X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41262
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmiczna podróż

Grupa: dzieci 5 letnie
Miejsce: Przedszkole Publiczne nr2 Kamienna Góra
Hasło programowe: „Czy jesteśmy sami w kosmosie?”
Temat zajęcia: „ Kosmiczna podróż”
Cele ogóle:
- Kształtowanie postawy ciekawości,
- Zapoznanie dzieci z nową techniką plastyczną: malowanie na folii streczowej,
- Wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego,
-Rozwijanie wyobraźni i kreatywności twórczej poprzez udział w zajęciach.
- Stwarzanie warunków do różnorodnej działalności dziecka.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
1. Zna podstawowe pojęcia takie jak: planety, układ słoneczny, rakieta...
2. Potrafi wymienić kilka planet,
3. Swobodnie wypowiada się na dany temat,
4. Bierze udział w zabawach ruchowych,
5. Wykazuje się znajomością analizy i syntezy swojego imienia,
6. Zna zapis graficzny cyfr 1-6, potrafi zastosować go w zabawie,
7. Współpracuje z grupą w czasie wykonywania zadań,
8. Jest spostrzegawcze,
9. Jest twórcze i kreatywne podczas malowania,
Metody Pracy:
Czynna
Słowna,
Oglądowa
Formy pracy:
Zbiorowa,
Indywidualna,
Grupowa.
Pomoce dydaktyczne:
Gwiazdki z imionami dzieci, koc z kosmicznymi nadrukami, plansze z cyframi i piktogramami, folia streczowa, farby, pędzle, dywaniki, listy od robota, świecące koła, robot kosmiczny z pudełek, malutkie bączki – prezenty od robota; kwaśne żelki, lampka, naklejki;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci piosenką: Witam Was zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy; Następnie przywitanie się z dziećmi przez podanie prawej ręki i „przewrotne” powiedzenie dzień do bry za pomocą sylab jak Marsjanie;
2. Wprowadzenie w temat zajęcia; rozmowa z dziećmi na temat naszego miejsca we wszechświecie: od tego co dzieciom najbliższe – miejscowość zamieszkania, poprzez kraj kontynent, planetę, inne planety- kosmos...; Rozmowa na temat życia na innych planetach;
3. Nauczycielka pyta Dzieci czy znają planetę Z..., ponieważ z niej pochodzi nasz dzisiejszy gość .. WALLIE, tylko się spóźnia, Nauczycielka wygląda za drzwi i odnajduje list...
Drogie Przedszkolaki z grupy KŁAPOUSZKI. nazywam się WALEE, mój numer seryjny to 001, mieszkam na planecie Z 12345. Wiem, że w tym tygodniu zgłębiacie temat KOSMOSU i bardzo on Was interesuje. Ja z kolei postanowiłem wyruszyć poza granice mojej galaktyki, aby poznać nowe ciekawe planety oraz ich mieszkańców.  Wylądowałem na Waszej planecie, bo chciałem ją lepiej poznać. Celem mojej podróży była Wasza Sala drogie KŁAPOUSZKI, ale niestety zabrakło mi paliwa i wylądowałem w nieco innym miejscu; doprowadzą Was do niego świecące koła ... dlatego musicie na chwilkę wyjść za drzwi ...
4. Po odnalezieniu WALLIEGO dzieci otrzymują drugi list :
KŁAPOUSZKI jeśli chciałybyście ( a jestem pewien, że tak) wybrać się na planetę Z otrzymać ode mnie zakręcone niespodzianki, to musicie przejść kilka prób aby zdobyć sprawność kosmonauty, który powinien być spostrzegawczy, cierpliwy, wytrwały, uważny, ciekawy świata.... Po każdej udanej próbie Pani przyklei w mojej maszynowni naklejki, które umożliwią Wam odbiór niespodzianki.
5. Gotowi ?, To zaczynamy... „ kosmiczną wyprawę”:
PRÓBA I- SPOSTRZEGAWCZOŚCI:
Zabawa ruchowo- kształcąca spostrzegawczość – „Start Rakiety”
Nauczyciel odlicza od 10 do 1, dzieci rytmicznie klaszczą w dłonie z narastająca prędkością, robią wir w okolicach brzucha- przygotowanie, wyrzut rąk do góry - rakieta startuje , gdy nauczyciel przestaje grać na tamburynie dzieci „lądują” na dywanie , a nauczyciel zakrywa kocem jedno dziecko ( lub więcej dzieci), pozostałe musza zgadnąć kogo brakuje na ziemi.

PRÓBA II – BYSTREGO WZROKU
Dzieci spośród gwiazd leżących na dywanie wybierają te z ich imionami i przyklejają je na materiale z pozostałymi planetami.

PRÓBA III- SZYBKOŚCI
Zabawa – „konstelacje gwiazd”- dzieci tworzą konstelacje gwiazd złożoną z takiej liczby osób, jaką widzą na kartkach lub tworzą rytmy chłopcy, dziewczynki osobno lub chłopiec, dziewczynka....

PRÓBA IV- BYSTREGO UMYSŁU
Zabawa „Ruch na orbicie” Dzieci siedzą w kole – nauczycielka w języku kosmitów- głoskami-wypowiada imiona poszczególnych dzieci , kto usłyszy swoje imię obiega- „krąży” po orbicie wokół pozostałych dzieci.

PRÓBA V- WYTRWAŁOŚCI
Dzieci zjadają „nieziemsko” kwaśne żelki, po czym uśmiechają się do Walliego.

PRÓBA VI- WYOBRAŹNI
Praca plastyczna – „NA NIEZNANEJ PLANECIE ”. Malowanie farbami na folii strecz rozciągniętej wokół stolików w tle słychać muzykę „Oxygene” Jeana Michela Jeara, pod stolikami zaświecona lampka

6.Podziękowanie dzieciom za zaangażowanie rozdanie niespodzianek od Walliego- kolorowych bączków;
7. Ewaluacja – dzieci , którym zajęcia się podobały wkładają do kosmicznego kubka kulki imitujące planety.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.