X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25802
Przesłano:

Plecy wklęsłe - Opowieść ruchowa. Konspekt

TEMAT: Plecy Wklęsłe – Opowieść Ruchowa
CEL: Wzmocnienie mięśni brzucha
WIEK ĆWICZĄCYCH: 6-7 lat
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10
CZAS TRWANIA LEKCJI: 30 minut
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: szarfy, obręcze, drabinki, kocyki, ławki

I CZĘŚĆ WSTĘPNA
TOK LEKCJI 1. Autokorekcja postawy przed lustrem.
CEL ĆWICZENIA: Utrwalenie prawidłowej postawy ciała
OPIS ĆWICZENIA: PW.
- zwarta
- odchylenie miednicy
- RR na biodrach
- głowa ustawiona osiowo.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 1 min
UWAGI: Dzieci stoją bokiem przed lustrem, nauczyciel na bieżąco koryguje postawę dzieci.

TOK LEKCJI 2. Zabawa ożywiająca- "Rybacy na jeziorze"
OPIS ĆWICZENIA: Ustawienie – luźna gromadka na sali oraz dwóch rybaków oznaczonych szarfami. Obaj rybacy trzymając się za ręce , biegną razem starając się schwytać "ryby" uciekające po całym "jeziorze". Złapaną rybę odprowadzają do przystani, w której pozostaje ona tak długo, aż rybacy sprowadzą wszystkie ryby.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 2 MIN
UWAGI: "Ryby" w przystani przyjmują pozycję: siad skrzyżny, plecy wyprostowane, ręce na kolanach.

TOK LEKCJI 3.Ćwiczenia oddechowe
CEL ĆWICZENIA:Zwiększenie ruchomości klatki piersiowej
OPIS ĆWICZENIA: PW – siad skrzyżny, w dłoniach piłka, plecy wyprostowane, wdech z uniesieniem piłki w górę, skłon w przód i wydech.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 4 razy
UWAGI: Oddychanie torem piersiowym.

II CZĘŚĆ GŁÓWNA
TOK LEKCJI 1.Ćwiczenia głowy i szyi
CEL ĆWICZENIA: Rozciągniecie mięśni szyi
OPIS ĆWICZENIA: "Jedziemy na wakacje" – skończył się rok szkolny, wyjeżdżamy na wakacje, pakujemy walizki. Nasza podróż będzie bardzo długa. Najpierw pojedziemy autokarem, czekamy na autokar, potem popłyniemy statkiem. PW zwarta – patrzymy w prawo – skręt głowy w prawo; patrzymy w lewo – skręt głowy w lewo.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 6 razy

TOK LEKCJI 2.Ćwiczenia ramion i obręczy barkowej
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni ramion
Wyruszamy w podróż, wsiadamy do autokaru i jedziemy – RR w przód, trzymają obręcz:
- czerwone światło: zatrzymanie np. siad skrzyżny;
- zielone światło: kontynuowanie jazdy.

TOK LEKCJI 3.Ćwiczenie mięśni brzucha
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni skośnych brzucha
OPIS ĆWICZENIA: Teraz "płyniemy statkiem, kajakiem" – leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, RR w skrzydełka, brzuszki z imitowaniem RR wiosłowania.

TOK LEKCJI 4.Ćwiczenie oddechowe – tor brzuszny
"Szum morza"
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni oddechowych
OPIS ĆWICZENIA: Dotarliśmy na miejsce, położymy się na plaży, posłuchamy szumu morza i głęboko pooddychamy. PW- leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte o podłoże – ręce na biodrach; ruch – wdech nosem – brzuch unosi się do góry; wydech ustami – brzuch opada – dłonie dociskają miednicę do podłoża.

TOK LEKCJI 5.Zabawa kształtująca nawyk prawidłowej postawy. OPIS ĆWICZENIA: Zobaczcie ile tu "mew", spróbujemy tak jak one poszybować w powietrzu– dzieci chodzą na paluszkach, RR w skrzydełka (są mewami), na hasło "sztorm", przyjmują prawidłową postawę i nie ruszają się.

TOK LEKCJI 6.Ćwiczenie mięśni grzbietu
CEL ĆWICZENIA: Rozciągnięcie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego
OPIS ĆWICZENIA: Spójrzcie tam na horyzoncie pojawiły się jakieś garbate zwierzęta, to "wielbłądy". Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej, na sygnał: wielbłądy spacerują - dzieci przyjmują pozycję na czworakach z wyprostowanymi nogami chodzą po sali udając wielbłądy; na hasło "wielbłądy odpoczywają" – dzieci przyjmują pozycję wyjściową, kładziemy się na piasku – oddychamy świeżym powietrzem.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 6 razy
UWAGI: N zwraca uwagę na wysokie unoszenie bioder.

