X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25933
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień w lesie - dary jesieni. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przyrodniczo – plastycznych "Jesień w lesie - dary jesieni"

Grupa: I (trzylatki)

Cele:
Dziecko:
- wie jakie owoce wydają kasztanowiec, żołądź, jarzębina, zna ich liście
- potrafi śpiewać proste piosenki
- wykonuje zadanie wspólnie z kolegami
- czerpie satysfakcję z wykonanego działania
- zna owoce zbierane jesienią w sadzie i ich nazwy
- kontroluje i reguluje długość oddechu

Metody: słowna, oglądowa, czynna

Formy: z całą grupą

Pomoce: sylwety jarzębiny, kasztana, żołędzia oraz liści poszczególnych drzew, kartki A4 z ramkami z tektury, duża ramka do formatu A3 dla nauczyciela, drobne sylwety kasztanowca, jarzębiny i dębu (owoce i liście), tamburyn, koło hula-hop lub szarfa, owoce z sadu (jabłka, gruszki, śliwki), drobne przedmioty nie związane z tematem (np. klocki, lalki itp.), owoce dzikiej róży, kasztany, żołędzie, orzechy, szyszki i inne dary natury


Przebieg:

1. Powitanie piosenką „Witam ciebie...” i wprowadzenie do zajęć- zapoznanie z tematem, przypomnienie jaką mamy porę roku, co zbieramy w sadzie, a co możemy znaleźć w lesie

2. „Dary jesieni” – wybieranie spośród różnych przedmiotów tych, które są charakterystyczne dla jesieni (kasztany, żołędzie, owoce) spośród innych (klocki, kredki, lalki itp.), nazywanie ich. Nauczyciel wysypuje różne przedmioty z pudełka i prosi dzieci by wybrały z nich te, które kojarzą się z jesienią i wrzuciły je ponownie do pudełka

3. „Latające piórka” – zabawa ruchowo – oddechowa z elementem skłonu; dzieci biegają wokół rozsypanych na dywanie piórek. Na sygnał schylają się, podnoszą piórko i dmuchają na nie tak, by jak najdłużej utrzymało się w powietrzu

4. „Mozaika” – tworzenie kompozycji z materiału przyrodniczego na ograniczonej powierzchni. Nauczyciel prosi dzieci by usiadły na dywanie. Prezentuje im kompozycje na powierzchni ograniczonej tekturową ramką (format A3). Omawia szczegółowo sposób powstania pracy. Do kompozycji zostaje wykorzystany materiał przyrodniczy- kasztany, żołędzie, owoce dzikiej róży, szyszki, orzechy itp. Nauczyciel pokazuje dzieciom jak można z pokazanego materiału ułożyć wzór. Następnie prosi dzieci by usiadły do stolików, na których stoją przygotowane koszyki z materiałem przyrodniczym, rozdaje kartki z ramkami na formacie A4 i prosi by stworzyły swoją kompozycję. Podczas pracy nauczyciel nadzoruje pracę dzieci i służy pomocą w razie potrzeby

5. Zakończenie – podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach, nagrodzenie ich odznaką. Podsumowanie wiedzy - swobodne wypowiedzi dzieci, co im się podobało w zajęciach, czego się dowiedziały

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.