X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25964
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W magicznym świecie baśni Andersena

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ.


Grupa: 6-latki


Temat: W magicznym świecie baśni Andersena .

Cele ogólne:
• Rozwijanie wyobraźni dziecięcej oraz zainteresowań czytelniczych.
• Budzenie zainteresowania twórczością H. Ch. Andersena.

Cele operacyjne:
• Odgaduje tytuły baśni na podstawie usłyszanych fragmentów;
• Kojarzy atrybut z konkretną postacią;
• Układa w całość obrazek pocięty na części (6);
• Zna bohaterów andersenowskich baśni;
• Opisuje ilustrację i podaje właściwy tytuł baśni;
• Układa schemat i model wyrazu;
• Układa wyrazy z rozsypani literowe;
• Układa zdania z rozsypani wyrazowej;
• Określa ilość słów w zdaniu.

Metody: czynna- zadań stawianych do wykonania,
słowna- opis, instruktaż

Formy: z całą grupą, indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne:
Koperty z zadaniami, magiczna skrzynia, kartoniki z różna ilością liści, atrybuty bajkowych postaci ( ziarenko grochu, poduszka, piórko, płatek śniegu, jaskółka, róża, świnka, korona, zapałki, skrzydła elfa...), ilustracje bajkowych postaci
( Calineczka, dziewczynka z zapałkami, brzydkie kaczątko, księżniczka na ziarnku grochu, królowa śniegu, świniopas), fragmenty baśni zapisane na kartkach, kostka do gry z różnokolorowymi ściankami, ilustracje ukryte pod kolorowymi kartonikami, magnetofon, płyta CD, puzzle przedstawiające duńską flagę, rodzinny dom Andersena, Legoland , wiatraki oraz kopenhaska syrenkę, duża sylweta łabędzia, piórka w dwóch kolorach ( szarym i białym), kartoniki do układania schematu i modelu wyrazu, kartoniki z cyframi, tytuły baśni, zestawy liter, wyrazy do rozsypani wyrazow


Przebieg zajęcia:


Wstęp:

Nauczycielka odczytuje list, który znalazła rano w sali.


Kochane Przedszkolaki!
Pisze list do was ponieważ często zaglądam do waszego przedszkola, obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie, a ostatnio słyszałem, że rozmawiacie o baśniach. Ja uwielbiam baśnie.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, które z nich lubię najbardziej, rozwiążcie zadania, które dla was przygotowałem.
Rozwiązanie ostatniego zadania, powiem wam, kim jestem.

Pisarz, autor baśni dla dzieci.

( w sali umieszczone są koperty z zadaniami, dzieci odszukują kolejne z nich).

Zadanie 1. - Magiczna skrzynia.

Dzieci układają kartoniki z narysowanymi liśćmi w kolejności wzrastającej. Po ułożeniu kartoników, odwracają je na druga stronę i razem z nauczycielką odczytują hasło : BAŚNIE.

Nauczycielka wyjaśnia pojęcie baśni

Baśni to pewna opowieść, w której bohaterami są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Zazwyczaj posiada dobre zakończenie. Częściowo jest ona prawdziwa, a po części została wymyślona przez autora. Baśń zawiera morał, czyli taką „dobra radę”, „ naukę” dla tych, którzy ją czytają. Zatem czytając baśnie możemy się wiele nauczyć.

Po odgadnięciu i wyjaśnieniu hasła, dzieci otwierają magiczną skrzynię, w której znajdują się atrybuty bajkowych postaci. Zadaniem dzieci jest ułożenie schematu i modelu wyrazu oraz dopasowanie konkretnego atrybutu do konkretnej baśniowej postaci.


Zadanie 2. – Opowiem ci bajkę....

Nauczyciel odczytuje fragment baśni Andersena, a dzieci podają jej tytuł poprzez podniesienie w górę tabliczki z odpowiednim tytułem.
Następnie dzieci określają ilość słów w tytule, podnosząc w górę kartonik z odpowiednią cyfrą.

Zabawa ruchowa „Calineczka”

Dzieci kucają, są skulone. Słysząc wzrastającą linię melodyczną powoli się podnoszą, rozchylają ramiona, imitując rozkwitający kwiat. W momencie, gdy linia melodyczna „opada” dzieci powoli kulą się.

Zadanie 3. Co nie pasuje?

Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustrację przedstawiające charakterystyczne dla baśni Andersena przedmioty/ postacie. Zadaniem dzieci jest określenie, która z przedstawionych ilustracji nie pasuje do reszty oraz ułożenie podpisu z rozsypanki literowej.

Zadanie 4. –Przez dziurkę od klucza.

Nauczyciel prezentuje 4 ilustracje, ukryte pod kolorowymi kółkami. Dzieci kolejno rzucają kostką i odkrywają odpowiedni kartonik. Następnie z rozsypani ki wyrazowej układają tytuły baśni.

Zadanie 5. – Karta pracy
Dzieci otrzymują kartę pracy. Ich zadaniem jest podpisanie bohaterów andersenowskich baśni.

Zadanie 6.- puzzle

Dzieci podzielone na grupy otrzymują puzzle przedstawiające przedmioty, miejsca powiązane z H. Ch. Andersenem ( flaga duńska, klocki lego, syrenka kopenhaska, dam rodzinny Andersena, wiatraki. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli, nazwanie przedmiotów/miejsc na nich widniejących powiązanie ich ze sobą i prawidłowe podanie nazwiska pisarza, z którymi się kojarzą.

Zakończenie:
Dzieci wymieniają tytuły i opowiadają fragmenty swoich ulubionych baśni H. Ch. Andersena

Ewaluacja.
Dzieci otrzymują piórka w 2 kolorach: szarym i białym. Podchodzą do dużej sylwety łabędzie i naklejają na niej piórka: białe-jeśli zajęcie się im podobało, szare, jeśli się im nie podobało.




Opracowała:
Joanna Kwaśniewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.