X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25885
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W pracowni świętego Mikołaja - scenariusz zajęć 6 latki

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli
Temat: W pracowni świętego Mikołaja
Data: 18.12.2014
Prowadząca: Joanna Swend
Pomoce dydaktyczne: prezentacja Powerpoint „list od Mikołaja”, tablica multimedialna, patyczki, czapka Mikołaja, obrazki, 2 obręcze, muzyka, patyczki – liczmany, markery, tablica, zadania tekstowe od Mikołaja, tekst rymowanki, kartki z odbitą ręką umoczoną w białej farbie, akcesoria do wykonania portretu, kolędy na płycie Cd, dywaniki,
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna,
Formy pracy:
- praca frontalna,
- praca indywidualna,
Cel ogólny:
Rozwijanie umiejętności szkolnych,
Tworzenie świątecznej atmosfery, wyrabianie postawy życzliwości wobec innych,
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- czyta proste wyrazy i zdania,
- ilustruje ruchem tekst,
- stara się zapamiętać rymowany tekst, wypowiada go na różne sposoby,
- zadaje pytania świętemu Mikołajowi,
- zgłasza się przez podniesienie ręki, czeka na swoją kolej,
- określa głoskę w nagłosie,
- klasyfikuje obrazki,
- dzieli nazwy obrazków na sylaby lub głoski,
- reaguje ruchem na zmiany w muzyce,
- rozwiązuje zadania tekstowe w zakresie 12, liczy na liczmanach,
- zapisuje działania na tablicy,
- przykleja obrazki na właściwym miejscu, rozumie określenia: na środku, nad, pod, po lewej stronie, po prawej stronie, pomiędzy, w lewym górnym rogu, w prawym dolnym rogu itd.
- wykonuje pracę plastyczną wg. instrukcji nauczyciela i wzoru,


Przebieg:
1. „List od Mikołaja” - obejrzenie prezentacji PowerPoint przesłanej przez Mikołaja na maila. Czytanie prostych zdań uzupełnianych obrazkami przez dzieci.
2. „Maszerują renifery” – wypowiadanie rymowanego tekstu na różne sposoby (głośno, cicho, wesoło, smutno) połączone z ilustrowaniem tekstu:
Maszerują renifery
raz, dwa, trzy, cztery
zaspy dzielnie przeskakują hop hop hop
Mikołaja poszukują hop hop hop
A Mikołaj święty niesie nam prezenty
i sam ciężki worek dźwiga
Słony pot mu z czoła spływa
3. „Konferencja prasowa z Mikołajem” - dzieci w roli dziennikarzy otrzymują mikrofony - patyczki zadają różne pytania, na które Mikołaj jedno z dzieci stara się odpowiedzieć.
4. „Robimy porządki w pracowni Mikołaja” – klasyfikowanie obrazków prezentów, w jednej obręczy umieszczenie tych, których nazwy rozpoczynają się samogłoską, w drugim tych których nazwy rozpoczynają się spółgłoską. Dzielenie nazw przedmiotów na sylaby i głoski. Zadanie: Przedszkolaki pomóżcie mi posegregować zabawki dzięki temu będę mógł je szybciej rozwieść. Do jednej obręczy powkładajcie, te których nazwy rozpoczynają się samogłoską, do drugiej, te których nazwy rozpoczynają się spółgłoską. Jestem ciekawy czy potraficie podzielić nazwy tych przedmiotów na sylaby lub głoski.
5. ”Zimowy taniec połamaniec” - zabawa – muzyczno ruchowa, dzieci poruszają się w rytm muzyki, swobodnie na przerwę w muzyce zamieniają się w lodowe figury.
6. „Liczymy zabawki” – rozwiązywanie zadań tekstowych zostawionych przez Mikołaja, liczenie na patyczkach. Wybrane dzieci zapisują działania na tablicy. Zadanie: Drogie dzieci pomóżcie moim elfom, które nie umieją jeszcze dobrze liczyć. W pracowni Mikołaja pracowało 10 elfów troje wyszło. Ile elfów zostało w pracowni? Na półce stało 6 samochodów i 6 misiów. Ile jest razem wszystkich zabawek na półce? Mikołaj włożył do worka 5 piłek, za chwilę dołożył 5 lalek i 1 skakankę. Ile jest razem zabawek w worku? W zagrodzie Mikołaja stało 9 reniferów, 6 reniferów wyszło. Ile reniferów zostało w zagrodzie?

7. „Robimy porządki w pracowni Mikołaja” – przyklejanie obrazków zabawek na tablicy (na której są narysowane półki) we właściwym miejscu. Utrwalanie pojęć nad, pod, po lewej stronie, po prawej stronie, pomiędzy, w lewym górnym rogu, w prawym dolnym rogu itd. Kochane przedszkolaki w mojej pracowni panuje straszny bałagan. Proszę pomóżcie mi zrobić porządki na półkach w mojej pracowni. Umieśćcie rzeczy Mikołaja i zabawki, zrobione przez elfy na właściwych miejscach dzięki temu będę mógł szybciej znaleźć potrzebne przedmioty.
- Przyczep słonika na środka tablicy,
- przyczep dzwoneczek nad słonikiem,
- przyczep skarpetę z lizakami pod słonikiem
- przyczep list do Mikołaja po lewej stronie słonika
- przyczep szalik między słonikiem a listem
- przyczep baranka w lewym dolnym rogu,
- przyczep gwiazdkę w lewym górnym rogu
8.„Portret Mikołaja” – podsumowanie zajęć, kończenie rozpoczętej wcześniej pracy, do odciśniętej w białej farbie rączki doklejenie nosa, oczu, czapki i śnieżynek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.