X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25887
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Prawa dziecka - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Temat: Nie ma dzieci – są ludzie.
Grupa: XII 6 – latki
Data: 20 listopada 2014
Wychowawcy: Joanna Swend,
Cel Ogólny:
Zapoznanie przedszkolaków z prawami dziecka.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- współpracuje zgodnie z innymi dziećmi,
- układa wyrazy z literek,
- czyta wyrazy w sposób globalny,
- wymienia i wyjaśnia co oznaczają poszczególne prawa dziecka,
- ilustruje ruchem melodię, wczuwa się w jej rytm i tempo, wygrywa rytm refrenu na instrumencie,
- wykonuje pracę plastyczną na podany temat wykorzystując różnorodne materiały plastyczne,
- występuje w teatrzyku i przedstawia swoje sposoby rozwiązania problemów,
- słucha uważnie czytanych fragmentów książki , odpowiada na pytanie związane z tekstem,
- ocenia postępowanie osób przedstawionych na obrazkach,
Metody:
- czynne,
- słowne,
- oglądowe,
- klanza,
- zabawy muzyczno – ruchowe,
Formy pracy:
- zbiorowa,
- w małych zespołach,
- indywidualna


Przebieg:
1. „O czym będziemy dziś rozmawiać?” – praca w zespołach, zadaniem dzieci jest ułożenie z literek wyrazów na „p” (prawa) i na „dzi” (dziecka) jeśli im się to uda dowiedzą się jaki będzie temat dzisiejszych zajęć, nauczyciel wspomaga i monitoruje pracę dzieci. Wspólne odczytanie wyrazów ułożonych z literek.
2. „Co to są prawa?” – swobodne wypowiedzi dzieci, „burza mózgów”, usystematyzowanie wiedzy przez nauczycielkę.
3. „Wszystkie dzieci nasze są” – taniec przy piosence w parach, wg. własnej inwencji, podczas refrenu dzieci maszerują po kole i wygrywają rytm na grzechotkach - jajkach.
4. „Prawa dziecka” – nauczyciel wiesza na tablicy kodeks praw dziecka, odczytuje i omawia zawarte w nim prawa, chętne dzieci wypowiadają się, opowiadają jak rozumieją dane prawa, nauczyciel porządkuje ich wiedzę, krótkie przybliżenie rysu historycznego – Konwencja o Prawach Dziecka. Przypomnienie dzieciom, że mają nie tylko prawa, ale i obowiązki .
5. „Mam prawo do..” – zabawa z chustą klanza, dzieci kucają w kole i trzymają chustę, na której umieszczone są piłeczki, nauczyciel wymienia po kolei prawa dziecka, dzieci powtarzają je i po każdym zdaniu wstają i podrzucają piłeczki w górę (np. n-el: mam prawo do opieki, dzieci: mam prawo do opieki!!! piłeczki lecą do góry).
6. Oglądanie krótkich filmików edukacyjnych o tematyce związanej z prawami dziecka na tablicy multimedialnej. Przykładowe filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=a-PphP4hT4o
https://www.youtube.com/watch?v=BQZ-0kZbir8
https://www.youtube.com/watch?v=p5i0mEpYZq0
https://www.youtube.com/watch?v=V3biQ7oMw2o
7. „Kodeks praw dziecka” -odrysowanie sylwetek dwójki wybranych dzieci na dużym kartonie i ozdobienie ich przez grupę (różne techniki), przyklejenie wydrukowanych napisów z prawami dzieci, globalne czytanie. Uchwalenie kodeksu poprzez przypieczętowanie zgody dzieci – odbijanie rąk pomalowanych farbą i składanie podpisów. Wspólne podziwianie pracy.
8. Podziękowanie dzieciom za zajęcia, rozdanie każdemu dziecku wydrukowanego kodeksu praw dzieci.
9. Zabawy dowolne: Po zajęciach dzieci mają czas na zabawę dowolną, nauczyciel uczestniczy w zabawach dzieci, zachęca do zabaw tematycznych może np. urządzić teatrzyk kukiełkowy. Dzieci będą odgrywały scenki podczas, których będą pokazywały i uczyły się jak mogą bronić się gdy ich prawa są łamane. Nauczyciel może podawać tematy scenek np.: Twoja koleżanka nazywa Cię w sposób, który Ci się nie podoba, co możesz zrobić?
10. Odpoczynek poobiedni: przeczytanie dzieciom fragmentów bajki „Pamiętnik Blumki” – przybliżenie dzieciom postaci Janusza Korczaka
11. Zajęcia popołudniowe: „Jak się nazywa to prawo...” – zgadywanki, przypomnienie wiadomości, które dzieci zdobyły przed południem, nauczyciel opisuje dzieciom wybrane prawa, dzieci podają ich nazwę (np. n-el: dzieci mogą chodzić do szkoły, uczyć się nowych rzeczy i zdobywać nowe wiadomości, rozwijać swoje zainteresowania i chodzić na zajęcia dodatkowe dzieci: prawo do edukacji)
12. Dzieci losują obrazki przedstawiające różne sytuacje społeczne, określają jakie prawo dziecka zostało tu złamane lub zaniedbane. Oceniają postępowanie osób na obrazku, nauczyciel uświadamia dzieciom, że zawsze kiedy czują się skrzywdzone lub gdy jakieś ich prawo zostało złamane mogą prosić o pomoc osoby dorosłe.
13. Dzieci losują kartki, na każdej z nich w lewym górnym rogu jest napisane 1 prawo nauczyciel wspólnie z dzieckiem je odczytuje, dziecko wykonuje ilustracje.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.