X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37385
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z dinozaurami - scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich w oparciu o koncepcję pedagogiczną F. Froebla

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-LETNICH

Blok tematyczny: W dawnych czasach.

Temat: Spotkanie z dinozaurami.

Cele główne:
 Rozwijanie umiejętności poprawnego przeliczania, porządkowania. Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6.
 Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt i brył: kula, sześcian, walec.
 Rozwijanie wyobraźni twórczej.

Cele operacyjne:
 Wykonuje ćwiczenia aparatu artykulacyjnego zgodnie z instrukcją;
 Odpowiada na pytania N. dotyczące wiersza i własnych obserwacji;
 Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w dostępnym zakresie;
 Przelicza elementy i ilustruje ich liczbę za pomocą symboli;
 Składa obrazek według wzoru lub z pamięci;
 Swobodnie komponuje z figur geometrycznych; tworzy układy z darów;
 Rozumie pojęcia odnoszące się do figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt)
i brył (walec, kula, sześcian) i posługuje się ich nazwami.
 Tworzy pracę plastyczną z wykorzystaniem nowej techniki – rysuje węglem;
 Rozwija wyobraźnię przestrzenną podczas układania wzorów; rysowania węglem, robienia odcisków;
 Rozróżnia kierunki w przestrzeni (prawo – lewo)
 Potrafi formułować proste wypowiedzi. Uzasadnia swoje zdanie.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Metody pracy: metoda Froebla, pogadanka, pokaz, działalności praktycznej.

Środki dydaktyczne:
• dary Froebla: 1, 1.1, 2, 7, 8, 9, 10; lusterko dla każdego dziecka, tekst wiersza, szablony dinozaurów; klamerki do bielizny ponumerowane od 1 do 6, kartki
z konturem cyfry 6, arkusz szarego papieru, węgiel do rysowania, ciastolina, muszle, dinozaury – zabawki, drobne zabawki, lupy, kuwety, piasek, puzzle ze szkieletem dinozaurów (6 elementów), pędzelki, tamburyn.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. PORANNE KOŁO

1. Usadzenie dzieci w kole. Przywitanie.

2. Zabawa logopedyczna: „Spacer Dinka”.
Nauczyciel prosi dzieci, by wyobraziły sobie, że język każdego z nich to mały dinozaur Dinek. Dzieci mają pokazywać za pomocą warg, języka i zębów to, co robi dinozaur. Nauczyciel opowiada historyjkę i demonstruje ruchy. Dzieci trzymają przed twarzami lusterka i robią to samo:

Mały dinozaur Dinek spał smacznie pod wielką paprocią (usta półotwarte, język leży płasko w jamie ustnej). Nagle zaświeciło słońce i Dinek zaczął się budzić (poruszanie całym językiem za dolnymi zębami). Najpierw wyciągnął lewe łapy (wypychanie sztywnym językiem lewego policzka). Potem wyciągnął prawe łapy (wypychanie sztywnym językiem prawego policzka). Rozejrzał się dookoła (rysowanie koła czubkiem języka na wewnętrznej stronie policzków). A potem wstał i wyprostował się (dotykanie czubkiem języka górnego wałka dziąsłowego). Nagle zobaczył kolorową muchę i zaczął ją gonić (szybkie ruchy językiem w jamie ustnej). Ale, niestety, musiał się zatrzymać, bo na jego drodze leżał wielki pień. Dinek musiał przycisnąć się pod nim (przeciskanie języka pomiędzy złączonymi zębami). Gdy poszedł kawałek dalej, stanął przed olbrzymim kamieniem, który tarasowo mu przejście. Dinek postanowił go przeskoczyć. Musiał próbować kilka razy (zaciśnięte zęby, rozchylanie i zaciskanie warg). W końcu mu się udało. Poszedł dalej. Nagle usłyszał nad głową jakiś dźwięk. Bardzo wysoko wyciągnął szyję (wysuwanie języka złożonego w kształt łyżeczki daleko do przodu). Zobaczył najpiękniejsze motyle, jakie kiedykolwiek widział (szeroki uśmiech). Zadowolony wrócił pod swoją palmę (oblizywanie językiem górnej i dolnej wargi).

