X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27634
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kreatywne spotkanie z trójkątem - scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 3-latki

Cel ogólny:
• zapoznanie z nową figurą geometryczną - trójkątem

Cele szczegółowe:
Dziecko
• rozpoznaje kształt trójkąta i używa jego nazwy,
• potrafi powiedzieć z czym kojarzy mu się kształt trójkąta (np. daszek, góra, czapeczka),
• umie wskazać przedmioty w kształcie trójkąta i wyróżnić je spośród innych obiektów,
• próbuje ułożyć trójkąt, mając do dyspozycji trzy patyczki, trzy słomki lub trzy sznurki,
• słucha w spokoju bajki czytanej przez nauczyciela,
• potrafi przykleić trójkąty do paska brystolu, tworząc koronę

Metody:
a) czynne: metoda zadań stawianych dziecku,
b) oglądowe: pokaz i obserwacja,
c) słowne: instrukcje i objaśnienia, rozmowa, opowiadanie

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: kartka z narysowanym świecą trójkątem, pędzel, farby, papierowe modele trójkątów o różnych kolorach, fakturach i wielkościach, drewniane patyczki, słomki do napojów, sznurki, przedmioty o trójkątnym kształcie (np. ekierka, wieszak na ubrania, znak drogowy, chorągiewka), ilustracje do bajki pt. „Trójkątna Karolina”, paski brystolu oraz papierowe trójkąty – dla każdego dziecka, kleje, zszywacz


Przebieg:
1. „Magiczny trójkąt” – wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczyciel przymocowuje na tablicy białą kartkę z narysowanym wcześniej trójkątem. Trójkąt narysowany jest białą świecą, a więc jest niewidoczny dla dzieci. Następnie nauczyciel prosi chętną osobę, aby zamalowała całą kartkę farbą. Po wykonaniu zadania okazuje się, że spod farby wyłania się jakiś obrazek. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że jest to figura geometryczna – trójkąt.

2. „Trójkąt wygląda jak...” – zabawa rozwijająca kreatywne myślenie
Nauczyciel prezentuje dzieciom modele trójkątów o różnych kolorach, fakturach i wielkościach. Następnie prosi, aby dzieci dokładnie im się przyjrzały i podały jak najwięcej skojarzeń z tą figurą geometryczną, np. „Trójkąt wygląda jak... daszek, góra, czapeczka krasnoludka itd.”
3. Układanie trójkątów z różnych materiałów – zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową
Dzieci układają trójkąty z drewnianych patyczków, słomek, albo sznurków. Każdy indywidualnie dokonuje wyboru materiału.

4. „Poszukiwacze trójkątów” – zabawa doskonaląca spostrzegawczość
Chętne dzieci zostają wybrane do roli detektywów i mają za zadanie znaleźć w sali różne przedmioty o trójkątnym kształcie (np. ekierka, wieszak na ubrania, chorągiewka, znak drogowy).

5. Słuchanie utworu pt. „Trójkątna Karolina” D. Wawiłow i N. Usenko ilustrowanego obrazkami
Pośrodku oceanu trójkątna sterczy skała. Na tej trójkątnej skale trójkątny stoi pałac. Po niebie granatowym trójkątny księżyc płynie i niesie sny królewnie Karolinie. I śni się Karolinie, jak wśród trójkątnych maków trójkątny rycerz do niej na białym mknie rumaku. Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje, bo wokół niej ocean i wicher straszny wieje. Trójkątne w górze chmury, trójkątne szumią fale, a maki tu nie rosną i książąt nie ma wcale. Lecz oto wzeszło słońce i w blasku jego nagle zabłysły nad falami trójkątne białe żagle. Trójkątny okręt płynął przez fale i odmęty, tłum mew szybował nad nim i wrzeszczał jak najęty. Przy sterze stał kapitan trójkątny niesłychanie, trójkątną miał lunetę i czapkę i ubranie. Wtem z ust wypuścił fajkę i z rąk wypuścił linę, bo ujrzał na balkonie królewnę Karolinę. Kim jesteś piękne dziewczę? Kapitan rzekł w zachwycie, ach zostań moją żoną, bo kocham Cię nad życie. Wesele było huczne i miała Karolina trójkątnych siedem córek i trójkątnego syna. I tak im dni szczęśliwie płynęły pomalutku, trójkątne kwitły kwiatki w trójkątnym ich ogródku. Królowa Karolina smażyła konfiturki, a wokół niej biegały trójkątne, śliczne córki. Trójkątny dzielny synek co rano biegł na plażę i puszczał tam okręty, bo chciał być marynarzem. Szczęśliwy jestem bardzo, bo taką mam rodzinę – zwykł mówić król – kapitan całując Karolinę.

6. „Trójkątne korony” – wykonanie pracy plastycznej
Każde dziecko otrzymuje pasek wycięty z brystolu oraz kilkanaście kolorowych trójkątów. Zadaniem dzieci jest przykleić trójkąty do kartonu w taki sposób, aby powstała korona. Po wykonaniu pracy nauczyciel dopasowuje wielkość koron do obwodów głów dzieci.
Do końca dnia dzieci mogą nosić korony na głowach i bawić się w trójkątne królestwo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.