X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26030
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ptasie gniazda - scenariusz zajęć prowadzony metodą edukacja przez ruch

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą Edukacja przez ruch
pt „Ptasie gniazda”

Prowadzące: Justyna Bandosz
Grupa: 6 - latki

Cele ogólne:
- stwarzanie okazji do integrowania dzieci i rodziców;
- doskonalenie umiejętności pionowania obrazu – stabilizacja lateralna;
- proporcjonalny rozwój we wszystkich obszarach rozwoju: fizycznym, emocjonalnym, społecznym, poznawczym;
- wykorzystanie naturalnego, spontanicznego ruchu organizmu;
- doskonalenie koncentracji uwagi podczas wykonywania ćwiczeń i zabaw;
- usprawnianie motoryki artykulacyjnej, utrwalanie odgłosów ptaków;
- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz płynności ruchu podczas działań przy muzyce;
- reagowanie na zmiany w muzyce;
- klasyfikowanie przedmiotów wg określonych cech, przeliczanie ich w zakresie możliwości intelektualnych dzieci, rozumienie i stosowanie w praktycznym działaniu określeń typu: „tyle samo”, „więcej, mniej”;
- doskonalenie umiejętności w składaniu papieru, w komponowaniu i przyklejaniu modelu orgiami płaskie z koła;
- ćwiczenia grafomotoryczne podczas kreślenia kredką owali;
- doskonalenie umiejętności wypełniania powierzchni chwytem pesetowym;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
- dzieci będą potrafiły wysłuchać w skupieniu opowiadania „Gdzie budować gniazdo”
- dzieci będą potrafiły odpowiadać pełnymi zdaniami na zadane pytania;

* opowiadanie Hanna Zdzitowiecka pt. „Gdzie budować gniazdo”

2. Naprzemienne kreślenie poziomych kresek (ćwiczenie równoważące lateralne organizm).
- dzieci potrafią kreślić kreski w górnej części kartki;
- dzieci potrafiła kreślić kreski od strony lewej do prawej;
- dzieci kreślą chwytem pesetowym poziome kreski;

* Płyta CD „Zbieram- Poszukuję-Badam” p. nr 5

3. Kreślenie rytmiczne pionowych kresek (ćwiczenie na stabilizację lateralną).
- dzieci potrafią poprawnie wykonywać ćwiczenia;
-dzieci potrafią kreślić kresek na wyznaczonej powierzchni kartki;
- dzieci potrafią kreślić kreski od strony lewej do prawej;
- dzieci potrafią kołysać się (poruszać się wokół stołu) w takt muzyki;
- dzieci potrafią rozróżnić odcienie koloru zielonego (jaśniejszy, ciemniejszy);

* Płyta CD „Zbieram- Poszukuję-Badam” p. nr 8
* białe kartki;
* Taśma papierowa;
* Kredki - pastele olejne;

4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem muzyki „Ptaszki do gniazd”.
- dzieci sprawnie i prawidłowo reagują na polecenia nauczyciela;
- potrafią przestrzegać ustalonych reguł;
- reagują na zmiany w muzyce;

* Krążki;
* Muzyka;

5. Kreślenie owali z punktu przez Rodziców – ćwiczenie na równoważenie lateralne organizmu;
- doskonalenie małej i dużej motoryki;
- potrafi kreślić owale z punktu wg ustalonej procedury ruchu w przestrzeni a później na szarym papierze;
- wycięcie dwóch gniazdek

* kredki brązowe, czarne, szare;
* nożyczki

6. „Drzewo”
- dzieci będą potrafiły odpowiedzieć na zadane pytania;
- wymienią budowę drzewa;

* obrazek drzewa;

7. Zabawa z szarym papierem „Czary- mary i już papieru nie mamy”
- dzieci będą potrafiły przy muzyce zgnieść papier ręką prawa i lewą;
- dzieci kreślą chwytem pesetowym pionowe kreski;
- potrafi wykonać drzewo poprzez darcie papieru;

* Płyta CD „Zbieram- Poszukuję-Badam” p. nr 9 p. 5 ,
* szary papier;

8. Składanie papierowego ptaszka – ćwiczenie zintegrowanego swobodnego działania.
- dzieci potrafią określić jakiej wielkości i koloru są dane koła;
- dbają o estetykę pracy plastycznej;
- nabywają umiejętność w składaniu papieru, konstruowaniu i wykonaniu modelu zwierzaka z orgiami płaskie z kół;

* Koła orgiami różnej wielkości i koloru, klej,
* Płyta CD Muzykoterapia Relaksacyjna” p. 10

9. Zabawa ruchowa „Ptaszki”
- dzieci reagują na sygnał „ćwir, ćwir”
- przestrzegają ustalonych zasad zabawy;

10. Indywidualne komponowanie chmur orgiami płaskie z koła;
- dzieci składają koło na połowę
* koła koloru niebieskiego i białego

11. Zabawa matematyczna pt. „Policz, dodaj, odejmij, porównaj”
- ile ptaków ukryło się w gniazdach?
- ile jest gniazd?
- czego jest więcej a czego mniej– ptaków czy gniazd? - ile jest ptaków z ... brzuszkami, ile z ...?
- których ptaszków jest najwięcej, a których najmniej?

12. „Spacer przy muzyce” – wspólne oglądanie powstałych prac, zakończenie zajęć brawami;
- poruszają się w rytm słyszanej muzyki;
- uczestnicy zajęć wyrażają swoje emocje;
- odnoszą satysfakcje i radość z efektów swoich działań i czasu spędzonego na zajęciach;

* Prace zbiorowe
* Płyta CD „Muzykoterapia Relaksacyjna” p. 1;

Hanna Zdzitowiecka „Gdzie budować gniazdo”

-Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci-powiedział dzięcioł.
-Któż to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca - oburzył się skowronek.- O, nie! Gniazdko powinno być usłane w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu...
-Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie, z gliny, pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory - świergotała jaskółka. - Sit, sit - powiedział cicho remiz . - Nie zgadzam się z wami. Gniazdo w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wietrzyk buja nim jak kołyską...
- Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni zaćwierkał stary wróbel.
- Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów. Bo są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norach, w ziemi albo wprost na wodzie...Ja tam nie jestem wybredny w wyborze na gniazdo. Miałem ich już wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie - pod rynną, trzecie... hm... trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte - szpakom. Owszem dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dosyć niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach, które znosił na gniazdo, miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi tego kącika."

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.