasz swojego robaka?

9.„Każdy może być wściekły”

Tłumaczymy dzieciom, że negatywne uczucia takie jak: złość, wściekłość należą do natury każdego człowieka, można jednak nauczyć się kontrolować je i przezwyciężać.
Pytamy dzieci:
-Dlaczego się złościmy, co wówczas czujemy, co robimy by pozbyć się złości?
Dzieci wymieniają, w jaki sposób pozbywamy się złości:
-Jeździmy na rowerze, skaczemy, rysujemy, biegamy w koło stołu, rzucamy z całej siły piłką o ścianę, słuchamy muzyki, idziemy na spacer itd.
Dzieci wymieniają zasady, którymi należy się w życiu kierować
-Szanuje prawa innych, bawię się zgodnie, pomagam innym, jestem odpowiedzialny za...

10.Zabawa ruchowa przy muzyce

11. Zabawa - Magiczna kula- relaksacyjna

Dzieci dostają arkusz folii aluminiowej. Jedna ręką starają się zrobić kulkę, mocno zgniatając folię. Nauczyciel prosi, aby dzieci wysunęły rączkę z kulka do przodu. Dalej mówi, że teraz jest to zwykła kulka, ale może stać się ona magiczna, kiedy zostanie obsypana niezwykłym pyłkiem.Nauczyciel prosi, aby dzieci zamknęły oczy i w tym czasie obsypuje kulki brokatem. Magiczna kulka spełni 1 życzenie ale przeznaczone dla kogoś w trudnej sytuacji

Justyna Żądło

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.