X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24987
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Brzęczące owady - wiosna w muzyce. Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego
Prowadzący: Beata Machowiak
Klasa: „O”, grupa II
Temat bloku: Wiosenna łąka
Temat dnia: Brzęczące owady – wiosna w muzyce.
Data: 15.04.2011r.
Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele ogólne:
• zapoznanie z nazwami miodu,
• zaznajomienie ze sposobami wykorzystania miodu,
• poznanie wartości odżywczych miodu,
• poznanie znaczenia owadów w życiu człowieka,
• zapoznanie ze sposobami ochrony przed owadami,
• utrwalenie nazw pór roku,
• utrwalenie nazw zjawiska atmosferycznych,
• poznanie budowy pszczoły,
• rozwiązywanie zagadek,
• wykonanie ruchu do piosenki,
• kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy,
• zaznajomienie z niebezpieczeństwem płynącym z kontaktu z owadami.

Cele szczegółowe:
Oczekuję, iż w efekcie uczeń:
a) sfera poznawcza :
• wymieni rodzaje miodu,
• wyjaśni, dlaczego owady np. pszczoły są ważne dla człowieka,
• wyjaśni proces przenoszenia pyłku z kwiatka na kwiatek,
• wyliczy sposoby wykorzystania miodu,
b) sfera kształcąca :
• zaśpiewa piosenkę,
• rozwiąże zagadki,
• zaprojektuje znaczek ekologiczny,
• naśladuje zbieranie pyłku,
• posmakuje czekoladę,
• powącha miętę,
• obejrzy pszczołę,
• recytuje wiersz,
• naśladuje bzyczenie pszczół,
• obejrzy pszczołę,
• zbada właściwości cukru,
• udzieli odpowiedzi na pytania,
• naśladuje językiem Puchatka,
• rozwiąże zagadki słuchowe.
c) sfera wychowawcza :
• wie, że nie należy drażnić owadów
• dostrzega potrzebę dokarmiania pszczół,
Upoglądowienie zajęć:
• ilustracje pszczół,
• ilustracje wiosennych kwiatów,
• olejek miętowy,
• czekolada miętowa,
• kolorowe kartki papieru,
• kalendarz pogody,
• ilustracje przedstawiające zjawiska atmosferyczne,
• bębenek

Metody pracy:
• rozmowa kierowana,
• pokaz,
• obserwacja,
• praktycznego działania,
• „porannego kręgu”,
• eksperyment,
• stymulacja polisensoryczna,
• Dennisona,
• giełda pomysłów,
• relaksacja,
• pedagogiki zabawy,


Przebieg zajęć:
Formy zajęć Przebieg zajęć Rodzaj realizowanych treści
Praca zbiorowa
1. Powitanie. Nauczycielka zaprasza dzieci do rozwiązania zagadek, po czym informuje dzieci, że tematem zajęcia będą brzęczące owady. Zaśpiewanie piosenki „Wiosna w żółtych kaloszach”. Przypomnienie cech charakterystycznych dla pory roku wiosny, wymienienie pór roku. Określenie stanu pogody na kalendarzu. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność muzyczna,
Praca indywidualna 2. Uczniowie stoją w kole wybrany uczeń przelicza wszystkie dzieci. aktywność matematyczna,
Praca zbiorowa 3. Rozmowa kierowana na temat znaczenia owadów w życiu człowieka. Zapoznanie z nazwami zwierząt żyjących na łące. Zapoznanie ze znaczeniem pozytywnym i zagrożeniami płynącymi ze świata owadów, np. (pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy), zapoznanie z nazwami miodu (akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy). Podkreślenie wartości zdrowotnych miodu, także wykorzystania miodu w medycynie, do produkcji kosmetyków. Dzieci siadają w kole. Nauczycielka mówi dzieciom, że wiosnę kojarzymy z kolorem zielonym, następnie dzieci poznają przy pomocy zmysłów zapach mięty i określają jego cechy. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność przyrodnicza,
Praca zbiorowa 4. Nauczycielka tłumaczy dzieciom, że strój np. pszczelarza chroni człowieka przed użądleniem np. pszczół. Rozwiązanie zagadek słuchowych. aktywność rozwijająca mowę i myślenie,

Praca zbiorowa 5. Inscenizacja ruchowa piosenki „Wiosenna poleczka”. aktywność muzyczna, aktywność ruchowa,
Praca zbiorowa 6. Giełda pomysłów „Co by było gdyby nie było owadów?”
aktywność rozwijająca mowę i myślenie,

Praca w parach 7. „Taniec owadów”. Dzieci w parach wykonują krótki układ taneczny, naśladując ruchy owadów. aktywność muzyczna, aktywność ruchowa,
Praca zbiorowa 8. Recytacja wiersza „Pszczółka”. Rozmowa na temat treści wiersza. Wyjaśnienie procesu przenoszenia pyłku z kwiatka na kwiatek w wyniku czego następuje zapylenie kwiatów i późniejsze pojawienie się owoców. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność przyrodnicza,
Praca zbiorowa 9. Zabawa ruchowa „Pracowite pszczoły”. Uczniowie chodzą po sali naśladują bzyczenie pszczół. Na dźwięk bębenka uczniowie zatrzymują przykucają i naśladują zbieranie pyłku z kwiatka. aktywność ruchowa,
Praca w grupach 10. „Taniec biedronek”. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy przy muzyce, dzieci w kółeczkach cztero lub pięcioosobowych przedstawiają taniec biedronek. aktywność ruchowa,
Praca indywidualna 11. Dzieci oglądają przez lupę pszczołę, w wyniku czego zapoznają się z budową pszczoły. aktywność przyrodnicza,

Praca zbiorowa 12. Dzieci otrzymują kartki, na których projektują znaczki przyjaciela przyrody. Omówienie wykonanych prac. aktywność plastyczna,
Praca zbiorowa 13. Podsumowanie zajęć. Nauczycielka czyta zdania związane z wiosną. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, czy są to zdania prawdziwe czy też nie.

Praca zbiorowa 14. Karta ewaluacyjna zajęć – zaznacz, czego było więcej na dzisiejszych zajęciach radości czy smutku.
Praca zbiorowa 15.Ocena aktywności uczniów. Wręczenie dzieciom odznak wzorowego badacza przyrody. Nagrodzenie aktywnych uczniów brawami.
Praca zbiorowa 16. Relaksacja połączona opowiadaniem logopedycznym. Słuchanie muzyki relaksacyjnej. Poczęstunek czekoladą nadziewaną miętą.

Wiersz „Pszczółka”
Pszczółko, pszczółko, dokąd lecisz?
Na łąkę, czy do lasu?
Zanim pyszny dasz nam miodek,
Minie dużo czasu.
Lubimy Cię bardzo,
a szczególnie wtedy,
kiedy smacznym miodkiem
chlebek smarujemy.

Śniadanie Puchatka
Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo ( czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo ( czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miód. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie ( wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić ( oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął ( chrapiemy)


Bibliografia:
1. Joanna Stec „ Zagadki dla najmłodszych” Wybór i opracowanie MAC, Kielce 1995,
2. E. Węgrzyn – Pamela „ Od jesieni do jesieni – mały badacz przyrody”, Wydawnictwo DIDASCO, Warszawa 2003
3. E. Skorek „Księga zagadek”, Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 2005
4. M. Bogdanowicz „ Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno – relaksujące”, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2006

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.