3. Wprowadzenie do tematu zajęć. Słuchanie wiersza Beaty Gawrońskiej pt. „Spacer dinków”. Podczas czytania utworu nauczyciel prezentuje symbolicznie za pomocą darów Froebla dinozaury, o których mowa w wierszu.

Spacer dinków

Jeden zielony dinek smacznie liście jadł,
Przyszedł żółty dinek i były dinki... (dwa).
Dwa dinki do lasu wielkiego raźnym krokiem szły,
spotkały dinka czerwonego i były dinki... ( trzy).
Trzy dinki usłyszały ciche szmery
z krzaków wyszedł biały dinek i były już dinki... (cztery).
Cztery wesołe dinki grać w berka miały chęć,
zawołały dinka w plamki i było ich razem... (pięć).
Pięć dinków na polanie wołało głośno: Cześć!!!
Gdy przyszedł jeszcze jeden, to było wszystkich... (sześć).

4. Wprowadzenie liczebnika głównego i porządkowego – 6.
Rozmowa na temat wysłuchanego utworu. Dzieci wymieniają dinozaury występujące w wierszu. Przeliczają dary Froebla – dinozaury. Posługują się liczebnikami głównymi. Następnie przeliczają „dinozaury” z wykorzystaniem liczebników porządkowych. Określają, który jest pierwszy z kolei, który drugi, wskazują trzeci, itp. nazywając dary Froebla (sześcian, kula, walec, koło).

5. Nauczyciel prezentuje dzieciom symbol graficzny - cyfrę „6”. Dzieci próbują napisać poznaną cyfrę dłonią w powietrzu, a potem na podłodze.

6. „Dinozaury” – zabawa matematyczna.
Każde dziecko otrzymuje sylwetę dinozaura i komplet 6 ponumerowanych od 1 do 6 klamerek. Zadaniem dzieci jest przypięcie dinozaurowi na grzbiecie kafelków – klamerek rosnąco, następnie malejąco.
Zwrócenie uwagi, że przypinanie klamerek zaczynamy począwszy od lewej strony (przypomnienie, która strona jest lewa, która prawa).

7. „Kamienne figurki” – zabawa pobudzająco – hamująca. Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem wystukiwany przez nauczyciela na tamburynie. Podczas przerwy w grze zatrzymują się i przybierają dowolną, wymyśloną przez siebie pozycję.

II. PRACA W GRUPACH ZABAWOWO – ZADANIOWYCH:
- grupa darów: ozdabianie konturu dinozaura i cyfry 6 darami 1.2, 7, 8, 9, 10;
nazywanie figur geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt).
- grupa badawcza: „Skamieniałości” – robienie odcisków muszli, darów Froebla,
dinozaurów lub innych drobnych przedmiotów w ciastolinie. Oglądanie pod lupą
powstałych wzorów. Nazywanie figur geometrycznych.
- grupa twórcza: „Malowidła na ścianach jaskini” – ozdabianie konturu cyfry 6
– malowanie węglem na pogniecionym arkuszu szarego papieru.
- grupa gospodarcza: „Mali archeolodzy” – wyszukiwanie w misce wypełnionej
piaskiem puzzli (6 elementów) ze szkieletem dinozaura. Składanie w całość
pociętego obrazka.
.

Ewaluacja zajęć:
Rozmowa z dziećmi na temat dzisiejszych zajęć. Podsumowanie prac dzieci
w grupach. Poproszenie, by dzieci, którym podobały się zajęcia przypięły spinacze do zielonego - uśmiechniętego dinozaura, a te, którym się nie podobały, do czerwonego - smutnego dinozaura.

Zakończenie prac – sprzątanie swojego stanowiska pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.