X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3277
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Scenariusz konkursu "Starożytna Grecja i Rzym"

Konkurs organizowany jest dla klas pierwszych PG nr 4 w Bełchatowie.
Konkurs składa się z dwóch etapów – pisemnego i ustnego. W wyniku eliminacji do etapu drugiego zakwalifikowały się następujące klasy I ,,a”,
I ,,d”, I ,,c”, I ,,g”. Część druga ustna odbędzie się 20.03.2009r. o godz. 12.00 w auli szkolnej (w ramach obchodów ,,Dnia Wiosny”).

Cele konkursu:
1. Propagowanie wiedzy na temat starożytnych cywilizacji i ich osiągnięć
2. Realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych: Edukacji europejskiej, filozoficznej, medialnej i czytelniczej
3. Ukazanie osiągnięć cywilizacyjnych Greków i Rzymian i ich ponadczasowości
4. Wyłonienie najlepszej klasy pierwszej – znawcy historii starożytnej
5. Edukacja poprzez zabawę, pokazanie, że historia może być ciekawa.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie A. Wachecka, uczennice
klasy II ,,f”, ,,e”. Prowadząca konkurs A. Wachecka.
Jury – skład : uczennica kl.II , nauczyciel historii, języka polskiego.

Czas realizacji: 2 godz.

Dekoracja:
Motto konkursu:,,Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”
Na środku sceny świątynia bogów, z jednej strony ekspozycja starożytnej Grecji, a z drugiej Rzymu ( w pierwszej odsłonie dekoracja poprzypinana
nieprawidłowo- cel zamierzony).
Na scenie porozstawiane płaskorzeźby np. teatru, Akropolu, wazy..., oraz 12 krzesełek dla uczestników.
Przebieg:
Na scenie pojawia się nauczyciel prowadzący A. Wachecka. Na widok złej, niewłaściwie poprzypinanej dekoracji załamuje ręce i mówi:
Nauczyciel:
O Boże, co się tutaj stało? Jakieś straszne zło szalało. Taki bałagan, tyle zamieszania. Co robić, przecież zaraz tutaj powinien odbyć się konkurs. Ach ta dzisiejsza młodzież! Człowiek tyle się napracuje, a oni wszystko zniszczą. Nic nie uszanują. Co ja teraz zrobię? Czas już zaczynać.

Uczennice
Dzień dobry proszę pani ( krzyczą z daleka wchodząc na scenę).
Uczennica I
Ojej proszę pani, co tutaj się stało?
Nauczyciel
Jak to, co? Ktoś znowu zniszczył dekorację.
Uczennica II
Ale zaraz ja chyba wiem, co tutaj się stało.
Wszystkie
Tak? A co?
Uczennica II
Przecież dziś w nocy działy się dziwne rzeczy. Wiosna z zimą strasznie się kłóciły, która teraz rządzić ma w przyrodzie. Tak się ze sobą zmagały, która silniejsza, a to znów wiatrem w siebie gnały, że może i tutaj wszystko nam powywracały.
Nauczyciel
Wiesz chyba masz rację, przecież dziś już 21 marca, ale szkoda czasu. Patrzcie wszyscy już czekają, trzeba szybko to posprzątać i zaczynać konkurs dla pierwszaków. Idę po pomoc.
Uczennica I
Ale proszę pani, proszę poczekać, mam pomysł. Myślę, że z tym zadaniem poradziliby sobie znakomicie nasi dzisiejsi zawodnicy.
Nauczyciel
A wiesz to świetny pomysł. W takim razie zapraszamy na scenę zawodników.

Drużyny wchodzą na scenę i zajmują miejsca.
Nauczyciel dokonuje prezentacji drużyn i prosi drużyny o prawidłowe rozmieszczenie dekoracji na scenie. Uczniowie poprawiają dekorację, a w tym czasie w tle słychać piosenkę ,,Wiosna, wiosna”

Nauczyciel zwraca się do publiczności:
Czy wiecie, może, dlaczego w tym roku, wiosna ma takie opóźnienie?
Nie wiecie? no to wam powiem, bo w tym roku bidulka ma więcej państw członkowskich do obskoczenia. A może pomożemy jej trochę spróbujmy ją do nas przywołać.
Publiczność
Woła3 razy: Wiosna! Wiosna! Wiosna!

Podkład muzyczny wycisza się uczniowie skończyli poprawiać dekorację.

Nauczyciel
Dobrze moi drodzy, było wesoło, teraz niech będzie już zupełnie poważnie, bo czas zaczynać. Otóż konkurs uważam za otwarty. Pragnę powitać wszystkich tutaj zgromadzonych, szanowną Dyrekcję, jury, publiczność drogich wychowawców. Przedstawię teraz zasady konkursu. Otóż dzisiejsze rozgrywki będą zarówno,,słowne jak i zręcznościowe”. I tak drużyna, która zajęła pierwsze miejsce w części pisemnej otrzymuje na dobry początek 4 punkty, 2 miejsce- 3 punkty, 3 miejsce –2 punkty, 4 –1. Za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt, za każdą błędną minus 1, za brak odpowiedzi zero punktów.
Każda z drużyn ma swoje koło ratunkowe, które może wykorzystać tylko 1 raz.
Konkurencje
I. Pytania z zakresu wiedzy o starożytnej Grecji ( 2 rundy pytań)
II. Eksponaty-,,kosz rozmaitości”- zadanie polega na wylosowaniu eksponatu nazwaniu go i odniesieniu do czasu, miejsca, wydarzenia (eksponaty to: korale z bursztynu, but na koturnie, słownik łaciński, peruka, kodeks)
III. Pytania z zakresu wiedzy o starożytnym Rzymie(2 rundy pytań)
IV. Puzzle – drużyna układa puzzle, odpowiada, co? lub, kogo? przedstawiają
V. 2 rundy pytań z zakresu wiedzy na temat Grecji
VI. Analiza tekstu źródłowego
VII. 2 rundy pytań z zakresu wiedzy na temat starożytnego Rzymu
VIII. Prezentacja strojów Greka lub Rzymianina.

Nauczyciel
W ten oto sposób dobrnęliśmy do ostatniej konkurencji. Dziękujemy zawodnikom za udział. Prosimy teraz jury o wyniki.
Natomiast my spróbujemy raz jeszcze zachęcić wiosnę, żeby już z nami została.
Publiczność
Krzyczy: Wiosna! Wiosna! Zostań z nami.
W tle słychać utwór,,Wiosna, wiosna”.
Nauczyciel
Ogłasza wyniki konkursu, dziękuje wszystkim za przybycie i zaprasza na kolejną edycję konkursu za rok.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.