X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 41192
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W laboratorium elfów. Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli przedszkola - zajęcia badawcze

Zajęcia otwarte dla nauczycieli przedszkola
w ramach programu autorskiego pn. „Nasze małe laboratorium” Aleksandry Gancarz

Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Gancarz
Termin: 08.05.2019 r.
Miejsce: Przedszkole w Malechowie, sala 5-letnich „Elfów”
Temat zajęć: W LABORATOTIUM ELFÓW

Cele zajęć:
 dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami,
 integrowanie się nauczycieli przedszkola,
 wzbogacenie się warsztatu pracy nauczycieli obserwujących zajęcia.

Metoda:
 zabawy badawcze.

Forma:
 zbiorowa,
 indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Barwniki spożywcze, płyn do naczyń, mleko, patyczek higieniczny, cukierki Skittels, olej, pianka do golenia, kakao, sól, cytryna, soda oczyszczona, denaturat (lub inny alkohol), cukier, zapalniczka, piasek, 3 płaskie talerze, wysoki przejrzysty pojemnik, długa wykałaczka, 3 wysokie szklanki, kieliszki (tyle sztuk, ile kolorów barwników), taca na kieliszki, 7 szklanek, ręcznik papierowy/bibułka, metalowa taca/talerz (coś niepalnego do doświadczenia z wężami).

Przebieg zajęć:

I. „Wszyscy są, witam was” – powitanka wg Klanzy

II. Wprowadzenie dzieci w świat eksperymentów. Podanie celu spotkania. Ustalenie zasad bezpiecznego przeprowadzania doświadczeń.

III. Przeprowadzenie doświadczeń z udziałem dzieci:

1. MAGICZNE KOLORY
 Barwniki spożywcze
 Mleko
 Płyn do naczyń
 Płaski talerz
 Patyczek higieniczny

WYKONANIE:
Wlać na talerz mleko. Następnie krople barwnika na środek talerza. Patyczek higieniczny zamoczony w płynie zanurzyć na środku talerza.

2. TĘCZOWY TALERZ
 Skittelsy
 Płaski talerz z wodą

WYKONANIE:
Ułożyć cukierki na talerzu w koło. Następnie wlać wodę na środek talerza.

3. KOLOROWY SZNURECZEK
 Przezroczysty pojemnik z wodą
 Skittelsy naciągnięte na nitkę

WYKONANIE:
Skittelsy naciągnięte na nitkę zawiesić na wykałaczce i zanurzyć skitelsy w wodzie.

4. KOLOROWY DESZCZYK
 Olej
 Barwniki spożywcze
 Pojemnik z wodą
 Pojemnik na olej

WYKONANIE:
Do oleju wkropić barwnik spożywczy i wymieszać. Następnie wlać do pojemnika z wodą i obserwować rozwarstwianie się kolorów.

5. LAMPA LAWA
 Olej
 Woda
 Wysoka szklanka
 Barwniki spożywcze
 Tabletka musująca (aspiryna, magnez)

WYKONANIE:
Do wysokiego pojemnika wlać olej (¾) dopełnić wodą. Wlać kilka kropli barwnika spożywczego. Wrzucić tabletkę musującą.

6. KOLOROWA CHMURKA
 Pianka do golenia – ¼ szklanki
 Woda ¾ szklanki
 Barwniki spożywcze

WYKONANIE:
Wlać wodę do szklanki, następnie nałożyć na to piankę do golenia. Pokropić piankę barwnikami i obserwować przenikanie kolorów przez piankę do wody.

7. TAŃCZĄCY OLEJ
 Olej
 Woda
 Wysoka szklanka
 Kakao
 sól

WYKONANIE:
Do wysokiego pojemnika wlać wodę (¾), dopełnić olejem. Wsypać łyżkę kakao. Wymieszać z olejem. Posypać solą.

8. CYTRYNOWY KOLOROWY WULKAN
 Cytryna
 Barwniki spożywcze
 Płyn do naczyń
 Soda

WYKONANIE:
Podziubać cytrynę wykałaczką. Wlać barwnik, polać płynem do naczyń, nasypać sodę i podziubać wykałaczką

9. PRZENIKAJĄCE KOLORY
 Barwniki spożywcze
 Pojemniki szklane (2x tyle sztuk, ile kolorów barwników)
 Bibułki / kawałki ręcznika papierowego

WYKONANIE:
Wlać różne kolory barwników w co drugi pojemnik. Zgięte bibułki włożyć w pojemniki i obserwować przenikanie kolorów do pustych pojemników.

10. KOLOROWE WULKANIKI
 Soda
 Ocet
 Barwniki spożywcze
 Kieliszki (tyle sztuk, ile kolorów barwników)

WYKONANIE:
Wsypać sodę do kieliszków, wlać kilka kropel barwnika, a następnie polać octem.

11. WĘŻE FARAONA
(doświadczenie wykonane wyłącznie przez prowadzącego w bezpiecznej odległości)

 trochę piasku
 alkohol (spirytus lub wódka) / benzyna do zapalniczek
 soda oczyszczona
 cukier puder

WYKONANIE:
1. Wymieszać sodę oczyszczoną z cukrem w stosunku 1:4 (np. 4 łyżki cukru i 1 łyżka sody). Dla uzyskania większego węża wystarczy zwiększyć ilość składników (zachować ich wzajemny stosunek).
2. Usypać górkę z piasku z dziurką na środku (mały wulkanik).
3. Do dziury nalać alkoholu tak, aby piasek w jej wnętrzu zrobił się mokry (nie przesadzać z ilością)
4. Wymieszaną sodę z cukrem wsypać do dziury.
5. Podpalić i obserwować zachodzącą reakcję chemiczną.

IV. Ewaluacja zajęć
Zadaniem dzieci będzie ustawienie się przy odpowiednim kolorze światła:
• Zielone – było super!
• Żółte – było ok.
• Czerwone – nie podobało mi się 

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.