X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37214
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sportowe zabawy z rodzicami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH

TEMAT ZAJĘĆ: „Sportowe zabawy z rodzicami”.
TERMIN: 18. 05. 2018 r.
GRUPA: VII WIEK DZIECI: 5 - latki
MIEJSCE: sala gimnastyczna w PM 11.
OSOBA PROWADZĄCA: Agnieszka Baśko, Magdalena Borowiec i Dorota Rechcińska.
CEL OGÓLNY:
Doskonalenie ogólnej sprawności fizycznej poprzez ćwiczenia kształtujące orientację przestrzenną, wzmacniające siłę mięśni, zabawy bieżne i skoczne, a także rozwijanie szybkości reakcji i koordynacji. Pogłębianie kontaktu fizycznego i emocjonalnego
z rodzicem oraz rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.
PRZEWIDYWANE EFEKTY:
DZIECKO:
- wzmacnia siłę mięśni,
- poprawia kondycję i koordynację,
- rozwija orientację w przestrzeni,
- współpracuje z rodzicem podczas wykonywania wspólnego zadania.

METODY: czynne: zadań stawianych do wykonania, słowne: rozmowa, aktywizująca, zabawowo-naśladowcza.
FORMY: zbiorowa, jednolita.
OBSZARY WSKAZANE W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Obszar I fizyczny: punkt 5 „uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych ,naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne”; punkt 8 „wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała”.
Obszar III społeczny: punkt 8 „obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe”.
Obszar IV poznawczy: punkt 14 „określa kierunki i ustala położenie przedmiotów
w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;”.

Pomoce/środki dydaktyczne: hula hop, kije do golfa, pachołki, piłeczki lub woreczki, elementy toru przeszkód: pachołki, medale i dyplomy dla rodziców i dzieci.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców puszczenie integracyjnej „Iskierki przyjaźni”.
2. Rozgrzewka przy zabawie pt. “Wyprawa do zoo”.
Wybieramy się do zoo i naśladujemy różne zwierzęta:
● Fruwamy jak papugi - biegając unosimy ręce do góry i opuszczamy na dół, ręce to nasze skrzydła,
● Skaczemy jak kangury - skaczemy obunóż,
● Idziemy jak żyrafy - unosimy ręce i złączamy nad głową (to nasza długa szyja) i idziemy na palcach,
● Idziemy jak pingwiny - idziemy na piętach,
● Skaczemy jak małpki - krokiem dostawnym, unosząc na zmianę raz prawa, raz lewa rękę (małpki zrywają banany) itp.
3. „Żabki” - zabawa z wykorzystaniem obręczy hula-hop.
Uczestnicy dobierają się parami. Rodzic/opiekun + dziecko. Każda para dostaje dwa kółka hula hop. Dzieci i rodzice to żabki, które wspólnie muszą przejść przez staw. Żabki skaczą po dużych liściach czyli po hula hop. Para wchodzi do pierwszego hula-hoop trzymając się za ręce następnie kładzie przed sobą drugie koło hula hop przeskakuje z pierwszego do drugiego kółka i ponownie przekłada kółko przed siebie tak, aby cały czas przemieszczać się w konkretne, wyznaczone miejsce. Najważniejsze, aby dana para jak najszybciej dotarła do wyznaczonego miejsca i nie rozłączyła się
w trakcie przeskoków czyli cały czas trzymając się za ręce.
4. „Drzewa i wiewiórki” – zabawa z elementami wspinania.
Rodzice to drzewa, dzieci to wiewiórki. Dzieci biegają po Sali na hasło „chowamy się za drzewa” stają za rodzicem, na kolejne hasło „wspinamy się na drzewa” wspinają się po rodzicach. Po kilku razach następuje zamiana ról.
5. „Kaczy slalom” – zabawa doskonaląca utrzymywanie równowagi i poruszanie się slalomem.
Dzieci stają na stopach rodzica i w takim ułożeniu pokonują slalom między pachołkami.
6. „Golf” – zabawa doskonaląca prowadzenie piłki slalomem i umiejętność trafiania do bramki.
Zadanie polega na prowadzeniu na zmianę przez rodzica i dziecko piłki kijem golfowym i umieszczenie jej w wyznaczonej bramce.
7. „Koszykówka z żywą tarczą” – zabawa z wykorzystaniem piłeczek lub woreczków.
Rodzic z rąk tworzy kosz, dziecko rzuca piłeczkę/woreczek do kosza. Po wykonaniu
6 celnych rzutów następuje zmiana.
8. „Na wiosennej łące” – odpoczynek przy zabawie relaksacyjnej i wizualizacji opowiadania nauczycielki.
9. Poinformowanie rodziców o wynikach końcowej obserwacji dzieci w grupie, sukcesach i trudnościach oraz wytycznych do pracy w kolejnym roku szkolnym.
10. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, wręczenie medali i dyplomów, czynności porządkowe w sali gimnastycznej.
Opracowały:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.