X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25925
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nad stawem - scenariusz zajęć

Grupa: Roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne
Nauczyciel prowadzący: Anita Zawadewicz
Data: 07.05.2013

Blok tematyczny: WIOSNA WSZĘDZIE
Temat dzienny: Nad stawem.

Treści programowe:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci (Ad. 1, p.2)
- Wspomaganie rozwoju mowy dziecka (Ad. 3, p.1,2,3)
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (Ad. 4, p. 2)
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (Ad. 5, p.3,4)
- Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (Ad 8, p.2)
- Wychowanie przez sztukę (Ad. 9, p.2)
- Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt (Ad. 12, p. 1,2)
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (Ad. 14, p.2,3)

Cele ogólne:
- Poznawanie wybranych środowisk naturalnych – staw, łąka.
- Rozpoznawanie oraz nazywanie roślin i zwierząt występujących w danym środowisku.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
Aktywność społeczna, przyrodnicza i zdrowotna:
• zna zwierzęta i rośliny występujące nad stawem,
• zna zwierzęta będące pod ochroną: rak, żółw błotny, zaskroniec itp.
• wyodrębnia spośród zwierząt owady,
• zgodnie współdziała w zabawie.

Aktywność językowa:
• uważnie słucha utworu literackiego i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści,
• dzieli się doświadczeniami i spostrzeżeniami,
• rozpoznaje i nazywa samogłoski w obrębie poznanych liter,
• czyta globalnie wyrazy związane z tematem.

Aktywność matematyczna:
• rozumie określenia: w prawą stronę / w lewą stronę,
• grupuje obiekty według określonej cechy i według zaprzeczenia danej cechy,
• liczy w zakresie dziecięciu,

Aktywność plastyczna i techniczna:
• odzwierciedla w formie plastycznej zapamiętane treści utworu,
• odzwierciedla w pracy plastycznej własne spostrzeżenia,

Aktywność słuchowa i muzyczna:
• dokonuje analizy słuchowej wyrazów,
• rozpoznaje głosy i nazywa zwierzęta, które je wydają,
• ilustruje ruchem treść piosenki.

Aktywność ruchowa:,
• przestrzega reguł zabawy,
• uważnie słucha poleceń.

Metody:
- słowna : rozmowa,
- poszukująca – zadań stawianych dzieciom
- kierowania aktywnością dzieci
- ćwiczeń praktycznych
- zabaw ruchowych

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,

Środki dydaktyczne:
CD2 27 • obrazek stawu • „Staw” – wiersz Ewy Skorek, kartony, kredki • bębenek • sylwety zwierząt: mysz, ważka, żaba, ryba, dzika kaczka, pszczoła, jaskółka, zając, żółw błotny, bocian • K4 s. 21, kredki • CD3 21


Przebieg zajęć:

1. „Odgłosy znad stawu” – ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie głosów i nazywanie zwierząt, które je wydają.
2. „Nad stawem” – praca z obrazkiem. Opowiadanie, co dzieje się na obrazku. Rozpoznawanie i nazywanie: roślin: pałka wodna (tatarak), grążel (kaczeniec) – rośliny, których żółte kwiaty wystające nad powierzchnię wody osadzone są na długich ogonkach, umocowanych na dnie jeziora; ich liście pływają na powierzchni wody, kształtem przypominają serca, grzybień (lilia wodna, nenufar) – pod ochroną; grzybień ma otwarte płatki od rana do popołudnia, potem je zamyka i otwiera ponownie następnego dnia rano; zwierząt: ważka, żaba, ryba, dzika kaczka, pszczoła, jaskółka, zając, rak – pod ochroną, żółw błotny – pod ochroną (większość
czasu spędza w wodzie, chociaż lubi wygrzewać się na słońcu; poluje i odżywia się wyłącznie pod wodą, zjada małe rybki, owady i ślimaki), bocian – pod ochroną (ptak, który nie śpiewa i prawie wcale nie wydaje dźwięków; odzywa się jedynie w gnieździe, kiedy wita się ze swoim partnerem, który przylatuje do gniazda – porusza głową, szyją, skrzydłami oraz głośno i długo klekocze dziobem).
3. „Staw” – rysowanie pod dyktando.
Staw
Narysuję staw i kaczuszki małe.
Na wodzie są liście oraz lilie białe.
Tutaj żabka siedzi,
tutaj ważka leci.
Staw już jest gotowy.
Gdy go pomalujesz, będzie kolorowy!
N. recytuje wiersz Ewy Skorek „Staw”, jednocześnie rysując treść utworu na dużym kartonie. Ponowna recytacja, w czasie której dzieci rysują staw palcem w powietrzu, na dywanie.
Podczas ostatniej recytacji utworu dzieci rysują staw na kartonach. Kolorowanie.
4. „Nad stawem” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się w rytmie wygrywanym na bębenku: marsz, bieg, podskoki. Na przerwę w grze zamieniają się w zwierzątka: bociany – marsz z wysokim unoszeniem kolan, żabki – skoki z przysiadu podpartego, z podparciem dłoni o podłogę, raki – chodzenie na czworakach tyłem.
5. „Różne zwierzęta” – zabawa dydaktyczna. Podział zwierząt na fruwające, chodzące i pływające.
Wskazanie zwierząt, które potrafi ą wykonywać dwie spośród tych czynności, np. fruwają i chodzą, pływają i chodzą (skaczą). Zwrócenie uwagi na tempo ruchu poszczególnych zwierząt (kto porusza się wolniej, a kto szybciej i od kogo).
6. „Zwierzęta fruwające, chodzące i pływające” – wykonanie zadania w kartach. Umieszczanie nalepek ze zwierzętami w odpowiednich miejscach na rysunku (na niebie, na ziemi, w wodzie). Rysowanie czerwonej kropki obok owadów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.