X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27631
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wakacje, wakacje - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3,4-letnich
Temat: Wakacje, wakacje!

Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z ciekawymi miejscami, przeznaczonymi na wakacyjny wypoczynek (morze, góry, las, wieś).
- Utrwalenie zasad bezpiecznych zabaw podczas wakacji.
- Aktywizowanie myślenia i rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na dany temat.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- integruje się z grupą
- nazywa części ciała
- wykonuje odpowiednie ruchy
- rozwiązuje zagadkę
- dzieli nazwę pory roku na sylaby
- analizuje treść wiersza
- wie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas podróży, pobytu w górach, nad morzem,
w lesie
- naśladuje lot samolotem
- odgaduje po przedmiotach miejsce wakacyjnego wypoczynku
- zna i nazywa figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat).
- przelicza figury
- porządkuje figury geometryczne
- współpracuje z partnerem
- wykonuje masażyk wg instrukcji nauczyciela
- uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną
- nakleja gotowe elementy
- dba o estetyczny wygląd pracy plastycznej
- porządkuje miejsce pracy
- zgodnie bawi się

Formy pracy:
-Indywidualna
-W parach
-Grupowa

Metody:
-Słowna
- Oglądowa
- Praktyczna
- Metody aktywizujące: elementy Pedagogiki Zabawy (Klanza),elementy metody Lwa Wygotskiego, elementy Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
Pomoce dydaktyczne:tablice; ilustracje przedstawiające: morze, góry, las, wieś; szablony figur geometrycznych (koło. kwadrat, trójkąt); szablony domów; szablony chmur, piorunów, statku, fal, słońca; plansza z plażą, latarnia morska, skrzynia, maska, koło ratunkowe, motylki pływackie, statek, muszle, bursztyn, niebieskie kartki, chusta animacyjna, statek papierowy, kreda.


Przebieg:
I część
1. Zabawa wprowadzająca ,,Powitanie części ciała”
Dzieci nazywają części swego ciała i jednocześnie wykonują określone ruchy:
,,To są palce dłoni, które zamieniają się w magiczne skrzaty. Skrzaty powitają się z nam:
Palce witają się ze sobą, witają się ze swoją głową, głaszczą włosy,
witają się z uszami (dotykają je), nosem- liczą dziurki w nosie, usta, brodę, głaszczą szyję, klepią się po ramionach, głaszczą swój brzuch, uda, liczą kolana, witają się z kostkami, pietami”. Na sam koniec skrzaty witają się z innymi skrzatami kolegów i mówią ,, Witam was na zabawę już czas”- wszyscy witają się palcami rąk.
2. Wakacyjna zagadka:
Cieszy się dziecko , mama i tato ,
że w końcu zaczęło się gorące ... ( lato ).
Dzieci dzielą nazwę lato na sylaby.
3. Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.
Lato do nas idzie,
zatrzyma się w lesie.
Jagody, poziomki
w dużym koszu niesie.
Słoneczka promienie
rozrzuca dokoła.
− Chodźcie się pobawić! −
głośno do nas woła.
Nad morze i w góry
chce pojechać z nami.
Wie, że miło spędzi
czas z przedszkolakami
4. Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.
– Gdzie zatrzymało się lato?
- Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)
- Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie,
w górach, nad wodą?
5. Zabawa ruchowa wg Pedagogiki Zabawy (Klanza) ,,Samolot”.
6.Zabawa ,,Co to za wakacyjne miejsce?- nauczyciel pokazuje dzieciom kilka przedmiotów związanych z morzem.
6. Zabawa dydaktyczna ,,Figuraki wybierają się nad morze”.
Nauczyciel pokazuje dzieciom figurowe ludziki-Koło, Kwadrat, Trójkąt (figuraki). Dzieci opisują ich wygląd przeliczają boki, kąty, rysują figury w powietrzu, na dywanie.
Nauczyciel opowiada, że figuraki i ich dzieci wybrały się na wakacje nad morze. Kiedy dotarły na miejsce miały zamieszkać w odpowiednich domkach (Koła w domu ze znakiem koła, Kwadraty w domu ze znakiem kwadratu, a Trójkąty w domu ze znakiem trójkąta) jednak zanim odnalazły swoje domy postanowiły najpierw zobaczyć morze i poszły na plażę. Kiedy tam dotarły zerwała się wielka burza (zerwał się silny wiatr, pojawiły ciemne chmury i błyskawice, zaczął padać deszcz) dzieci figuraki bardzo się wystraszyły i postanowiły szybko odszukać swoje domy - musimy im w tym pomóc .
Dzieci dopasowują figuraki do odpowiednich domów i pomagają figurowym mamom przeliczyć ile figuraków schowało się do danego domu: 3- latki w zakresie 3, 4-latki
w zakresie 5. Dzieci uzdolnione matematycznie - więcej
6. Zabawa wyciszająca, masaż relaksacyjny ,,Letni spacerek”
Na niebie płyną obłoki, świeci słońce,
przedszkolaki wybrały się na letni spacer
po drodze spotkały panią na szpileczkach,
pana w trampeczkach
tu stąpały słonie
i biegły konie,
wtem przemknęła szczypaweczka,
spadł drobniutki deszczyk.
Czy przeszedł cię dreszczyk?
II. Część
1.Zabawa z chustą animacyjną:
a) ,,Zaczarowany parasol olbrzyma”- dzieci wysoko unoszą chustę i witają się słowami: Dzień dobry, Cześć, Witam Cię, Lubię Cię, Jesteś fajna, itp.
b),,Kto, kim jest?- dzieci unoszą chustę i wypowiadają swoje imię
c),,Kogo brakuje?”- dzieci trzymają chustę z zamkniętymi oczami, nauczyciel wybiera jedno dziecko, które się chowa pod chustą- reszta otwiera oczy i odgaduje, kogo brakuje
d) ,Karuzela”- dzieci kręcą się z chustą i śpiewają pisenkę
e) ,,Morskie fale”- dzieci wachlują chustą najpierw morze jest spokojne, później coraz groźniejsze
g) ,,Statki na morzu”- na chuście pojawiają się papierowe statki, które muszą dopłynąć do portu.
2. Praca plastyczna ,,Morski obrazek”- dzieci na niebieskiej kartce przyklejają w kolejności: szablony statku, ryb, słońca, morza. A później kredą rysują leni wiatr.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.