TOK LEKCJI 7.Ćwiczenia mięśni pośladkowych nóg
"Rybki na piasku"
OPIS ĆWICZENIA: "Widzieliście jak pływają rybki, jaki wykonują ruchy gdy morze wyrzuci je na piasek".
Dzieci leżą na brzuchu z RR wzdłuż tułowia i wyprostowanymi złączonymi NN, palce nóg ściągnięte na hasło "ryba na piasku" dzieci unoszą proste nogi nisko nad podłogą, opuszczają je na podłogę, rytmiczne ruchy nóg naśladują trzepoczącą ogonem rybę; na hasło "ryba w wodzie" dzieci wracają do pozycji wyjściowej i odpoczywają.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 5 razy
UWAGI: Zwrócić uwagę na niskie unoszenie nóg i nie odrywanie klatki piersiowej od podłoża.

TOK LEKCJI 8.Ćwiczenie elongacyjne sterowanie dolne
Rozciąganie kręgosłupa
OPIS ĆWICZENIA: A kto tam skacze po drzewach? Małpki – zwis na drążku jak małpki w dżungli np. z ugiętymi NN.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 5 razy
UWAGI: Ręce wyciągnięte do przodu

TOK LEKCJI 9.Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy - "Słonie"
OPIS ĆWICZENIA: Zobaczcie jakie to zwierzęta przyszły do wodopoju – słonie? Dzieci biegają, jedno dziecko jest berkiem. Dziecko dotknięte przez berka przyjmuje pozycję słonia – głowa do góry, plecy zaokrąglone.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 2 razy
UWAGI: N koryguje postawę dzieci.

TOK LEKCJI 10.Ćwiczenie mięśni grzbietu i pośladków na przyrządach CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni grzbietu i pośladków
OPIS ĆWICZENIA: Pora wracać do domu, nagle dzieci spostrzegły przepaść, a nad przepaścią kładka, po której trzeba przejść. Dobieramy się parami, jedno dziecko kładzie się na ławce, drugie rzuca mu linę i przeciąga.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 2 razy
UWAGI: Biodra oparte na ławce, nogi opuszczone po obu stronach ławki.

TOK LEKCJI 11.Ćwiczenia mięśni brzucha
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni skośnych brzucha
OPIS ĆWICZENIA: Wsiadamy do samochodu, nagle rozpoczęła się ulewa. "Zobaczcie jak pracują wycieraczki samochodowe". Leżenie na plecach, nogi ugięte, złączone i uniesione do pionu, RR w bok wyprostowane – leżą na podłodze. Na hasło – wycieraczki pracują – dzieci przenoszą złączone i ugięte w stawach kolanowych, NN w prawo, a następnie w lewo. Tempo pracy wycieraczek – można wystukiwać na bębenku.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 10 razy
UWAGI: Zwrócić uwagę ażeby dzieci nie odrywały nóg od podłogi.

TOK LEKCJI 12.Ćwiczenia oddechowe (tor brzuszny)
CEL ĆWICZENIA:Wzmocnienie mięśni oddechowych
OPIS ĆWICZENIA: Zepsuł się samochód i wydaje takie dzięki: "Buuu...". Głęboki wdech i na wydechu "buuu...".
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 8 razy

TOK LEKCJI 13.Ćwiczenia mięśni grzbietu na przyrządach
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni grzbietu
OPIS ĆWICZENIA: Pojawiło się wzniesienie musimy wspiąć się na wzniesienie.
Ławkę zaczepiany o np. 8 szczebel drabinki (pod skosem) i na czworaka wejście po ławeczce, biodra w górze.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 3 razy

TOK LEKCJI 14.Ćwiczenie mięśni pośladków
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni pośladkowych
OPIS ĆWICZENIA: Teraz musimy zejść ze wzniesienia. Dzieci siadają na kocykach, nogi ugięte w kolanach, dzieci poruszają się odpychając nogami.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 2 min
UWAGI: N zwraca uwagę ażeby dzieci poruszały się na kocykach, odpychając się tylko nogami.

TOK LEKCJI 15.Ćwiczenie mięśni brzucha
CEL ĆWICZENIA: Wzmocnienie mięśni brzucha
OPIS ĆWICZENIA: Nasza podróż się kończy, wsiadamy na rowery i wracamy do domu. Dzieci leżą tyłem, NN ugięte w kolanach, naprzemienne ruchy nóg.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 2 min

III CZĘŚĆ KOŃCOWA
TOK LEKCJI 1.Ćwiczenie przeciw płaskostopiu
CEL ĆWICZENIA: Zredukowanie płaskostopia
OPIS ĆWICZENIA: PW- leżenie tyłem, stopy oparte o ścianę. Ruch – kurczenie palców i podciąganie pięt, tzw. "gąsienica".
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 5 razy

TOK LEKCJI 2.Ćwiczenie oddechowe przy muzyce
CEL ĆWICZENIA: Wyciszenie, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej
OPIS ĆWICZENIA: Taniec: "Piórka na wietrze". Poruszamy się po sali. Wdech – rozkładamy RR, wydech – opuszczamy RR.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 4 razy

TOK LEKCJI 3.Korekcja postawy
CEL ĆWICZENIA: Utrwalenie prawidłowej postawy ciała
OPIS ĆWICZENIA:
PW.
- zwarta
- odchylenie miednicy
- RR na biodrach
- głowa.
CZAS/ILOŚĆ POWTÓRZEŃ: 1 min
UWAGI: N koryguje postawę dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.