X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19617
Przesłano:
Dział: Języki obce

My favourite meal - Names of food and meals. Mój ulubiony posiłek. Nazwy potraw i posiłków. Kl. 3

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
2. Poziom nauczania: III klasa (2 godziny tygodniowo)
3. Liczba uczniów: 14
4. Data: 30.04.2013 r.
5. Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Martyna Fiuk
6. Czas trwania lekcji: 45 minut
7. Temat lekcji: My favourite meal.-Names of food and meals. (Mój ulubiony posiłek.-Nazwy potraw i posiłków).
8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:
• Ćwiczenie, utrwalenie słownictwa z zakresu nazw potraw
• Prowadzenie nazw posiłków
• Ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem
• Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem,
• Ćwiczenie mówienia i pisania

9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:
• Uczeń zna nazwy produktów spożywczych, potraw i posiłków
• Uczeń potrafi wymawiać wyrazy
• Uczeń umie opisać własne upodobania kulinarne
• Uczeń umie zapytać o upodobania kulinarne kolegów

10. Podstawa Programowa; Treści nauczania-wymagania szczegółowe:
• Czyta ze zrozumieniem wyrazy i zdania;
• Nazywa obiekty z otoczenia;
• Przepisuje wyrazy i zdania;
• Współpracuje z rówieśnikami w trakcie nauki;
• Zadaje pytania rówieśnikom i odpowiada na ich pytania

11. Materiały, środki dydaktyczne:
• karty pracy
• karty obrazkowe
• kartki ze słownictwem
• plakat
• nagrania

12. Metody pracy
• Gry dydaktyczne
• Ćwiczenia na kartach pracy

13. Formy pracy
• Indywidualna
• Całą klasą
PRZEBIEG LEKCJI

Wstęp

Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy. Zapisanie tematu lekcji. Sprawdzenie pracy domowej.

Rozgrzewka językowa

1. Uczniowie odszukują nazwy potraw w ciągu wyrazowym, a następnie podpisują obrazki

Prezentacja

1. Uczniowie tworzą zdania na podstawie obrazka, czytają gotowe zdania.
2. Uczniowie pytają kolegów o ich preferencje kulinarne. Odpowiedzi przenoszą na kartę pracy.
3. Nauczyciel opisuje produkty spożywcze używając różnych przymiotników, uczniowie odgadują. Następnie chętni uczniowie dokonują opisu, a klasa odgaduje.
4. Uczniowie uzupełniają zdania pytające, odczytują je i tłumaczą.

Faza główna

1. Uczniowie słuchają 3 tekstów i dopasowują opisy do obrazków. Podkreślają nazwy posiłków i ćwiczą wymowę nowych słów. Uczniowie ćwiczą czytanie tekstów.
2. Uczniowie słuchają piosenki i dopisują brakujące słowa w tekście.
3. Uczniowie czytają dialogi, dopasowują je do obrazków.
4. Uczniowie rysują swoją ulubioną kanapkę, podpisują obrazek i czytają zdania.

Zakończenie
Gra z kartami obrazkowymi „Bingo”.

Zadanie pracy domowej.
Krzyżówka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.